09 Korrik 2020

KGJK: gazeta “Kosova Sot” tejkalon normat gazetareske

Prishtinë, 24 qershor - Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGJK) është duke i përcjell me shqetësim shkrimet në vazhdim në gazetën “Kosova Sot” në lidhje më gjyqtaren e Gjykatës Komunale të Prishtinës, znj. Makifete Saliuka.

Në mbledhjen e mbajtur me 23 qershor 2010, Këshilli Gjyqësor shqyrtoi kërkesën e znj. Saliuka dhe instancave tjera, dhe konstatoi se gazeta “Kosova Sot” ka tejkaluar normat gazetareske që dalin nga Kodi i Mediave, dhe kërkon nga redaksia dhe gazeta “Kosova Sot’ që të ndërpriten shkrimet kundër gjyqtares Makifete Salikuka ngase ato paraqesin konflikt interesi me qëllim të ndikimit mbi punën e pavarur të gjyqtares në fjalë.

Po ashtu, konstatohet se përmes këtyre shkrimeve jo vetëm që është shkelur integriteti i gjyqtares Saliuka por edhe i sistemit gjyqësor në tërësi.

Në këtë konstatim, Këshilli Gjyqësor iu referua edhe ankesës se miratuar nga Këshilli i Mediave të Shkruara të Kosovës të datës 12 maj 2010 në të cilën vendim janë konstatuar shkeljet e Kapitullit katër (4) dhe kapitullit dy (2) të Kodit të Mediave.

Për më tepër, Këshilli është duke ndjekur me shqetësim edhe shkrimet në lidhje me anëtarët e Këshillit Gjyqësor të Kosovës.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 9 Korrik 2020 - Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të behët votimi dhe shqyrtimi i disa Projektligjeve për ratifikimin e Marrëveshjeve ndërkombëtare. (Salla e Kuvendit, ora 10:00)

- Komuna e Prizrenit bën përurimin e stadiumit në Sërbicë të Poshtme, projekt i realizuar nga Drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport ku do të jetë i pranishëm kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e DKRS-së, Emilija Redzepi. (Nisja do të bëhet nga Shtëpia e Bardhë në Prizren, ora 10:30)

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të behët  votimi i Propozim rezolutës nga Raportimi i Kryeministrit të Republikës së Kosovës dhe debati parlamentar lidhur me dialogun Kosovë - Serbi. (Salla e Kuvendit, ora 10:30)

- Në nderim të ushtarit amerikan Alexander Blake Klass, 20 vjeçar nga Willamina e Oregonit, që ka humbur jetën në një incident, që nuk kishte të bënte me veprim të armatosur, Shoqata "Miqtë e Amerikës" do ta ulin në gjysëm shtizë flamurin amerikan. (Sheshi “Bill Clinton” në Prishtinë, ora 11:00)

- Mbahet Seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Salla e Kuvendit, ora 11:00)

- OVL e UÇK-së mban protestë gjithëpopullore me moton “Në mbrojtje të Luftës Çlirimtare”. (Prishtinë dhe qytetet e tjera të Kosovës, ora 12:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media në të cilën flet Albulena Haxhiu. (Zyret e LV-së në Arbëri, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e jashtëzakonshme e Kuvendit Komunal të Rahovecit, në të cilën do të behët shqyrtimi dhe aprovimi i Propozim vendimit për bartjen e mjeteve nga rezervat e buxhetit komunal, nga kategoria pozicionit të pagave në kategorinë e Investimeve Kapitale. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal në objektin e ri të komunës, ora 14:00)

Mbledhja do të mbahet në sallën e mbledhjeve të Kuvendit Komunal, në objektin e ri të komunës.

- Mbahet një takim pune i organizuar nga Ministria e Ekonomisë dhe Ambientit në të cilin do të diskutohet dokumenti - Plani Hapësinor i Parkut Kombëtar Bjeshkët e Nemuna. (Ndërtesa e re e Qeverisë ish-Rilindja, salla e konferencave, kati XVIII, ora 15:00)