21 Shtator 2018

Ligji për kryeqytetin hapë shumë mundësi për Prishtinën

Prishtinë, 9 janar - Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, ka vizituar sot Komunën e Prishtinës, me ç ‘rast është pritur nga kryetari i Komunës, Shpend Ahmeti me bashkëpunëtorë.

Kryeministri Haradinaj, i shoqëruar nga ministrat Valdrin Lluka, Albena Reshitaj, Shyqiri Bytyçi dhe Kujtim Gashi, ka biseduar me kryetarin Ahmeti për çështjet e interesit të përbashkët dhe realizimin e projekteve që janë interes jo vetëm për Prishtinën, por edhe për Republikën e Kosovës.

Kryeministri Haradinaj me këtë rast tha se sot me disa ministra dhe kolegë nga Zyra e Kryeministrit, kanë zhvilluar një takim pune me qeverinë e Komunës së Prishtinës dhe me kryetarin e Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti.

Duke theksuar rëndësinë e vizitës, kryeministri Haradinaj tha se kësaj vizite i ka paraprirë edhe një takim që ka zhvilluar më herët me kryetarin Ahmeti, dhe për këtë janë bërë disa parapërgatitje që ky takim të jetë takim pune, në të cilin janë diskutuar plotë tema.

“Ne sot kemi diskutuar për Ligjin për Prishtinën, implikimet që ka ky ligj dhe atë se  çka do të ndodhë, edhe me një aspekt që është rendi, pra, policia komunale; në shëndetësi, që është Spitali dhe për Pallatin e Rinisë. Pallati ka disa obligime të caktuara financiare dhe duhet menduar se si do t’i trajtojmë në të ardhmen edhe Pallatin e Operës”,  tha kryeministri Haradinaj.

Në takim kryeministri Haradinaj tha se u bisedua për gjendjen aktuale në arsim, me fokus në testin PISA që ka rëndësi për të gjithë, për shëndetësinë po ashtu, për sportistët, për gjendjen e tyre, për të bërit biznes, për të gjitha ato shqetësime, kërkesa dhe pritje që i kanë, furnizimin me energji, kategoritë e lirisë, 10-vjetorin e pavarësisë, duke veçuar faktin se komuna është nikoqir dhe të gjitha këto manifestime ndodhin në Komunën e Prishtinës dhe kjo është një ngarkesë, por edhe një mundësi për të qenë bashkë.

“Veçanërisht folëm për Unazën e Prishtinës, që është një projekt më i madh infrastrukturor dhe investiv, për të cilin e kemi një opsion se si të ecim përpara”, tha kryeministri Haradinaj.

“Unë po ju them se pa marrë parasysh çfarëdo debati tjetër, asnjë pengesë nuk do ta ketë Qeveria nga debatet partiake apo politike, që të jetë në shërbim të komunës për t’i përkrahur këto tema në interes të qytetarëve të Prishtinës”, tha kryeministri Haradinaj

Ndërsa, kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, falënderoi kryeministrin për vizitën në Komunën e Prishtinës, të parën vizitë që zhvillon një kryeministër në Komunë.

“Kemi shumë tema të përbashkëta që duhet t’i zgjidhim. Sot diskutuam për temat konkrete në disa fusha, duke vazhduar punën e mbetur në Ligjin për Prishtinën, sepse Qeveria është e interesuar që sa më shpejtë të shkojë në leximin e dytë në Kuvendin e Kosovës, për Pallatin e Rinisë dhe vendimin që ka marrë Qeveria që të kalojë në pronësi të Komunës, krijimin e Task-Forcës për zhvendosjen e një pjese të administratës shtetërore në periferi të qytetit, konkretisht largimin e Administratës Tatimore të Kosovës nga ndërtesa e ish-Shtëpisë së Mallrave, për funksionalizimin e një salle të koncerteve apo Pallatit të Operës”, tha kryetari Ahmeti.
 

