07 Mars 2021

Kryeministri i Belgjikës anulon viziten, shkak aksidentit tragjik në Bruksel

Prishtinë, 15 shkurt - Takimi i kryeministrit të Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi me Kryeministrin e Belgjikës, Yves Leterme, i paraparë të mbahet sot është anuluar për arsye të aksidentit tragjik, që ka ndodhur në afërsi të Brukselit në orët e sotme të mëngjesit, ku sipas të dhënave të deritanishme humbën jetën së paku 20 persona.

Avioni me të cilin ka mbërritur kryeministri belg në Prishtinë, është kthyer për në Belgjikë.

Me këtë rast, kryeministri Hashim Thaçi i ka telefonuar homologut të tij belg, Yves Leterme dhe i ka shprehur atij ngushëllimet më të thella.

Me dhembje të thellë morëm lajmin për humbjen e jetëve të qytetarëve në aksidentin tragjik, që ndodh në afërsi të Brukselit. Ju lutem pranoni ngushëllimet më të thella në emër të Qeverisë së Republikës së Kosovës, të populli i Kosovës dhe në emrin tim – është shprehur kryeministri Thaçi në bisedën telefonike që ka zhvilluar sot me kryeministrin belg, Leterme.

Qeveria dhe populli i Kosovës në këto momente të vështira për vendin tuaj, ndajnë me ju, me qeverinë dhe me familjarët e viktimave dhembjen dhe në të njejtën kohë shprehim solidaritetin më të lartë – ka thënë kryeministri Thaçi.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 Mars 2021

- Turnir në shigjetari, Skenderaj  -  ora 9:00

- Turnir në shah, Hotel Grand, Prishtinë 13:00 – Finalja e turnirit të volejbollit, Skenderaj - ora 11:00

- Manifestimi Nata e Zjarreve, në Kompleksin Memorial “Adem Jashari”, në Prekaz - ora 17:45

- Koncert pa praninë e publikut (për shkak të pandemisë), në Stadiumin e futbollit në Skenderaj, transmetim direkt në TV dhe rrjete sociale - ora 18:00