26 Maj 2020

Minstri Hyseni nesër udhëton për Tiranë

Prishtinë, 18 prill -  Ministri i Punëve të jashtme, Skënder Hyseni të hënën udheton në Shqipër për një vizitë dyditore, me ftesë të zv-kryeministrit dhe ministrit të Jashtëm shqiptar, Ilir Meta.

Axhenda e takimeve të ministrit Hyseni nis pasditen e së hënës me një takim me z. Meta, që do të pasohet nga një konferencë e përbashkët shtypi.

Në ditën e dytë të qëndrimit, ministri Hyseni do të takohet me drejtuesit më të lartë të shtetit, Presidentin e Republikës, Bamir Topi, Kryetaren e Kuvendit, Jozefina Topalli, dhe me Kryeministrin Sali Berisha.
    
Marrëdhëniet mes dy vendeve dhe procesi i njohjes së Pavarësisë së Kosovës, do të jenë dy nga temat kryesore të bisedimeve të kryediplomatit kosovar në vendin tonë.
    
Lobimi i diplomacisë shqiptare për njohjen e pavarësisë së Kosovës është vlerësuar së fundi edhe gjatë vizitës në vendin tonë (7-10 prill), të kryeparlamentarit kosovar, Jakup Krasniqi.
    
Pavarësia e Kosovës është konsideruar si një kusht vendimtar për stabilitetin e rajonit dhe përshpejtimin e procesit evropianizues të tij.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Maj 2020 - Komisioni për Integrim Evropian diskuton lidhur me përmbushjen e obligimeve të Kosovës, në procesin e liberalizimit të vizave dhe shqyrton raportin e Ministrisë së Integrimit Evropian lidhur me financimin e Kosovës nga BE-ja, në luftimin e COVID-19. (Ndërtesa e Kuvendit, N303, ora 11:00)  

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale takohet me Sekretarin e Ministrisë së Shëndetësisë, Naim Bardiqi. (Ndërtesa e Kuvendit, N302, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike shqyrton Raportin Vjetor të Zyrës së Rregullatorit të Energjisë (ZRrE) për vitin 2019. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Presidenti i vendit, Hashim Thaçi,  do ta vizitojë Oden Ekonomike të Kosovës. (Lokalet e OEK-ut, ora 11:30)

 - Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, merr pjesë në ceremoninë e zbulimit të lapidarit të dëshmorit Luan Qerimaj dhe 4 dëshmorëve tjerë, në Gllogjan. (Te vendi i quajtur Lejthia, Gllogjan, Deçan, ora 11:30)

- Instituti Demokraci për Zhvillim Sfidat dhe nevojat e nënave vetë-ushqyese në kohë (pas)pandemie”  (Përmes platformës online, Google Meet, ora 17:00 - https://forms.gle/HAxFHsHEScpDdMx99)