20 Janar 2021

LDK- Ibrahim Rugova si iniciativë qytetare

Prishtinë, 29 tetor - Lista e Bujar Bukoshit  dhe Ukë Rugovës, djalit të ish-presidentit Rugova, do të garojë si iniciativë qytetare në zgjedhjet e ardhshme nacionale ka bërë të ditur Bukoshi.

Bukoshi tha se nuk ka marrëveshje me Kryesinë aktuale të LDK-së, prandaj do të garojë si e veçantë, por në ombrellën e LDK-së.

Ndërsa, Sekretari i LDK-së, Ramë Manaj tha se në KQZ nuk mund të garojnë dy lista të LDK-së, duke thënë se Lista alternative e LDK-së, e quajtur “LDK- Ibrahim Rugova”, mund të regjistrohet si e veçantë.

Bujar Bukoshi përësriti sot akuzat ndaj kryetarit aktual të LDK-së, Fatmir Sejdiu, duke thënë se ai është fajtori kryesor për krizën në LDK. Ai tha për Radio Blue Sky se “lista-Ibrahim Rugova” nuk është kundër LDK-së, por, në një mënyrë, shpëtim i saj, duke qenë se do të mbledhë votat për LDK-në.

Bukoshi u shpreh se kjo listë do të regjistrohet si iniciativë qytetare duke ditur se partia nuk mund të dal me dy lista zgjedhore. Ai akuzoi Sejdiun si bartës kryesor të krizës në LDK dhe shkaktarin që nuk është arritur dje marrëveshja për bashkëpunim.

“Kjo listë është për LDK-në, me mledhë vota për LDK-në, jemi të detyruar të regjsitrohemi si listë “iniciativë qytetare”, sepse, një parti, nuk mund të dal me dy lisa në zgjedhje, kjo do të quhet lisët qytetare “LDK Rugova”. Për shkak të problemeve të shkaktuara nga Sejdiu, të shpëtojmë votën në këto zgjedhje. Ne mendojmë se i ndihmojmë kësaj, nëse lejoni që Sejdiu të bëj kërdi në parti, të shpëtojmë votat e LDK-së”, tha Bukoshi.

Ndërsa, Sekretari i LDK-së, Ramë Manaj tha se brenda LDK-së nuk mund të ketë iniciativë qytetare duke thënë se lista alternative e LDK-së- Ibrahim Rugova, mund të regjistrohet si e veçantë. Ai tha se Kryesia e LDK-së nuk ka qëndrim zyrtar për zhvillimet e djeshme, por, mohoi që brenda LDK-së mund të ketë dy lista zgjedhore.

“Nuk kemi vlerësime në LDK për atë që ka ndodhur dje, në kuptim të ligjit nuk mund të ketë inicitivë qytetare brenda një partie politike, është një nonsens, askush nuk ja mohon të drejtën askujt, por brenda LDK-së nuk mund të ketë inicitivë qytetare”, tha Manaj.

Ndryshe, Bujar Bukoshi dhe Ukë Rugova, publikuan dje listën alternative “LDK - Ibrahim Rugova”, me të cilën do të garojnë në zgjedhjet e ardhshme parlamentare. Bukoshi e Rugova sqaruan se kjo listë nuk është parti e re politike, por një fraksion brenda LDK-së.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 Dhjetor 2020

- Mbahet seanca e parë gjyqësore me rastin e padisë për diskriminim të qytetarit me aftësi të kufizuar, Faruk Kukaj ndaj komunës së Prishtinës. (Gjykata Themelore e Prishtinës, ora 9:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi, do të bëjnë përurimin e sallës së edukatës fizike në shkollën “Dy Dëshmorët e Zhurit”. (Fshati Zhur, ora 10:00 - nisja nga Shtëpia e Bardhë, ora 9:20)

- Mbahet seanca gjyqësore ndaj të pandehurit Brahim Krusha për Keqpërdorimi seksual te personave nen moshën 16 vjeçare. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 9:30)

- Shoqata "Miqtë e Amerikës" organizon me moton "E para SHBA-ja" ku do të festohet inaugurimi i Presidentit të 59 të SHBA-ve Joe Biden dhe zëvëndes Presidentës Kamala Harris. (Restauranti "Liburnia" në Prishtinë, ora 12:00)   

- Mbahet seanca gjyqësore ndaj të pandehurit Albert Ramadni për çështjen penale të vrasjes së rëndë. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 9:30)

- Mbahet seanca për rastin e ish-drejtorit të Policisë, Rashit Qalaj. (Gjykata Themelore në Pallatinë e Drejtësisë, 13:30)

- Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti, viziton Qendrën Rekreative Sportive në Brezovicë. (Brezovicë, ora 14:00)

- Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti, takon bizneset e udhëhequra nga gratë në Komunën e Shtërpcës. (Hoteli “THE ROCK”, Shtërpcë, ora 16:00)