22 Prill 2021

Ministri Hyseni në Strasbourg lobon për liberalizimin e vizave

Strasburg, 10 mars - Gjatё qёndrimit tё tij nё Strasbourg, Ministri i Punёve tё Jashtme i Republikёs sё Kosovёs, Skender Hyseni ёshtё takuar me njё numёr anёtarёsh dhe pёrfaqёsuesish tё Parlamentit Evropian, pёrfshirё këtu edhe nga shtete anёtare tё Bashkimit Evropian tё cilët ende nuk e kanё njohur shtetin e Kosovёs.

Nё takimet e tij, Ministri Hyseni ka pasur temё qendrore liberalizimin e vizave pёr Kosovёn dhe nevojёn e rёndёsinё e pёrfshirjes sё Kosovёs nё tё gjitha skemat integruese tё Bashkimit Evropian, si dhe rёndёsinё e njohjes nga pesё shtetet e BE-sё qё ende nuk e kanё njohur Republikёn e Kosovёs.

Ministri Hyseni ka takuar, nё takime tё veçanta, Gabriele Albertini nga Italia, kryesues i Komitetit pёr Marrёdhёnie me Jashtё i Parlamentit Evropian, Ioannis Kasoulides nga Qiproja, kryetar i grupit punues pёr Marrёdhёnie me Jashtё, znj. Ulrike Lunacek, anёtare e Parlamentit Evropiane dhe raportuese e Grupit pёr Kosovёn, Arnaud Danjean, anёtar i Komitetit pёr Marrёdhёnie me Jashtё dhe anёtarёt e Parlamentit Evropian, po ashtu anёtarё tё Komitetit pёr Marrёdhёnie me Jashtё, Bernd Posselt nga Gjermania, Hannes Swoboda nga Austria, Ivo Vajgl nga Sllovenia, Eduard Kukan nga Sllovakia, Martin Kamp nga Gjermania, Paul Rübig nga Austria, dhe Zoran Thaller nga Sllovenia.     

Gjatё  takimeve, Ministri Hyseni ka theksuar se ёshtё e njё rёndёsie tё veçantё qё qytetarёve tё Kosovёs t’i ofrohet njё perspektivё e qartё sa i pёrket liberalizimit tё vizave dhe proceseve integruese nё Bashkimin Evropian. Bashkёbiseduesit u pajtuan me nevojёn qё Kosovёs t’i ofrohet udhёzuesi dhe afati kohor pёr pёrmbushjen e kritereve tё nevojshme me qёllim qё liberalizimi i vizave tё bёhet sa mё parё qё tё jetё e mundur.

Bashkёbiseduesit e kanё siguruar Ministrin Hyseni se, çёshtja e liberalizimit tё vizave pёr Kosovёn nuk do tё pengohet nga vendet e BE-sё tё cilat ende nuk e kanё njohur pavarёsinё e Kosovёs, si dhe e kanё siguruar pёr mbёshtetjen e Parlamentit Evropian nё kёtё proces tё rёndёsishёm. Ministri, nga ana e tij, ka thёnё se Republika e Kosovёs ёshtё thellёsisht e pёrkushtuar pёr tё plotёsuar kriteret e kёrkuara pёr kёtё qёllim.

Gjatё takimeve, po ashtu ёshtё biseduar pёr gjendjen e pёrgjithshme nё Kosovё, pёrfshirё ekonominё, sigurinё dhe reformat nё kontekst tё procesit tё integrimeve evro-atlantike.

Gjatё qёndrimit tё tij nё Strabsourg, Ministri Hyseni u ёshtё drejtuar anёtarёve tё grupit punues tё Paneuropa-s, me temёn “Pavarёsia e Kosovёs: Dy vite pas”. Drejtues i takimit ishte anёtari i Parlamentit, Paul Rübig. Nё takim morёn pjesё njё numёr i madh i anёtarёve tё Parlamentit Evropian, me ç’rast Ministri, pas prezantimit tё tij, u pёrgjigj nё shumё pyetje tё tё pranishmёve.   

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Prill 2021

- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu mban konferencë për media për hidrocentralet. (Tek ura në Brezovicë, 100m para kthesës kryesore për qendër të skijimit, ora 9:15)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike të Kosovës Berat Rukiqi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Me moton "Shpëtoni Planetin" shënohet Dita e Tokës për të rritur ndërgjegjësimin për rëndësinë e përgjegjësisë kolektive për të mbrojtur mjedisin për brezat e ardhshëm. (Mitrovicë, ora 10:00)

- Organizata ETEA dhe biblioteka “Hivzi Sulejmani” organizojnë panelin e diskutimit “Libri mes ofertës dhe kërkesës”, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Librit. (Biblioteka “Hivzi Sulejmani” në lagjen Dardania, ora 10:00)

-  Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës organizon aktivitetet me rastin e shënimit të 22 Prillit, Ditës Ndërkombëtare të Tokës. (Hapësira e Shkollës Fillore “Hasan Prishtina” në Prishtinë, ora 10:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike Amerikane në Kosovës Arian Zeka. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon debatin FOL Hapur me ministrin e Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim së bashku me UN-Habitat dhe agjencitë e tjera të Ekipit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë, do të organizojnë inaugurimin e Sistemit Solar Fotovaltaik në ndërtesen e Kuvendit Komunal të Prizrenit. (Ndërtesa e Kuvendit Komunal në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetare e Odës Ekonomike Gjermano-Kosovare Nora Hasani. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 12:00)

- Koordinatori i Qendrës së vaksinimit në sallën “1 Tetori”, Niman Bardhi mban konferencë për medie. (Sallla “1 Tetori”, ora 12:00)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla do ta pres në aeroport Ministrin e Jashtëm te Gjermanisë, Heiko Maas. (Aeroportin e Prishtinë, ora 14:00 - vetëm pamje)

- OJQ Projekti 5 Cent organizon ngjarjen për "Ditën e Tokës", ku do të bëhet mbjellja e 51 fidaneve me rastin e shënimit të kësaj dite. (Oborri i SHFMU “Ibrahim Rugova” në Obiliq, ora ora 14:00)

- Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Kabineti i Presidentës, ora 15:00)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:30)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla dhe Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Heiko Maas do të zhvillojnë takimin bilateral. (Kabineti i ministres Gervalla, ora 17:00) vetëm pamje)