13 Nëntor 2019

Konsulli Fidan Ibrahimi njofton për hapjen e konsullatave në Duseldorf dhe Hamburg

Prishtinë, 23 shtator - Konsulli i Republikës së Kosovës në Frankfurt, Fidan  Ibrahimi ka thënë se shumë shpejt në këtë Konsullatë do të fillohet me termine për punë me palë.

“Konsullata e Përgjithshme e Republikës së Kosovës në Frankfurt am Main shumë shpejt do të filloi të caktoi termine për palë, sigurisht nga muaji nëntor i këtij viti ndërsa nga janari do të punohet vetëm me termine” ka thënë Konsulli Ibrahimi në një intervistë për RTK.

Ibrahimi ka thënë se terminet do të mund të bëhen përmes telefonit dhe email-it të Konsullatës.

Ibrahimi po ashtu ka kërkuar nga mërgata që komunikimin me Konsullatën ta bëjnë përmes email-it pasi sipas tij kjo formë e komunikimit është më mira për të dyja palët.

Konsulli Ibrahimi po ashtu dha lajmin e madh pë ata që jetojnë larg Frankfurti pasi shumë shpejt Republika e Kosovës do t’i hapë konsullatat edhe ne Duseldorf dhe Hamburg.

“Besoj që kah fundi i tetorit ose fillimi i nëntorit Republika e Kosovës do të bëjë hapjen edhe të konsullatave në Duseldorf dhe Hamburg ku do të jetë mundësi dhe lehtësim për qytetarët tanë që jetojnë në ato lande pasi disa nga ta është dashur që t’i bëjn deri në 300 kilometra rrugë për të marrë shërbime konsullore në Frankfurt “, u shpreh Konsulli, Fidan Ibrahimi.

Kalendari

Ngjarjet e datës 13 nëntor 2019

- Save the Children në bashkëpunim me Minstrinë e Arsimit dhe Institutin Pedagogjik organizojnë konferencën ndërkombëtare ‘Fuqizimi i Kujdesit, Zhvillimit dhe Edukimit në Fëmijërinë e Hershme’ që ka për qëllim të ofrojë mundësi për hartuesit e politikave, ofruesit e shërbimeve, përfaqësuesit nga akademia dhe akterë të tjerë, për t’u informuar dhe ndarë praktikat më të mira mbi rëndësinë e investimeve në kujdesin dhe zhvillimin e fëmijërisë së hershme. (Hotel Sirius, ora 9:30)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezën e diskutimit lidhur me dy projekte të mëdha të Ministrisë së Infrastrukturës siç janë, rehabilitimi i rrugës Prishtinë - Pejë dhe Prishtinë - Mitrovicë ku edhe do të bëhet edhe publikimi i hulumtimit mbi arsyet e vonesave në punime në këto dy rrugë, i titulluar “Rrugë pa fund”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Organizata "Voice of Roma, Ashkali and Egyptians" VoRAE organizon Festivalin Multikulturorë i pari i këtij lloji në Kosovë. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizon tryezën e diskutimit me temë “Roli i vendimeve të Gjykatës Supreme në luftën kundër krimit dhe korrupsionit: Një thirrje për disiplinim të gjyqtarëve që marrin vendime të kundërligjshme”. (Qendra e konferencave Orion, ora 10:30)

- Në kuadër të fushatës “Jo drogë tek të rinjtë”, Task Forca Anti Drogë tek të rinjtë dhe siguri në Shkolla do të organizoj pritje për student, ku do të shfaqin prezantimet me njohurit e tyre lidhur me narkotikët, si dhe do të bashkëbisedojnë me Shefin e Task Forcës Anti Drogë. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 11:00) 

- Drejtori i Drejtorisë së Shëndetësisë në Komunën e Prizrenti, Visar Shehu, do të mbajë konferencë për shtyp për ta njoftuar opinionin publik me më të rejat nga fusha e shëndetësisë. (Zyret e Shërbimit Urgjent, rruga Tirana në Prizren, ora 11:00)

- Ambasada e Francës në Kosovë mban konferencë për media në të cilën do të prezantojë edicionin e 19 - të Festivalit të Filmit Frankofon në Kosovë i cili organizohet në bashkëpunim me përfaqësitë diplomatike të Zvicrës, Belgjikës dhe Luksemburgut, Aleancën Franceze, Ministrinë e Punëve të Jashtme, si dhe Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit të Kosovës. (Salla e konferencave në Ministrinë e Punëve të Jashtme, ora 12:00)

- Teatri i Qytetit te Mitrovicës "Muharrem Qena" shfaq premierën teatrore “Kur treni vonohet”, me autor Osman Goranci dhe me regji të Artan Tmavës. (Qendra e Kulturës “Rexhep Mitrovica”, ora 19:00)