26 Janar 2021

Lunacek: Kosova duhet të marrë shpejt strategjinë e vizave

Bruksel, 28 shtator - Kosova duhet të marrë pa shtyrje strategjinë e vizave. Kështu tha për Radio Kosovën në një intervistë ekskluzive raportuesja e Bashkimit Evropian për Kosovën Ulrike Lunacek.

"Kosova do ta marrë strategjinë e vizave dhe këtë e them me plotë siguri. Këtë ma ka konfirmuar personalisht komisioneri i Komisionit Evropian Pier Mirel. Këto ditë jam në kontakt të vazhdueshëm me Komisionin Evropian për të ushtruar trysni që kjo të bëhet sa më parë", ka thënë Lunacek.

Ajo ka thënë se shpreson, por nuk mund të thotë me siguri të plotë, se strategjia e vizave do t''i jepet Kosovës këta muaj, por, gjithsesi para vitit të ri.

"E di që Kosova ka plotësuar shumë prej kushteve, por jo të gjitha. Nuk kam informacione për datën e saktë, por mund të përsëris se jam në kontakt të vazhdueshëm me Komisionin Evropian, kurse sot pasdite për këtë çështje do të flas edhe me shefen e diplomacisë evropiane zonjën Ashton."

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Dhjetor 2020 - Punëtorët teknik  te cilët punojnë në Universitetin e Prishtinës “Hasan Prishtina” do të  protestojnë për pagën e tyre të muajit dhjetor 2020 të cilën ende nuk e kanë marr dhe për  mos  pajisje me kontratës së punës. (Para Rektoratit të UP-së”, ora 9:00)

- Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti pret në takim përfaqësuesit e shoqatës “Down Syndrome Kosova”, SOS Fshatrave të Kosovës, OJQ “Handikos” dhe përfaqësuesit e strehimoreve të Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00 - vetëm pamje)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, znj.Meliza Haradinaj-Stublla dhe Ambasadorja e Francës në Kosovë, znj.Marie-Christine Butel do të nënshkruajnë një memorandum bashkëpunimi. (Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, ora 9:00)

- Instituti GAP dhe Kosovo 2.0 organizojnë diskutim virtual me temë "Rekrutimet jo meritore në sektorin publik: a do ta ndryshojnë institucionet e reja rrethin vicioz në rreth të virtytshëm?”. (https://zoom.us/j/93876352348, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komitetit për Politikë dhe Financa në Komunën e Prizrenit. (Shtëpia e Bardhë, ora 10:00)

- Këshillit Gjyqësor të Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Mbledhja mbahet përmes aplikacionit ZOOM, ora 10:00)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizon tryezën e diskutimit me temë “Reforma zgjedhore në Kosovë: Sa është prioritet në programet e partive politike?”. (https://zoom.us/j/92385065303, ora 10:30)

- Promovohet libri i autorit Faton Mehmetaj ''Deçani Nëpër Shekuj'' - Promovimi i Trashëgimisë  Kulturore. (Salla e Asamblesë Komunale në Deçan, ora 11:00)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj një aktivitet afër teatrit kombëtar. (Sheshi Skënderbeu, ora 12:00)
 
- Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti merr pjesë në Inaugurimin e Qendrës Kulturore në Vushtrri. (Shtëpia e Kulturës në Vushtrri, ora 13:00)

- Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti takon menaxhmentin e Trepçës dhe viziton flotacionin e mineraleve. (Miniera e Trepçës- Stantërg, ora 15:00)