17 Korrik 2018

Kosova feston 242 vjetorit të Pavarësië së SHBA-ve

Prishtinë, 4 korrik - Për nder të 4 korrikut, 242 vjetorit të Pavarësië së SHBA-ve, shoqata “Miqtë e Amerikës” në bashkëpunim me Forcën e Sigurisë së Kosovës, do të organizojë një sër aktivitetesh.

Aktivitetet fillojnë me korin e grave "Nexhmije Pagarusha" te sheshi Bill Clinton në Prishtinë, i cili do të performojë me 2 këngë të shkurta.

Me pas garda ceremoniale e FSK-së do ta ndërrojë dhe ngrite flamurin amerikan, për të vazhduar me dhurimin e kartolinave të punuara enkas për 4 korrik 2018 dhe dhurimin e një sasie lëngjeve donacion "Fluidi" Gjilan.

Këto kartolina dhe lëngje do t’ua dhurojmë qytetarëve të rastit. Një sasi kartolinash do t’ua dërgojmë ushtarëve amerikan prezent në Kampin Bondsteel.

Poashtu për nder të 4 korrikut, posa të caktohet data nga Komuna e Çair - Shkup do të ndahen shpërblimet nxënësve që kanë fituar në konkursin publik për shkrimin e eseve me temën "SHBA - miqtë dhe aleatët tanë"

Kalendari

Ngjarjet e datës 17 Korrik 2018 - Përkujtohet 20 vjetori i rëniës se dëshmorëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Bashkim Kerolli dhe Adem Ademi. Te vendi i quajtur Rrasa e Zogut të kufiri Shqipëri - Kosovë, ora 10:00 - nisja behet nga fshati Polac, ora 8:00) 

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media në të cilën do të shqyrtohet projektligji për lirinë e asociimit në Organizata Joqeveritare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 225, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia e inaugurimit te impiantit të trajtimit të ujërave të zeza në fshatin Mramor. (Bregu lindor i Liqenit të Badocit pranë fshatit Mramor, ora 10:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim përfaqësues të projektit të GIZ-it gjerman dhe nxënës nënshkrues të peticionit për ngritjen e kapaciteteve në arsim. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:30)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal në të cilën do të shqyrtohet projektligji për Produkte të Ndërtimi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 11:00)

- Oda Ekonomike e Kosvës organizon takim me delegacionin e organizatës prestigjioze “The Heritage Foundation”. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 14:00)

- Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë/BE, së bashku me Këshillin Gjyqësor të Kosovës, do të fillojë zyrtarisht procesin e digjitalizimit të shënimeve të dënimeve të vjetra në tërë Kosovën. (Hotel Swiss Diamond, ora 14:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në ceremoninë e nënshkrimit, me rastin e blerjes së automjeteve multi funksionale ushtarake të lëvizshmërisë së lartë nga Qeveria e Kosovës për Forcën e Sigurisë së Kosovës. (Kazerma Adem Jashari në Prishtinë, ora 16:00)