20 Janar 2021

Kiribati dërgon notën verbale të njohjes

Prishtinë, 23 tetor - Ashtu siç premtoj dje Presidenti i AKR-së, z. Behgjet Pacolli në konferencë për media, lidhur me njohjen nga Republika e Kiribatit, nota verbale e njohjes për shtetin e Pavarur të Kosovës ka arrit sot në Zyre të AKR-së.

Kjo njohje vjen pas një punë intezive të z. Behgjet Pacolli dhe grupit të tij të bashkëpunëtorëve, në këtë vend.

Presidenti i AKR-së, z. Behgjet Pacolli, është takuar më herët me krerët e shtetit të Kribatit, me Presidentin dhe Kryeministrin e këtij vendi, ku edhe kishte marrë premtimin për njohje.

Nota verbale e njohjes ka arritur sot në zyret e AKR-së dhe është përcjellë menjëherë tek Ministria e Punëve të Jashtme të Kosovës. Për arsye të dorëheqjes së Ministrit të Punëve të Jashtme, kjo njohje është dërguar në adresën e zv/ministres së Jashtme, gjegjësisht në zyret e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Kosovës.

Me 21.09.2010, në New York, z Behgjet Pacolli, ishte takuar me kryeministrin e Kiribatit nga i cili kishte marrë premtimin për njohje të shpejtë të shtetit të pavarur të Kosovës.

Kjo njohje vjen në momente të rendësishme për Kosovën, në një kohë kur Ministria e Punëve të Jashtme funksionon vetëm me zëvendësministër dhe vendi është në një krizë të thelle institucionale.

Njohja nga Kiribati dëshmon edhe njëhere se lobimi i Presidnetit të AKR-së, po vazhdon me rezultate të reja të cilat janë të domosdoshme për shtetin e pavarur të Kosovës.

Kiribati është një ishull i vogël me sipërfaqe prej 811 kilometra katrorë i cili gjendet në qendër të Oqeanit Pacifik.

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 Dhjetor 2020

- Mbahet seanca e parë gjyqësore me rastin e padisë për diskriminim të qytetarit me aftësi të kufizuar, Faruk Kukaj ndaj komunës së Prishtinës. (Gjykata Themelore e Prishtinës, ora 9:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi, do të bëjnë përurimin e sallës së edukatës fizike në shkollën “Dy Dëshmorët e Zhurit”. (Fshati Zhur, ora 10:00 - nisja nga Shtëpia e Bardhë, ora 9:20)

- Mbahet seanca gjyqësore ndaj të pandehurit Brahim Krusha për Keqpërdorimi seksual te personave nen moshën 16 vjeçare. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 9:30)

- Shoqata "Miqtë e Amerikës" organizon me moton "E para SHBA-ja" ku do të festohet inaugurimi i Presidentit të 59 të SHBA-ve Joe Biden dhe zëvëndes Presidentës Kamala Harris. (Restauranti "Liburnia" në Prishtinë, ora 12:00)   

- Mbahet seanca gjyqësore ndaj të pandehurit Albert Ramadni për çështjen penale të vrasjes së rëndë. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 9:30)

- Mbahet seanca për rastin e ish-drejtorit të Policisë, Rashit Qalaj. (Gjykata Themelore në Pallatinë e Drejtësisë, 13:30)

- Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti, viziton Qendrën Rekreative Sportive në Brezovicë. (Brezovicë, ora 14:00)

- Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti, takon bizneset e udhëhequra nga gratë në Komunën e Shtërpcës. (Hoteli “THE ROCK”, Shtërpcë, ora 16:00)