11 Korrik 2020

PDU viziton AKR-në

Prishtinë, 17 qershor - Një delegacion i Partisë për Drejtësi dhe Unitet nga Shqipëria, i udhëhequr nga z.Shpëtim Idrizi, ka vizituar AKR-në, ku janë pritur nga zyrtarë të partisë udhëhequr nga z.Ibrahim Gashi.
 
Vizita kaloi në një atmosferë shumë të përzemërt ndërsa Shpëtim Idrizi shprehu një respekt të veçantë për presidentin z.Behgjet Pacolli dhe AKR-në duke e cilësuar si parti shumë konstruktive dhe kreative e cila ka hedhur ide dhe zgjidhje të rëndësishme për shumë probleme që politika kosovare nuk  ka arritur t`i zgjidhë ende me sukses e sidomos ato të sektorit ekonomik.
 
Nënpresidenti i AKR-së, Ibrahim Gashi, shprehu admirim për kurajon e lartë të  përfaqësuesve të Partisë për Drejtësi dhe Unitet, në prezantimin e çështjes së pazgjidhur çame tek institucionet e shtetit shqiptar. Ai bëri një shpjegim të zgjidhjes së  çështjes shqiptare në Ballkan, përmes krijimit të shtetit të pavarur të Kosovës dhe përmirësimit të gjendjes së shqiptarëve në Maqedoni me marrëveshjen e Ohrit.
 
AKR konsideron se çështja çame duhet të zgjidhet përmes një politike të reciprocitetit të plotë në respektim të drejtave nacionale të komunitetit çam në Greqi, standard të cilin shteti shqiptar tashmë e ka realizuar në plotni ndaj minoritetit grek në Shqipëri.
 
Ndërsa z.Shpëtim Idrizi pas një elaborimi që u bëri aktiviteteve dhe programit të PDU-së, theksoi se ideja e dëgjuar aty-këtu për ndarjen e Kosovës do të tërhiqte konsekuenca të drejtpërdrejta për gjithë kufijtë politik të rajonit të Ballkanit përfshirë edhe kufirin shqiptaro-grek. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 11 Korrik 2020

- Në Ditën Botërore të Popullsisë, organizata SIT, organizon aktivitetin ku do të prezantojë statistikat e rasteve të raportimit të dhunës në Kosovë gjatë pandemisë COVID-19. (Sheshi "Zahir Pajaziti" në Prishtinë, ora 9:00)

 - Aktivistë të shoqërisë civile organizojnë aksionin simbolik për të kërkuar drejtësi për Kujtimin pasi qe po bëhen 1 vit prej kur 11 vjeçari nga Fushë Kosova, u përdhunua e u vra.  (Përpara Këshillit Prokurorial të Kosovës në Prishtinë, ora 11:00)

- SENSE Qendra për Drejtësi Tranzicionale në bashkëpunim me Fondin për të Drejtën Humanitare Kosovë organizojnë transmetimin live të ceremonisë komemorative në Srebrenicë. (Qendra Kulturore Informative Boshnjake - Rr. Agim Ramadani, nr. 375 - Aktash, ora 12:00)

- Me rastin e 25 vjetorit të gjenocidit në Srebrenicë mbahet ligjëratë "25 vjet pas gjenocidit në Srebrenicë" me ligjërues Akademik Ferid Muhić Moderator dhe bashkëbisedues Bekim Blakaj - Drejtor Ekzekutiv i Fondit për të Drejtën Humanitare në Kosovë. (Livestream në Facebook - Humanitarian Law Center, ora 15:00)

- SENSE Qendra për Drejtësi Tranzicionale në bashkëpunim me Fondin për të Drejtën Humanitare Kosovë organizojnë shfaqjen e ekspozitës multimediale “Gjenocidi në tetë akte”. (Sheshi Skënderbeu, ora 17:30)

- - Me rastin e 25 vjetorit të gjenocidit në Srebrenicë bahet aksion simbolik: Ndezje e qirinjëve para Teatrit Kombëtar të Kosovës. (Para Teatrit Kombëtar të Kosovës, ora 20:00)