22 Prill 2021

"Korrupsioni po shkakton dëme të mëdha në Kosovë"

Prishtinë, 18 mars - Konstatimi se shkalla e korrupsionit në vend është alarmante është ripërsëritur se fundi ne raportet ndërkombëtare. Raportet e fundit konfirmuan dhe ritheksuan se korrupsioni në Kosovë është rritur, sidomos në dy vitet e fundit.

 

Deputeteja e Kuvendit të Kosovës nga radhet Aleances për Ardhmerin e Kosoves, znj. Donika Kadaj-Bujupi ka thënë se krimi i organizuar është shtrirë në të gjitha institucionet dhe po e rrezikon sigurinë dhe shtetësinë e këtij vendi. Korrupsioni qeverisës po i shkakton dëme të mëdha dhe pasoja tepër të rënda shtetit të Kosovës.

"Krimi e ka dëmtuar rëndë ekonominë e Kosovës, duke i trembur investitorët dhe duke bërë që pasojat dhe ngecjet t’i vuajmë jo vetëm ne, si gjeneratë që patëm fatin e keq ta përjetojmë këtë qeverisje regresive, por edhe brezat e ardhshëm", është shprehur ajo.

Lojërat politike, si i ashtuquajturi “Rikonfigurim i Qeverisë”, sipas saj janë tendenca për të blerë kohë deri në shitjen e aseteve të fundit të vendit dhe përfitimet nga kjo.

Rikonfigurimi do ta merr formën e duhur vetëm atëherë kur kreu i Qeverisë të largohet dhe të japë llogari për dëmet që i shkaktoi vendit.
AAK kërkon urgjentisht që Institucionet ta luftojnë korrupsionin në vepër dhe jo me fjalë. Kada-Bujupi ka theksuar se për të luftuar këto duhet të themelohen Prokurori Speciale për luftimin e korrupsionit dhe të fillojë luftimi i korrupsionit nga brenda, të zgjerohen dhe avancohen ligjet kundër korrupsionit, ku do të përfshihet edhe konfiskimi i pasurisë së paligjshme të personave të korruptuar (bazuar në shembujt e vendeve të cilat aplikuan veprime të njëjta, siç është, fjala bie, Irlanda...) 

Po ashtu sipas saj të zbatohen ligjet në fuqi dhe shteti të vihet në funksion të luftimit të korrupsionit dhe krimit.

"Ftojmë shoqërinë  civile dhe mediat që së bashku ta luftojmë këtë dukuri  e cila po i shkakton dëme të pariparueshme vendit. Gjithashtu i jemi mirënjohës gjithë shoqërisë civile, e cila po e ngritë zërin në favor të transparencës në vend", thënë Kada-Bujupi.


Në të kundërtën sipas saj vazhdimi i kësaj gjendjeje do të sjellë pasoja tepër të rënda dhe të pariparueshme për Kosovën dhe qytetarët e saj.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Prill 2021

- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu mban konferencë për media për hidrocentralet. (Tek ura në Brezovicë, 100m para kthesës kryesore për qendër të skijimit, ora 9:15)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike të Kosovës Berat Rukiqi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Me moton "Shpëtoni Planetin" shënohet Dita e Tokës për të rritur ndërgjegjësimin për rëndësinë e përgjegjësisë kolektive për të mbrojtur mjedisin për brezat e ardhshëm. (Mitrovicë, ora 10:00)

- Organizata ETEA dhe biblioteka “Hivzi Sulejmani” organizojnë panelin e diskutimit “Libri mes ofertës dhe kërkesës”, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Librit. (Biblioteka “Hivzi Sulejmani” në lagjen Dardania, ora 10:00)

-  Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës organizon aktivitetet me rastin e shënimit të 22 Prillit, Ditës Ndërkombëtare të Tokës. (Hapësira e Shkollës Fillore “Hasan Prishtina” në Prishtinë, ora 10:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike Amerikane në Kosovës Arian Zeka. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon debatin FOL Hapur me ministrin e Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim së bashku me UN-Habitat dhe agjencitë e tjera të Ekipit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë, do të organizojnë inaugurimin e Sistemit Solar Fotovaltaik në ndërtesen e Kuvendit Komunal të Prizrenit. (Ndërtesa e Kuvendit Komunal në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetare e Odës Ekonomike Gjermano-Kosovare Nora Hasani. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 12:00)

- Koordinatori i Qendrës së vaksinimit në sallën “1 Tetori”, Niman Bardhi mban konferencë për medie. (Sallla “1 Tetori”, ora 12:00)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla do ta pres në aeroport Ministrin e Jashtëm te Gjermanisë, Heiko Maas. (Aeroportin e Prishtinë, ora 14:00 - vetëm pamje)

- OJQ Projekti 5 Cent organizon ngjarjen për "Ditën e Tokës", ku do të bëhet mbjellja e 51 fidaneve me rastin e shënimit të kësaj dite. (Oborri i SHFMU “Ibrahim Rugova” në Obiliq, ora ora 14:00)

- Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Kabineti i Presidentës, ora 15:00)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:30)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla dhe Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Heiko Maas do të zhvillojnë takimin bilateral. (Kabineti i ministres Gervalla, ora 17:00) vetëm pamje)