25 Nëntor 2020

PD e shqetësuar për mos miratimin e pakos së Rimëkëmbjes Ekonomike

Prishtinë, 19 nëntor - Partia e Drejtësisë (PD) shprehet e shqetësuar me taktikat e subjekteve politike të përfaqësuara në Kuvendin e Republikës së Kosovës në kohë pandemie.

Ato duke mos e votuar ligjin e rimëkëmbjes ekonomike edhe pas shumë përpjekjeve të vazhdueshme nga ana e qeverisë, vetëm se po e rëndojnë gjendjen edhe ashtu të rënduar ekonomike.

Partia e Drejtësisë drejton kritika edhe ndaj Qeverisë që nuk po mundë të mbledhë numrin e deputetëve shumicë dhe ta votojë si pako e propozuar dhe e votuar në leximin e parë.

Shqetësim shpreh edhe ndaj mos komunikimit dhe mos koordinimit të Qeverisë me subjektet tjera të Opozitës.

Qeveria Hoti nuk po jep sinjale të qarta se është për bashkëpunim me Opozitën.

Ajo nuk po tenton t'i mbushë mendjen asnjërës nga subjektet e përfaqësuara në Kuvendin e Kosovës për pakon e rimëkëmbjes, e cila mundë të jetë një shpresë e vogël për qytetarët.

Siç duket as Qeveria tani më nuk është e sigurt ndaj kësaj pakoje.

Si pako e përgatitur kohë më parë nuk arriti në shërbim të qytetarëve me kohë, dhe tani pandemia me përmasat që ka marrë kërkon ndërhyrjen e dytë apo edhe të tretë si pako rimëkëmbje ekonomike.

Qytetarëve në përgjithësi dhe bizneseve që vazhdimisht po tkurren për nga numri, u ka humbur durimi dhe shpresa, pasi që dora e shtetit e cila vjelë vazhdimisht nga qytetarët nuk e përkthen atë në obligimet ndaj tyre, sidomos në situatat të jashtëzakonshme siç është edhe kjo e pandemisë COVID-19.

Qeveria qëndron duke bërë sehir, duke përdor një sistem të qeverisjes periferike, duke mos qarë hallin për mirëqenien e jetës së qytetarëve, dhe asnjëherë nuk tentoi t'i bindë qytetarët se po punon në të mirë të tyre.

Si faktorë tjetër që po nxitë të përkeqësohet gjendja ekonomike dhe sociale në tërë Kosovën, dhe në të njëjtën kohë të rritet kërkesa për konsum në gjërat elementare të një familje dhe të atyre për barëra është edhe rritja e numrit të përditshëm të të infektuarve si dhe humbja e shumë vendeve të punës.

Partia e Drejtësisë kërkon edhe nga subjektet tjera të përfaqësuara në Kuvend, që të reflektojnë sa më shpejt drejt miratimit të ligjit për rimëkëmbje ekonomike, dhe qytetarët të fillojnë të marrin ndihmën e propozuar edhe ashtu të vonuar.

Me shpresën se do të kalojmë edhe këtë sfidë si shumë të tjera, qytetarët do të jenë të vëmendshëm karshi përfaqësuesve të tyre në të ardhmen, duke kërkuar më shumë përgjegjësi dhe angazhim në të mirë të zgjedhësve të tyre.

Kalendari

Ngjarjet e datës 25 Nëntor 2020

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit njofton me ftesën e Gjykatës Kushtetuese adresuar Kryetarit të Komisionit për Legjislacion, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 9:00)

- Hapet edicioni i pestë të Panairit Nacional të Punës dhe të Karrierës, i cili për herë të parë do të organizohet online. (Përmes platformës virtuale: virtual.kosovafair.com, ora 9:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti merr pjesë në shënimin e 25 Nëntorit - Fushatës Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Gruas. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00)

