26 Janar 2021

Kuvendit serish do të debatoj për privatizimin e PTK-së

Prishtinë, 12 tetor - Nga mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Kosovës u përcaktua rendi i ditës për mbledhjen plenare të 14 tetorit ku do të shqyrtohen  tri projektligje dhe do të vihet edhe një herë në rend të ditës Rekomandimi për Propozim-strategjinë dhe vendimin e Qeverisë së Kosovës për privatizimin e Postë Telekomit të Kosovës.

Në këtë mbledhjen plenare do të shqyrtohen për herë të parë: Projektligji për kontabilitet, raportim financiar dhe auditim,  si dhe  Projektligji për Patenta. Për herë të dytë, ndërkaq, do të shqyrtohet Projektligji për Inspektoratin Policor të Kosovës.

Si pikë shtesë e kësaj mbledhje plenare ka hyrë edhe Rekomandimi për Propozim- strategjinë dhe vendimin e Qeverisë së Kosovës për privatizimin e Postë Telekomit të Kosovës (e hequr nga rendi i ditës të seancës 25 shtatorit, me kërkesën e grupit parlamentar të LDK-së) 

Kryesia në mbledhjen e sotme ka shqyrtuar një varg  mocionesh, rekomandimesh dhe kërkesash të Komisioneve, të grupeve parlamentare e të deputetëve të veçantë. Kështu duke e shqyrtuar kërkesën (e deputetit Driton Tali, të mbështetur edhe nga pesë deputetë të tjerë) për Debat parlamentar lidhur me garancion bankar të operatorit mobil “Kosmocell”, Kryesia, konform  nenit 15.8 të Rregullores së Kuvendit, ka vendosur që çështjen ta radhisë për mbledhjen e parë vijuese të Kuvendit të Kosovës.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Dhjetor 2020 - Punëtorët teknik  te cilët punojnë në Universitetin e Prishtinës “Hasan Prishtina” do të  protestojnë për pagën e tyre të muajit dhjetor 2020 të cilën ende nuk e kanë marr dhe për  mos  pajisje me kontratës së punës. (Para Rektoratit të UP-së”, ora 9:00)

- Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti pret në takim përfaqësuesit e shoqatës “Down Syndrome Kosova”, SOS Fshatrave të Kosovës, OJQ “Handikos” dhe përfaqësuesit e strehimoreve të Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00 - vetëm pamje)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, znj.Meliza Haradinaj-Stublla dhe Ambasadorja e Francës në Kosovë, znj.Marie-Christine Butel do të nënshkruajnë një memorandum bashkëpunimi. (Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, ora 9:00)

- Instituti GAP dhe Kosovo 2.0 organizojnë diskutim virtual me temë "Rekrutimet jo meritore në sektorin publik: a do ta ndryshojnë institucionet e reja rrethin vicioz në rreth të virtytshëm?”. (https://zoom.us/j/93876352348, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komitetit për Politikë dhe Financa në Komunën e Prizrenit. (Shtëpia e Bardhë, ora 10:00)

- Këshillit Gjyqësor të Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Mbledhja mbahet përmes aplikacionit ZOOM, ora 10:00)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizon tryezën e diskutimit me temë “Reforma zgjedhore në Kosovë: Sa është prioritet në programet e partive politike?”. (https://zoom.us/j/92385065303, ora 10:30)

- Promovohet libri i autorit Faton Mehmetaj ''Deçani Nëpër Shekuj'' - Promovimi i Trashëgimisë  Kulturore. (Salla e Asamblesë Komunale në Deçan, ora 11:00)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj një aktivitet afër teatrit kombëtar. (Sheshi Skënderbeu, ora 12:00)
 
- Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti merr pjesë në Inaugurimin e Qendrës Kulturore në Vushtrri. (Shtëpia e Kulturës në Vushtrri, ora 13:00)

- Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti takon menaxhmentin e Trepçës dhe viziton flotacionin e mineraleve. (Miniera e Trepçës- Stantërg, ora 15:00)