21 Janar 2021

Mitrovicë, 5 persona me aftësi të kufizuar punësohen në komunë

Mitrovicë, 18 tetor - Në kuadër të hapjes së fushatës “Tetori-muaji i mundësive të barabarta profesionale për personat me aftësi të kufizuar”, komuna e Mitrovicës ka angazhuar për pesë ditë pesë persona të kësaj kategorie në punët e administratës, të cilët do të paguhen nga 10 euro në ditë.

Zyrtari i njësisë për të drejtat e njeriut, Fitim Rama, tha se qëllimi i kësaj fushate është promovimi i mundësive të barabarta profesionale për personat me aftësi të kufizuar dhe lobimi për mundësi të barabarta në punësim. Në këtë kontekst, ai përmend edhe eliminimin e barrierave, të cilat e pengojnë pjesëmarrjen e tyre ne jetën e përditshme.

Rama thotë se komuna e Mitrovicës, për të dytin vit me radhë, në kuadër të kësaj fushate punëson nga pesë persona me aftësi të kufizuar, të cilët shpërndahen në Drejtorinë e Administratës. “Ky aktivitet i komunës bëhet me qëllim të ngritjes së vetëdijes se personat me aftësi të kufizuar mund të japin kontributin e tyre dhe të integrohen në institucionet shtetërore”.
 
Sabri Qabra, një nga këta persona të angazhuar në këtë projekt, thotë se kjo është e mirëseardhur, meqë personat me aftësi të kufizuar, përveç problemeve të tjera përballen me gjendje të rëndë sociale. “Ka shumë persona me aftësi të kufizuar që mund të punojnë, mirëpo numri i atyre që janë ta angazhuar në punë është simbolik”.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 21 Dhjetor 2020 - Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti zhvillon homazhe te varri i ish presidentit Ibrahim Rugova. (Velani, ora 10:00)

- Kryesia e Lidhjes Demokratike te Kosovës bën homazhe te varri i Presidentit Historik të Kosovës, Dr. Ibrahim Rugova, me rastin e 15 vjetorit të vdekjes së tij. (Velani, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e parë e Komiteti për Politik dhe Financa në Komunën e Rahovecit. (Objekti i ri i administratës komunale të Rahovecit, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqësore ndaj zyrtaritt te Drejtorisë për Migrim dhe të Huaj, Maxhun Maloku për keqpërdorim te pozitës apo autoritetit zyrtar. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 9:30)
 
- Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti merr pjesë në fillimin e punimeve në zgjerimin e rrugës në hyrje të qytetit të Ferizajt. (Ura afër fshatit Bibaj, ora 11:00)

- Ambasadorja suedeze, Karin Hernmarck, dhe Ushtruesi i Detyrës së Shefit të Misionit të OSBE-së në Kosovë, Kilian Wahl, do të organizojnë një konferencë për shtyp në Prishtinë për t’i prezantuar prioritetet e Kryesimit suedez të OSBE-së për vitin 2021. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Kryetarja e KQZ-së, znj. Valdete Daka do të mbajë konferencë për media. (Selia e KQZ, ora 12:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve mban konferencën për media me temë ''14 kërkesat e AKB-se, bizneseve dhe konsumatoreve deri me 14 shkurt, kur edhe përfundojn zgjedhjet lidhur me rritjen e mirëqenies qytetare dhe pasurimin dhe implementimin e Ligjit për Rimëkëmbje Ekonomike për vitin 2021''.  (Salla e konferencave të AKB-së, ora 13:00)

 - Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti merr pjesë në akademinë për ish presidentin Ibrahim Rugova. (Teatri i Gjilanit, ora 14:00)    

- PDK dega në Prizren, bën prezantimin e kandidatëve për deputetë, për zgjedhjet e jashtëzakonshme nacionale të 14 shkurtit 2021. (Restaurant ''Rexos'' në Lubizhdë, përballë stacionit të policisë, ora 19:00)