18 Janar 2021

Krasniqi vazhdoi takimet me përfaqësuesit e partive politike

Prishtinë, 29 shtator  - Ushtruesi i detyrës së Presidentit të Republikës së Kosovës, Jakup Krasniqi u takua sot  me kryetarin e  Aleancës Kosova e Re Behgjet Pacolli dhe me kryetarin e Partisë Liberale Serbe Sllobodan Petroviç.

Në takime u bisedua për situatën politike të krijuar në vend. Krasniqi tha se takimet në kontinuitet do të mbahen edhe me drejtuesit e partive të tjera politike.

Ndërsa Krasniqi i ka deklaruar BBC-së se klima politike në vend është duke imponuar zgjedhjeve të parakohshme, sepse edhe koalicioni PDK-LDK, nuk po arrijnë të bien dakord.

Mësohet se edhe kryeministri i Kosovës dhe kryetari i PDK-së, Hashim Thaçi është i interesuar për zgjedhje të parakohshme.

Mirëpo në anën tjetër KQZ-ja ka shfaq brengen se nuk është e gatshme për zgjedhje tash për tash.

Mbrëmë deri vonë kryeministri Thaçi ka pasur takime me përfaqësuesit e vendeve të Kuintit, ambasadorët e huaj, EULEX-in dhe përfaqësuesin e zyrës civile ndërkombëtare në Kosovë, Feith.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 Dhjetor 2020

- Ministria e Punëve të Brendshme bën përurimin e aneks-objektit të Agjencisë së Kosovës për Forenzikë. (Objekti i Agjencisë, që gjendet afër ish-fabrikës së amortizatorëve, ora 9:30)

- Mbahet seanca gjyqesore ndaj te pandehures Mimoza Pajaziti. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 9:30)

- Me rastin e fillimit të gjysëmvjetorit të dytë të vitit shkollor kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi, do të vizitojnë shkollën fillore "Lekë Dukagjini" dhe Gjimnazin "Remzi Ademaj", ora 10:00. (Nisja e organizuar nga Shtëpia e Bardhë, ora 9:40)

- Këshilli Prokurorial i Kosovës mban takimin e 193-të në të cilin pritet të votohet për Kryesuesin dhe Zëvendëskryesuesin e ri të Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Online, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqesore ndaj te pandehurit Emin Stublla për vrasje në tentativë. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 10:00)

- Ministri në detyrë i Drejtësisë, Selim Selimi do të mbajë konferencë për media. (Holli i Ministrisë së Drejtësisë, ora 11:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi do të ndajë çmimin vjetor “Anton Çetta”. (Ambientet e Bibliotekës Kombëtare të Kosovës, ora 11:00)

- Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti, merr pjesë në Inaugurimin e shkollës “Dëshmorët e kombit” në fshatin Dobresh të Komunës së Vitisë. (Dobresh, Komuna e Vitisë, ora 14:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, prezenton Programin Zgjedhor 2021-2025. (Biblioteka Kombëtare, ora 15:00)