26 Maj 2020

Kryeministri Kurti pranon telegram urimi nga Kryeministri i Japonisë, Shinzo Abe

Prishtinë, 28 shkurt - Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka pranuar një telegram urimi nga Kryeministri i Japonisë, Shinzo Abe, i cili e ka uruar për marrjen e detyrës së Kryeministrit.
 
Në urim thuhet:
 
Shkëlqesia Juaj,

Dëshiroj që në emër të Qeverisë dhe të popullit të Japonisë t'ua shpreh urimet e mia të përzemërta për emërimin tuaj si Kryeministër.
Japonia i kushton rëndësi marrëdhënieve me Kosovën, një komb që shërben si çelës për paqen dhe stabilitetin në Ballkanin Perëndimor. Japonia do të vazhdojë t'i mbështesë përpjekjet për reformën e Kosovës në kuadër të "Iniciativës së Bashkëpunimit të Ballkanit Perëndimor", të cilën e prezantova në vitin 2018.

E përshëndes dialogun e nivelit të lartë vitin e kaluar me rastin e 10-vjetorit të vendosjes së marrëdhënieve diplomatike midis Japonisë dhe Kosovës si dhe hapjen e Ambasadës së Japonisë në Kosovë në janar të këtij viti si dëshmi të lidhjeve të forta midis dy vendeve. Shpreh vullnetin që të punoj ngushtë me Shkëlqesinë Tuaj për t'i fuqizuar marrëdhëniet dypalëshe në fusha të ndryshme si politika, ekonomia dhe kultura.

Jam i lumtur që shkëmbimet mes njerëzve janë rritur në qytetin Sanjo në prefekturën Niigata, qyteti mikpritës që mbështet Kosovën me rastin e Lojërave Olimpike dhe Paraolimpike Tokio 2020. Shpresoj që marrëdhëniet tona dypalëshe do të zhvillohen më tej në fushën e shkëmbimeve mes njerëzve, me shpresa të mëdha për suksesin e sportistëve nga Kosova në Lojërat Olimpike.

Ju lutemi pranoni urimet e mia të sinqerta për suksesin e Shkëlqesisë Tuaj dhe zhvillimin e mëtutjeshëm të Kosovës.

Sinqerisht i juaji,                  
Shinzo Abe
Kryeministër i Japonisë

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Maj 2020 - Komisioni për Integrim Evropian diskuton lidhur me përmbushjen e obligimeve të Kosovës, në procesin e liberalizimit të vizave dhe shqyrton raportin e Ministrisë së Integrimit Evropian lidhur me financimin e Kosovës nga BE-ja, në luftimin e COVID-19. (Ndërtesa e Kuvendit, N303, ora 11:00)  

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale takohet me Sekretarin e Ministrisë së Shëndetësisë, Naim Bardiqi. (Ndërtesa e Kuvendit, N302, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike shqyrton Raportin Vjetor të Zyrës së Rregullatorit të Energjisë (ZRrE) për vitin 2019. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Presidenti i vendit, Hashim Thaçi,  do ta vizitojë Oden Ekonomike të Kosovës. (Lokalet e OEK-ut, ora 11:30)

 - Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, merr pjesë në ceremoninë e zbulimit të lapidarit të dëshmorit Luan Qerimaj dhe 4 dëshmorëve tjerë, në Gllogjan. (Te vendi i quajtur Lejthia, Gllogjan, Deçan, ora 11:30)

- Instituti Demokraci për Zhvillim Sfidat dhe nevojat e nënave vetë-ushqyese në kohë (pas)pandemie”  (Përmes platformës online, Google Meet, ora 17:00 - https://forms.gle/HAxFHsHEScpDdMx99)