30 Shtator 2022

MAPL e gatshme që të zbatoj parimet e Kartës Evropiane për Vetëqeverisje Lokale

Prishtinë, 6 maj – Ministri i Administrimit të Pushtetit Lokal, z. Elbert Krasniqi dhe Sekretari i Përgjithshëm i Kongresit të Autoriteteve Lokale dhe Rajonale pranë Këshillit të Evropës z. Andreas Kiefer, diskutuan së bashku për rëndësinë e përkrahjes së Kongresit të Autoriteteve Lokale dhe Rajonale për komunat e Republikës së Kosovës dhe bashkëpunimin e mundshem në të ardhmen.

Ministri z. Krasniqi e njoftoj z. Kiefer, për përputhshmërinë e sistemit aktual të vetëqeverisjes lokale në Kosovë me parimet e Kartës Evropiane për Vetëqeverisje Lokale; zbatueshmërinë dhe implementimin e legjislacionit për LVL nga komunat e Republikës së Kosovës.

Gjithashtu, biseduan për studimin e fizibilitetit të përfunduar nga MAPL, për vlerësimin e sistemit aktual të qeverisjes lokale në Republikën e Kosovës, ku me këtë rast, z. Krasniqi falënderoj z. Kiefer për mbështetjen në hartimin e planit të zbatimit të këtij studimit me qëllim të harmonizimit të tij me standardet Evropiane.

Njëkohësisht, z. Krasniqi kërkoj nga z. Kiefer mbështetjen e Kongresit të Autoriteteve Lokale dhe Rajonale në zbatimin e këtij studimi si dhe bashkëpunim më të ngushtë në projektet që kanë të bëjnë me fuqizimin e demokracisë lokale, promovimin e suksesshëm të agjendës për të drejtat njerëzore, luftimin e korrupsionit në nivel lokal, promovimin e barazisë gjinore, të drejtave të fëmijëve si dhe zbatimin e agjendës së gjelbërt.

Me z. Kiefer gjithashtu bashkëbiseduan për zgjedhjet në nivel lokal si dhe për luftimin e lajmeve të rreme, masat e ndërmarra për luftimin e diskriminit dhe gjuhës së urrejtjes. 

Në fund, Ministri z. Krasniqi falënderoj Sekretarin e Përgjithshëm z. Kiefer për mbështetjen e deritanishme.

Ndërsa, z. Andreas Kiefer u zotua për vazhdimin e përkrahjes për komunat e Kosovës, me qëllim të fuqizimit të kapaciteteve lokale si dhe në zbatimin e reformave të nevojshme për perspektivën evropiane.


  

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 shtator 2022

- Në Ditën Ndërkombëtare e Personave të Moshuar UNFPA prezanton të dhenat kyqe dhe opsionet e dala nga anketa për izolimin social tek personat e moshuar në Kosovë. (Hotel International Prishtina, ora 10:00)

- Mbahet takimi i 219-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Online, ora 10:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e krizës energjetike nga Qeveria e Republikës së Kosovës interviston Hekuran Murati, Minister i Financave, Punës dhe Transfereve dhe interviston Ymer Fejzullahu, Kryesues i Bordit të Zyrës së Rregullatorit për Energji. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Balkan Green Foundation me mbështjetje të Heinrich Böll Stiftung mban konferencë për media, në të cilën do të prezentohet hulumtimi: “Kriza Energjetike në Ballkanin Perëndimor: Masat e ndërmarra në kohën e rritjes së çmimeve të energjisë”. (Zyret e Balkan Green Foundation afër Librarisë Koha në Prishtinë, ora 12:00)

- Nën organizimin e organizatës gjermane GIZ, kryetarët e komunave të regjionit të Gjilanit nënshkruajnë memorandum mirëkuptimi. (Hotel Astoria në Gjilan, ora 13:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, së bashku me Zëvendëskryeministren për Çështje të Pakicave dhe të Drejtat e Njeriut, znj. Emilija Redžepi, marrin pjesë në tryezën e rrumbullakët me komunitetin boshnjak, organizuar nga Zyra për Çështje të Komuniteteve e Zyrës së Kryeministrit. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:30)

- Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino do të qëndrojë në Kosovë ku mbajë edhe një konferencë për media. (Selia e Federatës së Futbollit, ora 15:00)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ministri Hajrulla Çeku, përfaqësues të Federatës së Xhudos të Kosovës marrin pjesë në ceremoninë e lansimit të programit "Kosova, shtet i xhudos”. (Lapidariumi i Muzeut Kombëtar të Kosovës, ora 17:00)

- Qendër Telefonike për Parandalim të Vetëvrasjes Linja e Jetës organizon një koncertë për mbledhje të fondeve në mënyrë që të mos mbyllet pasi është në gjendje të rënduar financiare, ora 20:30