31 Mars 2020

LDD rizgjodhi kryetar Dacin

Prishtinë, 10 prill - Nexhat Daci është rizgjedhur në postin e kryetarit të Lidhjes Demokratike të Dardanisë, në Konventën e Dytë të kësaj partie, e cila zhvilloi punimet në Prishtinë. Për postin e kryetarit të LDD-së, Daci nuk kishte kundërkandidat.

Kryetari i LDD-se akademik Nexhat Daci me kete rast para te pranishmeve tha, se pergjegjesia dhe besimi i dhene, do te rezultoj me nje fryme te re te punes dhe me rezultate konkrete, ne ndertimin dhe zhvillimin e LDD-se dhe ne pergjithesi Republikes se Kosoves ne krijimin e mundesive per jete sa me te mirete qytetareve te rendomte te saj.
 
Kryetari i rizgjedhur ne krye te LDD-se akademik Nexhat Daci pas pershendetjes qe i beri delegateve dhe falenderimit per besimin e dhene, ashtu siq ishte parapare me rendin e punes se Konventes, u propozuan edhe anetaret e Keshillit Kombetar te LDD-se (101 anetar gjithesejt)te cilet u votuan nga delegatet e konventes. Keshilli Kombetar i LDD-se numron 101 delegat.
 
Pas aprovimit te listes se Keshillit Kombetar te perbere prej 101 personaliteteve te dalluara ne skenen politike, kombetare dhe intelektuale te vendit, u miratuan edhe orientimet programore te LDD-se, si dhe krejte ne fund u miratua ashtu siq ishte parapar me rendin e punes, edhe deklarata e Konventes se dyte te LDD-se qe u mbajt ne kryeqytetin e Kosoves.


 

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 mars 2020

- Oda Ekonomike e Kosovës do të mbajë konferencë për media lidhur me propozimin për mbështetjen e sektorit privat pas përhapjes së pandemisë COVID-19. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 10:00)

- Komuna e Rahovecit mban mbledhjen e rregullt të Kuvendit Komunal. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal, Rahovecit, ora 10:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve mban konferencën për media me temë "AKB reagon ndaj Propozimit të Pakos së Qeverisë për mbështetjen e bizneseve". (Zyret e AKB-ës, ora 12:00)

 

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, drejtori i Drejtorisë së Shëndetësisë dhe njëkohësisht koordinator i shtabit emergjent, Visar Shehu, dhe drejtori i Drejtorisë së Administratës, Osman Hajdari mbajn konferencë për media lidhur me masat e ndërmarra nga Komuna e Prizrenit kundër pandemisë COVID-19. (Shtëpinë e Bardhë ora 14:00)

 

- Nataliya Apostolova, Shefja e Zyrës së BE-së në Kosovë në prani të Kryeministrit në detyrë, Albin Kurti dhe Ministrit në detyrë të Shëndetësisë, Arben Vitia do të nënshkruajë sot një kontratë me vlerë 5 milionë euro për nevoja të menjëhershme të Kosovës për luftimin e pandemisë COVID-19. (Ceremonia e sotshme e nënshkrimit do të transmetohet drejtpërdrejt në Facebook përmes faqes së BE-së në Kosovë @EuropeanUnionInKosovo, ora 17:00)