13 Gusht 2020

LDK-ja fton qytetarët që të dalin në zgjedhje për ushtruar të drejtën e tyre

Prishtinë, 6 tetor - Doruntinë Maloku dhe Besian Mustafa, nga Shtabi Zgjedhor i LDK-së, në konferencën e parë për medie sot në mëngjes, i kanë ftuar qytetarët e Kosovës që të dalin në zgjedhje për të ushtruar të drejtën e tyre kushtetuese.

“LDK-ja është e bindur që sot qytetarët do të ushtrojnë obligimin e tyre qytetar dhe se ky proces do të shkojë mbarë. Iu bëjmë thirrje qytetarëve që të dalin masovikisht në votime, sepse vetëm kështu marrim të gjitha përgjegjësitë për të ardhmen e fëmijëve tanë”, kanë thënë Maloku dhe Mustafa.

LDK-ja garon në këto zgjedhje me 110 kandidatë për deputetë dhe se ka një numër të madh të komisionerëve në pikat e votimit.

“LDK-ja në këto zgjedhje të jashtëzakonshme parlamentare ka angazhuar 2,843 komisionerë dhe 5,870 vëzhgues. Ne mirëpresin gatishmërinë e policisë se Kosovës dhe gatishmërinë e Zyrës së Prokurorit të Shtetit për ndërmarrjen e hapave të nevojshëm nëse evidentohen parregullsi eventuale. Ajo tha se posedojnë informata se të gjitha qendrat e votimit në gjithë vendin janë hapur me kohë dhe jemi të bindur se kështu do ta mbyllim këtë proces tepër të rëndësishëm për të gjithë qytetarët pa dallim” u tha në fund.

Kalendari

Ngjarjet e datës 13 Gusht 2020

- Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Gjenerallejtënant Rrahman Rama raporton para Komisionit për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 9:00)

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Salla e Kuvendit, ora 10:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, viziton Komunën e Deçanit. (Objekti i Komunës se Deçanit, ora 10:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi, do të nënshkruaj memorandum bashkëpunimi për financimin e projekteve infrastrukturore me kryetarin e komunës së Istogut, Haki Rugova. (Komuna e Istogut, ora 10:00)

- Policia e Kosovës organizon ceremoninë e prerjes së shiritit të objektit të Stacionit Policor për Mbikëqyrje të Kufirit në Radavc ku pjesëmarrës do të jenë Drejtori i Përgjithshëm i PK-së, përfaqësues të ICITAP-it Amerikan dhe personalitete të larta vendore, përfshirë epror të PK-së. (Radavc, rruga Vitomiricë - Kullë, ora 11:00)                                              

- Drejtoria e Shëndetësisë e Komunës së Prizrenit do të bëjë hapjen e pjesës së renovuar të QKMF-së, ku do të punojë ndërrimi i tretë ku i pranishëm do të jetë kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e DSH-së, Narqize Arënliu Hoxhaj. (QKMF në Prizren, ora 12:00)