18 Janar 2021

LDD nuk bashkohet me Ukë Rugovën, por bashkëpunon

Prishtinë, 29 tetor - Lideri i Lidhjes  Demokratike të Dardanisë, Nexhat Daci është i gatshëm të bashkëpunoi me Ukë Rugovën në politikë, por jo edhe të hyjë në koalicion parazgjedhor. Madje Daci ka zgjedhur fjalët më të mira për Ukën dhe ka dhënë shenja se mund të bashkëpunojë dhe të krijojnë koalicion qeverisës nëse i fitojnë zgjedhjet.

Daci tha se e mbështet Ukën që ka krijuar listën e re LDK-Ibrahim Rugova.

“LDD ka vendosur më herët se në këto zgjedhje shkon pa koalicione, ndërsa pas zgjedhjeve nacionale me askë më me ëndje nuk do të bashkëpunojë sesa me Ukë Rugovën dhe ekipin e tij nëse na ipet rasti, pra, një bashkëpunim konstruktiv”, tha Daci.


Daci edhe sot rikonfirmoi se LDD-ja, të martën, më 2 shkurt, do të votojë mocionin për rrëzimin e Qeverisë. Ndryshe, LDD-së, sot iu bashkuan 46 të rinj, ndërsa kandidati i saj për zgjedhjet komunale në Rahovec do të jetë Luljeta Kadiri.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 Dhjetor 2020

- Ministria e Punëve të Brendshme bën përurimin e aneks-objektit të Agjencisë së Kosovës për Forenzikë. (Objekti i Agjencisë, që gjendet afër ish-fabrikës së amortizatorëve, ora 9:30)

- Mbahet seanca gjyqesore ndaj te pandehures Mimoza Pajaziti. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 9:30)

- Me rastin e fillimit të gjysëmvjetorit të dytë të vitit shkollor kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi, do të vizitojnë shkollën fillore "Lekë Dukagjini" dhe Gjimnazin "Remzi Ademaj", ora 10:00. (Nisja e organizuar nga Shtëpia e Bardhë, ora 9:40)

- Këshilli Prokurorial i Kosovës mban takimin e 193-të në të cilin pritet të votohet për Kryesuesin dhe Zëvendëskryesuesin e ri të Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Online, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqesore ndaj te pandehurit Emin Stublla për vrasje në tentativë. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 10:00)

- Ministri në detyrë i Drejtësisë, Selim Selimi do të mbajë konferencë për media. (Holli i Ministrisë së Drejtësisë, ora 11:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi do të ndajë çmimin vjetor “Anton Çetta”. (Ambientet e Bibliotekës Kombëtare të Kosovës, ora 11:00)

- Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti, merr pjesë në Inaugurimin e shkollës “Dëshmorët e kombit” në fshatin Dobresh të Komunës së Vitisë. (Dobresh, Komuna e Vitisë, ora 14:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, prezenton Programin Zgjedhor 2021-2025. (Biblioteka Kombëtare, ora 15:00)