Kalendari

Ngajrjet e datës 21 shtator 2018

- Kolegji “Tempulli” i mbeshtetur nga Oda Ekonomike Gjermane dhe Asociacioni Kosovar i Motorizimit organizojnë tryezë diskutimi për të shënuar Ditën Evropiane pa Viktima në Rrugë. (Ndërtesa e OEGJK, në Zonën Industriale në Fushë Kosovë, ora 9:00)

- Let’s Do It Kosova organizon aksioni i radhës në kuadër të fushatës “Ta Pastrojmë Kosovën”. (Pranë stadiumit “Fadil Vokrri”, ora 9:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në aksionin e pastrimit në kuadër të Task Forcës “Ta pastrojmë Kosovën”. (Deponia pranë Stadium “Fadil Vokrri”, ora 9:00)

- Universiteti “Kadri Zeka” në Gjilan organizon provimin pranues për studentë të rinj. (Universiteti i Gjilanit, ora 9:00)

-  Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë organizon tryezën e titulluar “Disponueshmëria e Fuqisë Punëtore në Kosovë”. (Salla e Konferencave Orion, ora 10:00)

- Projekti rajonal "Rrjeti i Veprimit për Ndërtimin e Ripërtritjes Urbane në Evropën Juglindore" organizon një ceremoni nënshkrimi të Marrëveshjes Ndër - Komunale për themelimin e rrjetit "Ripërtëritja nga Fatkeqësitë për komunat e Istogut, Klinës, Malishevës dhe Pejës”. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Në Kuvendin e Republikës së Kosovës bëhen homazhe me rastin e rivarrimit të Kolonel Ahmet Krasniqi dhe Qazim Jakupi. (Holli i Kuvendit, ora 10:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli bënë homazhe me rastin e rivarrimit të dëshmorit Ahmet Krasniqi. (Holli i Kuvendit, ora 10:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj bënë homazhe pranë arkivolit të Dëshmorëve të Kombit, Kolonel Ahmet Krasniqi dhe Qazim Jakupi. (Holli i Kuvendit të Kosovës, ora 10:00)

- Ushtrues i Detyrës së Ministrit të Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi  do të vizitojë Komunën e Prizrenit, ku së bashku me kryetarin e kësaj komune, Mytaher Haskuka do të nënshkruajnë një memorandum bashkëpunimi për ndërtimin e deponisë së mbeturinave inerte. (Ndërtesa e komunës se Prizrenit, ora 10:15) 

-  Promovohet raporti 'Stafi Akademik i UP-së - studimet, angazhimet tjera, plagjiaturat, vlerësimet e profesorëve dhe përpjesa staf-studentë e studentë-hapësirë', mes tjerash, do të publikohen rastet e 16 profesorëve të Universitetit të Prishtinës që ndër vite kanë kryer plagjiaturë. (Qendra Informative Kulturore e BE-së, ora 11:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli merr pjesë në manifestimin për 20 vjetorin e rënies së Dr. Lec Gradica. (Fshati Gradicë në Drenas, ora 12:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në Akademinë Përkujtimore për Dëshmorët e Kombit, Kolonel Ahmet Krasniqi dhe Qazim Jakupi. (Teatri Kombëtar, ora 12:30)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në Rivarrimin e Dëshmorëve të Kombit, Kolonel Ahmet Krasniqi dhe Qazim Jakupi. (Varrezat e Dëshmorëve, ora 14:00)

- Mbahet ceremonia e nënshkrimit të Memorandumit të Mirëkuptimit në mes të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina” dhe EuroMetal-it. (Rektorati i UPHP-së, ora 14:00)

- Academic English Center KS  organizon ngjarjen e promovimit të librit të parë me thënje në gjuhën angleze, botim i parë i këtij lloji me autor kosovar i lindur në Libi. (Ambientin e qendrës Academic English Center KS, afër sheshit “Zahir Pajaziti” , mbrapa bankës TEB, ora 19:00)