22 Prill 2021

Kryeministri Thaçi, udhëtoi për në konferencën e Bërdo-së

Prishtinë, 19 mars - Kryeministri i Qeverisë së Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka udhëtuar në orët e pasdites për në Slloveni, për të marrë pjesë në Konferencën për Ballkanin Perëndimor, që mbahet nesër, në Bërdo afër Kranjit.

Para nisjes, në një konferencë për media të mbajtur në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës, kryeministri Thaçi rikonfirmoi se në konferencën e Bërdos do të marrë pjesë si kryeministër i Qeverisë së Republikës së Kosovës, ashtu siç edhe është ftuar nga organizatorët e konferencës, kryeministri slloven, Borut Pahor dhe kryeministrja kroate, Jadranka Kosor.

Republika e Kosovës në konferencën që do të mbahet në Bërdo do të jetë e përfaqësuar në mënyrë të barabartë, sikur të gjitha shtetet e rajonit, me statusin që e ka, të njohur si shtet i pavarur dhe sovran - u shpreh kryeministri Thaçi.
 
Ndërkohë ende nuk dihet nëse në këtë takim do të marrë pjesë edhe shteti i Serbisë që po kundërshton pjesëmarrjen e Kosovës jashtë rezolutës 1244. Perveç Kosovës, pjesëmarrjen thuhet se e kanë konfirmuar të gjitha vendet, përveç Serbisë, e cila insiston që Kosova të përfaqësohet atje në kuadër të UNMIK-ut, kërkesë e cila është hedhur poshtë nga Prishtina zyrtare.

“Duhet kuptuar se demokratizimi dhe perspektiva evropiane e rajonit dhe shteteve përkatëse nuk varet nga adresa e Beogradit. Tash e tutje, të gjitha vendet, janë të pavarura dhe asnjë vend nuk është më i rëndësishëm se tjetri, përkundrazi është nivel i barabartë. Kosova aty ku do të jetë e përfaqësuar do të jetë në nivel krejt të barabartë me statusin që e ka”, ka thënë kryeministri Thaçi.

Ndërsa, shumë shkurt takimin, e Sllovenisë, nga Prishtina, e ka komentuar edhe komisioneri i Bashkimit Evropian për Zgjerim, Sfetan Fule. Ai ka thënë se është interes i vendeve rajonale që të gjejnë gjuhë të përbashkët për të gjitha çështjet, në këtë rast edhe për takimin e Bërdos.

“Në këndvështrimin tim, mendoj se vendet duhet të gjejnë një bashkëpunim. Por, varet nga këto vende që mblidhen në Bërdo, që të gjejnë një formulë”, ka thënë Fule.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Prill 2021

- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu mban konferencë për media për hidrocentralet. (Tek ura në Brezovicë, 100m para kthesës kryesore për qendër të skijimit, ora 9:15)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike të Kosovës Berat Rukiqi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Me moton "Shpëtoni Planetin" shënohet Dita e Tokës për të rritur ndërgjegjësimin për rëndësinë e përgjegjësisë kolektive për të mbrojtur mjedisin për brezat e ardhshëm. (Mitrovicë, ora 10:00)

- Organizata ETEA dhe biblioteka “Hivzi Sulejmani” organizojnë panelin e diskutimit “Libri mes ofertës dhe kërkesës”, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Librit. (Biblioteka “Hivzi Sulejmani” në lagjen Dardania, ora 10:00)

-  Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës organizon aktivitetet me rastin e shënimit të 22 Prillit, Ditës Ndërkombëtare të Tokës. (Hapësira e Shkollës Fillore “Hasan Prishtina” në Prishtinë, ora 10:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike Amerikane në Kosovës Arian Zeka. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon debatin FOL Hapur me ministrin e Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim së bashku me UN-Habitat dhe agjencitë e tjera të Ekipit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë, do të organizojnë inaugurimin e Sistemit Solar Fotovaltaik në ndërtesen e Kuvendit Komunal të Prizrenit. (Ndërtesa e Kuvendit Komunal në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetare e Odës Ekonomike Gjermano-Kosovare Nora Hasani. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 12:00)

- Koordinatori i Qendrës së vaksinimit në sallën “1 Tetori”, Niman Bardhi mban konferencë për medie. (Sallla “1 Tetori”, ora 12:00)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla do ta pres në aeroport Ministrin e Jashtëm te Gjermanisë, Heiko Maas. (Aeroportin e Prishtinë, ora 14:00 - vetëm pamje)

- OJQ Projekti 5 Cent organizon ngjarjen për "Ditën e Tokës", ku do të bëhet mbjellja e 51 fidaneve me rastin e shënimit të kësaj dite. (Oborri i SHFMU “Ibrahim Rugova” në Obiliq, ora ora 14:00)

- Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Kabineti i Presidentës, ora 15:00)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:30)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla dhe Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Heiko Maas do të zhvillojnë takimin bilateral. (Kabineti i ministres Gervalla, ora 17:00) vetëm pamje)