09 Korrik 2020

Kuvendi do të mblidhet në seanca plenare më 1 dhe 8 korrik

Prishtinë, 29 qershor - Kryesia e  Kuvendit të Republikës së Kosovës në mbledhjen e sotme të drejtuar nga dr. Jakup Krasniqi, kryetar i Kuvendit, në të cilën merrnin  pjesë edhe shefat e grupeve parlamentare, ka  përcaktuar rendin e ditës së seancës së radhës të Kuvendit të Kosovës.

Para kësaj seance, Kuvendi do të mblidhet në seanca plenare më 1 dhe 8 korrik. Kryesia vendosi që në rendin e ditës së seancës së 1 korrikut të radhiten për shqyrtim të dytë edhe dy projektligje: Projektligji për mbrojtjen nga dhuna në familje dhe ai për Klasifikimin e informatave dhe verifikimin e sigurisë. Ndërkaq, nga rendi i ditës së kësaj seance u hoq Projektligji për ndryshimin dhe plotësimin e Buxhetit për vitin 2010, i cili u bart në rëndin e ditës së seancës së 8 korrikut.

Pjesa e parë e seancës së radhës si rëndom është  e rezervuar për pikat e zakonshme të rendit të ditës së seancave të rregullta parlamentare: deklarime jashtë rendit të ditës dhe pyetje parlamentare për punën e Qeverisë së Kosovës.

Në vijim të seancës do të vazhdojë shqyrtimi i Raportit vjetor  të Avokatit të Popullit për vitin 2009, Raportit vjetor të Institutit Gjyqësorë të Kosovës për vitin 2009, Rekomandimit të Komisionit për Mbikëqyrje Financiare lidhur me pasqyrat e audituara të Trustit të Kursimeve  Pensionale për vitin 2009, Raportit vjetor të Autoritetit Rregullativ të Telekomunikacionit për vitin 2009, si dhe Rekomandimit të Komisionit për Programin Kombëtar të Shkencës.

Në kuadër të shqyrtimit të mocioneve, rekomandimeve dhe kërkesave u tha se në Kuvendin e Kosovës është parashtruar nga ana e Qeverisë së Kosovës Strategjia e  Sigurisë së Republikës së Kosovës, si dhe Strategjia e Privatizimit të Postës dhe Telekomunikacionit të Republikës së Kosovës.

Lidhur me  këtë Kryesia vendosi që të dy strategjitë të shqyrtohen nga ana e komisioneve përkatëse për t’ u proceduar pastaj për shqyrtim të mëtejmë në Kuvend. Po kështu do të veprohet edhe me Raportin vjetor të Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës për vitin 2009. Në rendin e ditës së seancës do të radhitet edhe mocioni i Grupit Parlamentar të LDD-së, për debat parlamentar lidhur me privatizimin e Post-Telekomit të Kosovës, pasi ai të shqyrtohet në komisionin përkatës të Kuvendit.

Përkitazi me kërkesën e deputetit Emrush Xhemajli, mbështetur edhe nga disa deputetë të tjerë, për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit  nr. 02/L-2 për statusin e familjarëve të dëshmorëve, invalidëve, veteranëve,  pjesëtarëve të UÇK-së si dhe familjeve të viktimave civile të luftës, u tha se Qeveria e Kosovës e  ka në strategjinë e vet legjislative edhe këtë Ligj, ndaj kërkohet nga Qeveria të përshpejtojë punën në amendamentimin e këtij Ligji , në mënyrë që ai të procedohet për shqyrtim në Kuvend.

Kryesisë i kishte arritur edhe një njoftim i Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini e Sport lidhur me vizitën që ka realizuar një delegacion i këtij komisioni  në Republikën e Turqisë.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 9 Korrik 2020 - Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të behët votimi dhe shqyrtimi i disa Projektligjeve për ratifikimin e Marrëveshjeve ndërkombëtare. (Salla e Kuvendit, ora 10:00)

- Komuna e Prizrenit bën përurimin e stadiumit në Sërbicë të Poshtme, projekt i realizuar nga Drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport ku do të jetë i pranishëm kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e DKRS-së, Emilija Redzepi. (Nisja do të bëhet nga Shtëpia e Bardhë në Prizren, ora 10:30)

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të behët  votimi i Propozim rezolutës nga Raportimi i Kryeministrit të Republikës së Kosovës dhe debati parlamentar lidhur me dialogun Kosovë - Serbi. (Salla e Kuvendit, ora 10:30)

- Në nderim të ushtarit amerikan Alexander Blake Klass, 20 vjeçar nga Willamina e Oregonit, që ka humbur jetën në një incident, që nuk kishte të bënte me veprim të armatosur, Shoqata "Miqtë e Amerikës" do ta ulin në gjysëm shtizë flamurin amerikan. (Sheshi “Bill Clinton” në Prishtinë, ora 11:00)

- Mbahet Seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Salla e Kuvendit, ora 11:00)

- OVL e UÇK-së mban protestë gjithëpopullore me moton “Në mbrojtje të Luftës Çlirimtare”. (Prishtinë dhe qytetet e tjera të Kosovës, ora 12:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media në të cilën flet Albulena Haxhiu. (Zyret e LV-së në Arbëri, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e jashtëzakonshme e Kuvendit Komunal të Rahovecit, në të cilën do të behët shqyrtimi dhe aprovimi i Propozim vendimit për bartjen e mjeteve nga rezervat e buxhetit komunal, nga kategoria pozicionit të pagave në kategorinë e Investimeve Kapitale. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal në objektin e ri të komunës, ora 14:00)

Mbledhja do të mbahet në sallën e mbledhjeve të Kuvendit Komunal, në objektin e ri të komunës.

- Mbahet një takim pune i organizuar nga Ministria e Ekonomisë dhe Ambientit në të cilin do të diskutohet dokumenti - Plani Hapësinor i Parkut Kombëtar Bjeshkët e Nemuna. (Ndërtesa e re e Qeverisë ish-Rilindja, salla e konferencave, kati XVIII, ora 15:00)