09 Korrik 2020

Maldive dhe Kosova së shpejti me marrëdhënie diplomatike

Prishtinë, 19 mај - Presidenti i Republikës së Kosovës, dr. Fatmir Sejdiu ka mbajtur sot në Forumin Islamik Ekonomik Botëror një fjalim, si dhe është takuar me liderë të ndryshëm të vendeve që po marrin pjesë në këtë forum. Përvec bisedave të shumta që ka pasur me përfaqësuesit e vendeve pjesëmarrëse, Presidenti Sejdiu ka pasur një takim të përzemërt me Presidentit e Maldiveve, Mohamed Nasheed, të cilin e ka falënderuar për njohjen e pavarësisë së Kosovës nga ky vend.

Po ashtu, Presidenti Sejdiu i ka shprehur mirënjohjen e tij të thellë homologut Nasheed për angazhimin e tij personal për njohjen e Kosovës nga sa më shumë vende të botës.

“Populli dhe institucionet e Republikës së Kosovës e vlerësojnë lart gjithë përkushtimin Tuaj për afirmimin dhe njohjen e vendit tonë në botë”, tha Presidenti Sejdiu, duke shfaqur po kështu gatishmërinë e Kosovës për thellimin e bashkëpunimit në mes të dyja vendeve.

Në këtë takim, të dy presidentët u pajtuan se është shumë e nevojshme që Republika e Maldiveve dhe Republika e Kosovës t’i avancojnë edhe më shumë raportet e ndërsjella. Ata pohuan gjithashtu se tashmë është koha që të vihen edhe marrëdhëniet diplomatike, me qëllim që bashkëpunimi dhe miqësia në mes dy vendeve të intensifikohen edhe më tej.

Ndërsa, Presidenti i Maldiveve, Mohamed Nasheed e siguroi Presidentin Sejdiu se do të vazhdojë të angazhohet për njohjen e Kosovës, sidomos nga vendet e Konferencës Islamike dhe nga vendet e tjera me të cilat Maldivet kanë raporte më të ngushta.

“Ne jemi krenarë që ndër vendet e para të botës islamike e kemi njohur Republikën e pavarur të Kosovës, por ju siguroj që nuk do të ndalemi me kaq, por do të punojmë edhe më shumë, në mënyrë që Kosova të ketë njohje të reja, të forcohet dhe të përparojë në të gjitha fushat”, tha Presidenti Mohamed Nasheed.
 
Në fund të këtij takimi miqësor dhe shumë përmbajtësor, të dy presidentët i bënë ftesa të ndërsjella njëri-tjetrit për vizita në vendet respektive.

Kalendari

Ngjarjet e datës 9 Korrik 2020 - Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të behët votimi dhe shqyrtimi i disa Projektligjeve për ratifikimin e Marrëveshjeve ndërkombëtare. (Salla e Kuvendit, ora 10:00)

- Komuna e Prizrenit bën përurimin e stadiumit në Sërbicë të Poshtme, projekt i realizuar nga Drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport ku do të jetë i pranishëm kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e DKRS-së, Emilija Redzepi. (Nisja do të bëhet nga Shtëpia e Bardhë në Prizren, ora 10:30)

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të behët  votimi i Propozim rezolutës nga Raportimi i Kryeministrit të Republikës së Kosovës dhe debati parlamentar lidhur me dialogun Kosovë - Serbi. (Salla e Kuvendit, ora 10:30)

- Në nderim të ushtarit amerikan Alexander Blake Klass, 20 vjeçar nga Willamina e Oregonit, që ka humbur jetën në një incident, që nuk kishte të bënte me veprim të armatosur, Shoqata "Miqtë e Amerikës" do ta ulin në gjysëm shtizë flamurin amerikan. (Sheshi “Bill Clinton” në Prishtinë, ora 11:00)

- Mbahet Seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Salla e Kuvendit, ora 11:00)

- OVL e UÇK-së mban protestë gjithëpopullore me moton “Në mbrojtje të Luftës Çlirimtare”. (Prishtinë dhe qytetet e tjera të Kosovës, ora 12:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media në të cilën flet Albulena Haxhiu. (Zyret e LV-së në Arbëri, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e jashtëzakonshme e Kuvendit Komunal të Rahovecit, në të cilën do të behët shqyrtimi dhe aprovimi i Propozim vendimit për bartjen e mjeteve nga rezervat e buxhetit komunal, nga kategoria pozicionit të pagave në kategorinë e Investimeve Kapitale. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal në objektin e ri të komunës, ora 14:00)

Mbledhja do të mbahet në sallën e mbledhjeve të Kuvendit Komunal, në objektin e ri të komunës.

- Mbahet një takim pune i organizuar nga Ministria e Ekonomisë dhe Ambientit në të cilin do të diskutohet dokumenti - Plani Hapësinor i Parkut Kombëtar Bjeshkët e Nemuna. (Ndërtesa e re e Qeverisë ish-Rilindja, salla e konferencave, kati XVIII, ora 15:00)