15 Prill 2021

Pahor: Konferenca në Bërdo do të rezultojë e suksesshme

Prishtinë, 08 mars - Kryeministri i Qeverisë së Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi priti sot pas dite në takim kryeministrin e Qeverisë së Republikës së Sllovenisë, z. Borut Pahor, me të cilin ka biseduar për bashkëpunimin  bilateral mes Kosovës dhe Sllovenisë.
 
“Qëllimi Kosovës është që të jetë pjesë e NATO-s dhe BE-së dhe të njëjtën kohë të punojmë me gjitha vendet e rajonit. Tanimë ne kemi ndërtuar raportet të shkëlqyeshme edhe me Maqedoninë edhe me Shqipërinë edhe me Malin e Zi. Duam të kemi fqinjësi të mirë edhe me Serbinë”, tha kryeministri Thaçi duke shtuar se edhe përkushtimi i kryeministrit Pahor dhe i shtetit Slloven gjithmonë ka qenë për paqe, për stabilitet në mënyrë që të ecim drejtë strukturave euroatlantike.
 
Kryeministri Thaçi u shpreh se Qeveria e Kosovës, institucionet e Kosovës do të jenë në krye të përgjegjësive për stabilitetin dhe bashkëpunimin në rajon, dhe idenë dhe iniciativën për konferencën që do të mbahet në Brdo të Sllovenisë. Kosova do të jetë jashtëzakonisht e përgjegjshme në këtë drejtim dhe do ti përgjigjet sfidave dhe të vlerave që i afrojnë vendet tona, popujt tonë.                                
 
Duke folur për konferencën që do të mbahet në Bërdo të Sllovenisë,  kryeministri slloven Borut Pahor tha se ideja është që të gjithë liderët e rajonit të bashkohemi me përfaqësuesit e Bashkimit Evropian  dhe të flasim për perspektivën evropiane të këtyre vendeve. Z. Pahor tha se me gjithë vështirësitë e organizimit ky takimi do të rezultojë i suksesshëm.
 
Më tutje kryeministri Pahor vlerësoi arritjet dhe progresin e madh që është bërë këto vitet e fundit në Kosovë. “Si çdo qeveri tjetër edhe  ju kritikoheni, por si vëzhgues i cili ka qenë këtu edhe para disa vitesh, sot unë po shoh një përparim të madh këtu” u shpreh z. Pahor , duke shtuar se është krenar për marrëdhëniet e mira midis Sllovenisë dhe Kosovës.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 15 Prill 2021 - Handikos dhe The Balkan Forum tashmë kanë nisur kampanjën ‘Thuaj Jo Qeseve të Plastikës’  përmes një aktiviteti simbolik zyrtarisht do të prezantojmë strajcat e ri-përdorshme të punuara tash e disa muaj nga personat me aftësi të kufizuara. (Sheshi ‘Skënderbeu’ dhe ‘Nënë Tereza’, ora 10:00)

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhes. (Platforma Zoom, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqësore kundër të pandehurit Agim Hamdija për vepren penale 'Organizimi i skemave piramidale'. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 10:00)

- Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim nis shpërndarjen e pakove ushqimore dhe higjienike për familjet në nevojë, me rastin e muajit të Ramazanit. (Qendra për Promovimin e Drejtave të Grave në Drenas, ora 10:30)

- Zëvendësministri i Mjedisit, Planifikimit Hapsinor dhe Infrastrukturës  Hysen Durmishi do të mbajë konferencë per media. (Objekti i MMPHI-së, salla B201, oa ora 10:30,

- Kryeministri Albin Kurti dhe ministrja e Ekonomisë dhe Ambientit, Artane Rizvanolli, vizitojnë ekipin e kampanjës 'Thuaj jo Qeseve të Plastikës'. (sheshi ‘Skënderbeu’ , ora 12:00)

- Pronarët e sallave të dasmave mbajnë takim lidhur me masat anti-Covid. (Golden Imperial në Veternik, ora 14:00)

- Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim nis shpërndarjen e pakove ushqimore dhe higjienike për familjet në nevojë, me rastin e muajit të Ramazanit. (Palestra Sportive “Tota” në Vushtrri, ora 14:30)