18 Janar 2021

Krasniqi kërkon angazhim për procedimin e projektligjeve

Prishtinë, 11 tetor - Kryetari i Parlamentit të Kosovës, Jakup Krasniqi kërkoi angazhim më të madh për procedimin e  projektligjeve në takimin e sotëm me kryetarët e komisioneve. Ai me këtë rast ua përkujtoi kryetarëve të komisioneve se një mori projektligjesh nuk iu kanë nënshtruar akoma leximit të parë në Kuvend, ndërkaq numri i atyre që do të kalojnë në dëgjimin e dytë është akoma i madh.

“Në procedurën e shqyrtimit në komisione parlamentare janë 26 projektligje, dhe shtatë projektligje kanë tejkaluar afatet e paparapara me Rregulloren e Kuvendit për paraqitjen e  raporteve  me rekomandime në Kuvend. Tetë projektligje që  ndërlidhen më Raportin e Progresit të Komisionit Evropian për vitin 2010, që është dashur të miratohen deri më 30 shtator 2010, kanë mbetur në procedurën e shqyrtimit në komisione parlamentare”, tha ai.

Krasniqi tha se numri i madh i projektligjeve në procedurën e shqyrtimit,  kërkon  një angazhim më të madh të komisioneve funksionale dhe të  përhershme për përshpejtimin e shqyrtimit dhe amendamentimit të projektligjeve në procedurë.

Kryetarët e komisioneve duke raportuar për gjendjen e projektligjeve në procedurat e shqyrtimit të tyre thanë se shumica nga projektligjet do të procedohen në harmoni me afatin e sesionit vjeshtor të Kuvendit. Duke folur për pengesat që paraqiten gjatë procedimit të projektligjeve, kryetarët e komisioneve veçuan se disa projektligjeve u mungon deklarata financiare. Lidhur me këtë, ata folën për Projektligjin për invalidët dhe veteranët e UÇK-së, Projektligjin për dëshmorët dhe të drejtat e familjeve të tyre, Projektligjin e punës dhe Projektligjin për të burgosurit politikë.

Krasniqi vlerësoi se me gjithë ngecjet e shënuara, gjatë këtij viti në Kuvendin e Republikës së Kosovës janë miratuar më së shumti ligje, dhe shtoi se vetëm në dy mbledhjet e fundit të Kuvendit janë miratuar pesëmbëdhjetë sosh.
  


 

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 Dhjetor 2020

- Ministria e Punëve të Brendshme bën përurimin e aneks-objektit të Agjencisë së Kosovës për Forenzikë. (Objekti i Agjencisë, që gjendet afër ish-fabrikës së amortizatorëve, ora 9:30)

- Mbahet seanca gjyqesore ndaj te pandehures Mimoza Pajaziti. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 9:30)

- Me rastin e fillimit të gjysëmvjetorit të dytë të vitit shkollor kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi, do të vizitojnë shkollën fillore "Lekë Dukagjini" dhe Gjimnazin "Remzi Ademaj", ora 10:00. (Nisja e organizuar nga Shtëpia e Bardhë, ora 9:40)

- Këshilli Prokurorial i Kosovës mban takimin e 193-të në të cilin pritet të votohet për Kryesuesin dhe Zëvendëskryesuesin e ri të Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Online, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqesore ndaj te pandehurit Emin Stublla për vrasje në tentativë. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 10:00)

- Ministri në detyrë i Drejtësisë, Selim Selimi do të mbajë konferencë për media. (Holli i Ministrisë së Drejtësisë, ora 11:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi do të ndajë çmimin vjetor “Anton Çetta”. (Ambientet e Bibliotekës Kombëtare të Kosovës, ora 11:00)

- Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti, merr pjesë në Inaugurimin e shkollës “Dëshmorët e kombit” në fshatin Dobresh të Komunës së Vitisë. (Dobresh, Komuna e Vitisë, ora 14:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, prezenton Programin Zgjedhor 2021-2025. (Biblioteka Kombëtare, ora 15:00)