26 Maj 2020

Marrëdhëniet Kosovë-Shqipëri, Hysenisot në Tiranë

Tiranë, 19 prill - Marrëdhëniet mes Shqipërisë dhe Kosovës dhe njohja e Pavarësisë së saj, do të jenë në qendër të takimeve të nivelit të lartë që Ministri i Punëve te Jashtme të Kosovës, Skënder Hyseni do të zhvillojë sot në Tiranë.

Kreu i diplomacisë së Kosovës do të jetë në Tiranë me ftesë të Zv/ kryeministrit dhe Ministrit të Jashtëm, Ilir Meta me të cilin pritet të dalin pasditen e së hënës dhe në një konferencë për shtyp.

Ndërkaq, të martën, ministri Hyseni do të pritet në takime të veçanta nga Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bamir Topi, kryetarja e Parlamentit, Jozefina Topalli si dhe nga kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha.

Lobimi i diplomacisë shqiptare për njohjen e pavarësisë së Kosovës është vlerësuar së fundi edhe gjatë vizitës në Shqipëri, të kryeparlamentarit kosovar, Jakup Krasniqi.


 

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Maj 2020 - Komisioni për Integrim Evropian diskuton lidhur me përmbushjen e obligimeve të Kosovës, në procesin e liberalizimit të vizave dhe shqyrton raportin e Ministrisë së Integrimit Evropian lidhur me financimin e Kosovës nga BE-ja, në luftimin e COVID-19. (Ndërtesa e Kuvendit, N303, ora 11:00)  

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale takohet me Sekretarin e Ministrisë së Shëndetësisë, Naim Bardiqi. (Ndërtesa e Kuvendit, N302, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike shqyrton Raportin Vjetor të Zyrës së Rregullatorit të Energjisë (ZRrE) për vitin 2019. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Presidenti i vendit, Hashim Thaçi,  do ta vizitojë Oden Ekonomike të Kosovës. (Lokalet e OEK-ut, ora 11:30)

 - Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, merr pjesë në ceremoninë e zbulimit të lapidarit të dëshmorit Luan Qerimaj dhe 4 dëshmorëve tjerë, në Gllogjan. (Te vendi i quajtur Lejthia, Gllogjan, Deçan, ora 11:30)

- Instituti Demokraci për Zhvillim Sfidat dhe nevojat e nënave vetë-ushqyese në kohë (pas)pandemie”  (Përmes platformës online, Google Meet, ora 17:00 - https://forms.gle/HAxFHsHEScpDdMx99)