26 Janar 2021

Kuvendi sot voton mocionin e mosbesimit ndaj qeverisë

Prishtinë, 2 nentor - Kuvendi i Republikës së Kosovës sot do të shqyrtojë mocionin e mosbesimit ndaj qeverisë. Mocioni është paraqitur në fund të javës nga partia opozitare Aleanca Kosova e Re, e drejtuar nga Behxhet Pacolli.

Dy forcat më të mëdha politike në vend, që kanë prishur koalicionin qeverisës, PDK dhe LDK, do të mund ta përcaktojnë vendimin për mocionin.

Pavarësisht pohimeve të Lidhjes Demokratike se teksti i mocionit të votëbesimit është i papranueshëm për të dhe nuk i përgjigjet, siç thotë, realitetit politik në vend, mund të ndodh që një pjesë e deputetëve nga radhët e saj ta votojë mocionin duke i dhënë mundësi kërkesave për organizimin e zgjedhjeve të jashtëzakonshme në dhjetor të këtij viti.

Ndërkohë, Partia Demokratike megjithëse ka deklaruar se nuk mban asnjë përgjegjësi për krizën e krijuar institucionale, ka lënë të kuptohet se mund t’i japë votat e nevojshme për mocion votëbesimi, duke rrëzuar qeverinë që ajo aktualisht udhëheq vetë.

Drejtues të Partisë Demokratike të Kosovës kanë deklaruar se deputëtët e këtij subjekti do ta mbështesin mocionin e AKR-së.

“Nëse mocioni nuk do të sigurojë votat e mjaftueshme, atëherë për të do të votojnë edhe deputetët e PDK-së”, ka deklaruar kreu i grupit parlamentar, Ramë Buja.

Buja ka theksuar se mbështetja e mocionit do të ndihmojë Kosovën në daljen nga kriza institucionale në të cilën ka hyrë pas prishjes së koalicionit.

Aktualisht, kundërshtare e fuqishme e mocionit të votëbesimit që u paraqit në Kuvend nga AKR, është AAK në opozitë.

Nëse mocioni  i votëbesimit do të kalojë me 61 vota të nevojshme, që do të mundësonte rrëzimin e qeverisë, vendi do të futej në një krizë të re dhe do të çonte në shpërbërjen e Kuvendit dhe zgjedhjet e jashtëzakonshme.

Pas dorëheqjes së Fatmir Sejdiut nga posti i presidentit, ushtruesi i detyrës së kryetarit të Republikës, pas këshillimeve me partitë politike vendosi mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme më 13 shkurt.

Votimi i sotëm mund ta çojë Kosovën në zgjedhje të jashtëzakonshme, që do të thotë se votimet duhet të mbahen përpara fundit të këtij viti.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Dhjetor 2020 - Punëtorët teknik  te cilët punojnë në Universitetin e Prishtinës “Hasan Prishtina” do të  protestojnë për pagën e tyre të muajit dhjetor 2020 të cilën ende nuk e kanë marr dhe për  mos  pajisje me kontratës së punës. (Para Rektoratit të UP-së”, ora 9:00)

- Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti pret në takim përfaqësuesit e shoqatës “Down Syndrome Kosova”, SOS Fshatrave të Kosovës, OJQ “Handikos” dhe përfaqësuesit e strehimoreve të Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00 - vetëm pamje)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, znj.Meliza Haradinaj-Stublla dhe Ambasadorja e Francës në Kosovë, znj.Marie-Christine Butel do të nënshkruajnë një memorandum bashkëpunimi. (Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, ora 9:00)

- Instituti GAP dhe Kosovo 2.0 organizojnë diskutim virtual me temë "Rekrutimet jo meritore në sektorin publik: a do ta ndryshojnë institucionet e reja rrethin vicioz në rreth të virtytshëm?”. (https://zoom.us/j/93876352348, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komitetit për Politikë dhe Financa në Komunën e Prizrenit. (Shtëpia e Bardhë, ora 10:00)

- Këshillit Gjyqësor të Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Mbledhja mbahet përmes aplikacionit ZOOM, ora 10:00)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizon tryezën e diskutimit me temë “Reforma zgjedhore në Kosovë: Sa është prioritet në programet e partive politike?”. (https://zoom.us/j/92385065303, ora 10:30)

- Promovohet libri i autorit Faton Mehmetaj ''Deçani Nëpër Shekuj'' - Promovimi i Trashëgimisë  Kulturore. (Salla e Asamblesë Komunale në Deçan, ora 11:00)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj një aktivitet afër teatrit kombëtar. (Sheshi Skënderbeu, ora 12:00)
 
- Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti merr pjesë në Inaugurimin e Qendrës Kulturore në Vushtrri. (Shtëpia e Kulturës në Vushtrri, ora 13:00)

- Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti takon menaxhmentin e Trepçës dhe viziton flotacionin e mineraleve. (Miniera e Trepçës- Stantërg, ora 15:00)