03 Mars 2021

Presidenti Sejdiu ngushëlloi Mbretin e Belgjikës, Alberti II

Prishtinë, 16 shkurt - Presidenti i Republikës së Kosovës, Fatmir Sejdiu i ka dërguar një telegram ngushëllimi Lartmadhërisë së Tij, Alberti II, Mbret i Belgjikës, të cilit ia ka shprehur ngushëllimet më të sinqerta për fatkeqësinë e djeshme hekurudhore në qytetin Halle afër Brukselit, në të cilën humbën jetën 18 persona.

Më poshtë po e japim tekstin e këtij telegrami:

Lartmadhërisë së Tij, Alberti II,

Mbret i Belgjikës

Në emër të popullit dhe të institucioneve të Republikës së Kosovës, ju shpreh ngushëllimet më të sinqerta për jetët e humbura të 18 qytetarëve të vendit tuaj në fatkeqësinë tragjike që ndodhi dje në qytetin Halle si pasojë e përplasjes së trenave.

Lajmi për këtë tragjedi është përjetuar me dhembje të thellë kudo në Kosovë.

Ju lus, Lartmadhëria juaj, që ngushëllimet tona t’ua përcillni edhe familjeve të viktimave dhe të gjithë popullit mik belg.


Zoti i bekoftë viktimat e kësaj tragjedie!

Me respekt,

Dr. Fatmir Sejdiu

President i Republikës së Kosovës

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 Mars 2021 - Kolegji Ndërkombëtar i Biznesit në Mitrovicë inauguron projektin “Fuqizimi i autonomisë universitare dhe rritja e llogaridhënies e transparencës së universiteteve të Ballkanit Perëndimor”. (Selia e Kolegjit IBCM, ora 9:00)

- Mbahet seanca gjyqësore kundër të pandehurit Enis Ramadani për vepren penale 'Mbajtja në pronësi, kontroll ose posedim të paautorizuar të armëve'. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 9:30)

- Avokati i Popullit, Naim Qelaj viziton ekspozitën për fëmijët e vrarë gjatë luftës “Na ishte një herë që kurrë mos qoftë”. (Biblioteka “Hivzi Sylejmani” në Prishtinë, lagjja Dardania, ora 10:00)

- Parlamenti i dytë rural shqiptar organizon konferencë për të diskutuar sfidat dhe veprimet konkrete për mirëqenien e banorëve të zonave rurale. (Platforma Zoom, ora 10:00)

- Pas rritjes së numrit të rasteve me COVID-19 në Gjilan, kryetari i Komunës, Lutfi Haziri, mban konferencë për media pas takimit të Komitetit për menaxhimin dhe parandalimin e përhapjes së COVID-19. (Zyra e krytarit Haziri, ora 10:30)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit organizon ceremoninë e shpërndarjes së librave të botuar dhe të blerë me financimin e Departamentit të Kulturës në MKRS. (Biblioteka Kombëtare e Kosovës, ora 11:00)