-  Komisioni për Buxhet dhe Transfere shqyrton raportet vjetore financiar të Operatorit të Sistemit, Transmisionit dhe Tregut, Zyrës Rregullative për Energji dhe Autoritetit Rregullativ për Komunikimeve Elektronike dhe Postare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Ministria e Arsimit dhe Shkencës në bashkëpunim me Agjencinë Austriake për Zhvillim, nën përkujdesje të Ambasadorit Austriak, Christoph Weidinger dhe Ministrit Ramë Likaj, do të bëjë lansimin zyrtar të Projektit “Heras Plus”. (https://zoom.us/j/91960516678?pwd=cFRXZXVodTR1Q1ZnQVNIaWtwWTd2QT09, - Meeting ID: 919 6051 6678 dhe Passcode: 167271, ora 10:00)

- Drejtësia Sot, platformë e Grupit për Studime Juridike dhe Politike organizon konferencën për media me temë “Si dështuan institucionet në trajtimin e rasteve të mosdeklarimit dhe deklarimit të rrejshëm të pasurisë”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Sindikata e Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës mbanë konferencë për shtyp, me qëllim të informimit për keqpërdorimin e punëtorëve në sektorin privat nga pronarët e kompanive dhe vet shteti. (Zyret e kësaj sindikate në objektin Ish Gërmia, ora 11:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport interviston kandidatët për Anëtarë të Këshillit të Kosovës për Trashëgimi Kulturore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Komuna e Prizrenit organizon debat publik me temën “Gjendja e përgjithshme e komuniteteve jo shumicë në Komunën e Prizrenit dhe bashkëpunimi”. (Shtëpia e Kulturës “Xhemajli Berisha”, ora 11:00)

- Instituti i Prishtinës për Studime Politike organizon diskutimin “Reforma për Racionalizimin e Agjencive: Faza e Dytë”. (https://us02web.zoom.us/j/89564823471?pwd=VmcwY2J5TVpWZWhZUGl2SVIrTFJ5QT09 - Meeting ID: 895 6482 3471 dhe Passcode: 192988, ora 11:00)

- Shënohet 76 vjetori i themelimit të Bibliotekës Kombëtare të Kosovës dhe në hapësirat e Bibliotekës do të hapen dy ekspozita për nder dhe kujtim të profesor Anton Çettës, ku do të merr pjesë edhe Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi. (Biblioteka Kombëtare, ora 12:00)

- Zëvendëskryeministrja e Kosovës, Albulena Balaj- Halimaj pret në takim zëvendëskryeministrin e parë të Maqedonisë së Veriut, Artan Grubi. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 12:00)

- Hapet ekspozita “Anton Çetta : 100-Vjetori i lindjes” me libra dhe artikuj të/për Anton Çettën në koleksionet e BKK-së si dhe ekspozita e fotografisë: “Anton Çetta: 30-Vjetori i pajtimit të gjaqeve” ku do të paraqiten fotografi të publikuara për herë të parë. ((Biblioteka Kombëtare, ora 12:40)

- Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë plotëson listën e dëshmitarëve dhe diskuton planin e punës për periudhën e mbetur. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

- Qendra për Informim, Kritikë dhe Aksion organizon konferencë për media në të cilën do të publikohet analiza për rastin e Suzana Zogëjani Sekiraqa, e cila është shpallur fajtore për vrasje të rëndë të bashkëshortit të saj dhe është dënuar me 25 vjet burgim. (Zyret e organizatës QIKA, në rrugën Hajdar Dushi, C2, Hy2/6, Prishtinë, ora 13:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti nënshkruan deklaratën  kundër ngacmimit seksual në organet  administratës publike të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit COVID-I9 nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës dëgjon dëshmin e drejtorit te prokurimit në SHSKUK-së, Selami Krasniqi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 14:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti i shoqëruar nga përfaqesues të Aleancës Kosovare e Bizneseve  viziton fabrikën Silcapor në Kaçanik ku do të përcjell eksportin e një kontigjenti të prodhimeve vendore në katër shtete regjionale e që kjo është edhe promovim i prodhimeve Made in Kosova në Ballkanin Perendimor. (Fabrika Silcapor, Kaçanik, ora 14:30)
 
- Kryeministri Avdullah Hoti merr pjesë në ceremoninë e ndriçimit të Ndërtesës së Qeverisë me ngjyrë portokalli, pjesë e aktiviteteve të Fushatës Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Gruas. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 17:30)