18 Janar 2021

LDK: Manifestimet përmes rrugës janë të dëmshme

Prishtinë, 27 tetor - Sot, Kryesia e Lidhjes Demokratike të Kosovës, në mbledhjen e saj të rregullt, shqyrtoi procesin zgjedhor të deritashëm në LDK dhe e vlerësoi atë një proces demokratik.

Kryesia vlerëson dhe përkrah në vazhdimësi frymën e garës dhe të konkurrencës së mirëfilltë demokratike, si pjesë e konkurrencës së vlerave, ofertës, koncepcionit dhe parimeve themelore të LDK-së.

Duke shqyrtuar disa veprime të fundit, Kryesia vlerësoi se manifestimet përmes rrugës janë joproduktive, të dëmshme dhe të papranueshme. Ato dëmtojnë imazhin, traditën dhe kulturën politike të LDK-së. Ato janë metodë presioni politik, prandaj manifestimet në rrugë vlerësohet se përfundimisht janë investime për dëmtimin e LDK-së dhe të anëtarësisë së saj.

LDK-ja është vlerë dhe faktor i rëndësishëm, ndaj pretencat për më shumë kandidatë në të gjitha nivelet dhe strukturat e organizimit e konfirmojnë këtë.

Megjithatë, është e panevojshme dhe e padrejtë që objektivat dhe aspiratat politike brenda LDK-së të shfaqen në rrugë dhe përmes rrugës, përderisa Statuti dhe dokumentet themelore te LDK-së e bëjnë të mundur nëpërmjet procedurave të caktuara garën dhe ofertën e secilit.

Kryesia e Lidhjes Demakratike të Kosovës thekson edhe një herë veprimet irracionale nuk janë pasqyrim i filozofisë politike të LDK-së.

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 Dhjetor 2020 - Ministria e Punëve të Brendshme bën përurimin e aneks-objektit të Agjencisë së Kosovës për Forenzikë. (Objekti i Agjencisë, që gjendet afër ish-fabrikës së amortizatorëve, ora 9:30)

- Mbahet seanca gjyqesore ndaj te pandehures Mimoza Pajaziti. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 9:30)

- Me rastin e fillimit të gjysëmvjetorit të dytë të vitit shkollor kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi, do të vizitojnë shkollën fillore "Lekë Dukagjini" dhe Gjimnazin "Remzi Ademaj", ora 10:00. (Nisja e organizuar nga Shtëpia e Bardhë, ora 9:40)

- Këshilli Prokurorial i Kosovës mban takimin e 193-të në të cilin pritet të votohet për Kryesuesin dhe Zëvendëskryesuesin e ri të Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Online, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqesore ndaj te pandehurit Emin Stublla për vrasje në tentativë. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 10:00)

- Ministri në detyrë i Drejtësisë, Selim Selimi do të mbajë konferencë për media. (Holli i Ministrisë së Drejtësisë, ora 11:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi do të ndajë çmimin vjetor “Anton Çetta”. (Ambientet e Bibliotekës Kombëtare të Kosovës, ora 11:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, prezenton Programin Zgjedhor 2021-2025. (Biblioteka Kombëtare, ora 15:00)