05 Korrik 2020

Ministri Hyseni ka udhëtuar për në Francë

Prishtinë, 28 maj - Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Skender Hyseni, ka udhëtuar sot drejt Francës, ku do të marrë pjesë në Konferencën ministrore të Organizatës Ndërkombëtare të Frankofonisë, e cila më 29-31 maj do të mbahet në qytetin e Nicës.

Pjesëmarrja e Ministrit Hyseni në këtë konferencë vjen pas ftesës që i është bërë atij nga Ministri i Jashtëm francez, Bernar Kushner, gjatë vizitës së Hysenit në Paris më 3 maj.

Në konferencën e Nicës, Ministri Hyseni pritet të takojë përfaqësues dhe homologë nga vende të ndryshme anëtare të organizatës ndërkombëtare të Frankofonisë, që nuk e kanë njohur ende Kosovën si shtet të pavarur dhe sovran.

Ministri Hyseni po ashtu do të takohet edhe me disa ministra nga vende anëtare të kësaj organizate që tashmë e kanë njohur Kosovën shtet të pavarur dhe sovran.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 Korrik 2020

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi Inspekton investimet në fushën e futbollit në fshatin Novosellë të Pejës. (Fshati Novosellë, ora 13:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti pret në takim drejtuesit e institucioneve shëndetësore. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi viziton shpellën “Bukuroshja e Fjetun”, promovim i turizmit kulturor. (Pejë, ora 13:30)

 - Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi viziton Garën ndërkombëtare e automobilizimit “Kulla 2020”. (Pejë, ora 15:30)