16 Gusht 2022

KDI shpalos opinionin e qytetarëve të Kosovës dhe të Serbisë për dialogun

Prishtinë, 29 qershor - Instituti Demokratik i Kosovës (KDI) organizon konferencën për shtyp ku do të shpaloset sondazhi i realizuar në Kosovë dhe në Serbi gjatë këtij muaji, lidhur me procesin e dialogut dhe normalizimit të marrëdhënieve mes dy vendeve.

Cili është këndvështrimi i qytetarëve në Kosovë dhe në Serbi mbi procesin e dialogut mes dy vendeve në përgjithësi, përfitimet nga dialogu, mungesa e progresit në këtë proces, zbatimi i marrëveshjeve të arritura, roli i BE-së si lehtësuese e këtij procesi, marrëveshja finale si dhe garantuesit e afatet e arritjes së kësaj marrëveshje?

Opinionin e qytetarëve të Kosovës dhe të Serbisë mbi këto çështje KDI do ta shpalos gjatë konferencës.

Kalendari

Ngjarjet e datës 16 gusht 2022

- Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal organizon debatin publik për të prezantuar dhe diskutuar rreth draft Strategjisë Kombëtare dhe Planit të Veprimit për Menaxhimin dhe Kontrollin e Qenve me dhe pa Pronar 2022-2028. (Amfiteatri i Qeverisë në ish ndërtesen e Rilindjes, ora 9:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, do të takojë Presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Kuvendi i Kosovës, Salla N204, ora 9:00 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Komuna e Rahovecit organizon degjim publik me biznese dhe grupe te interesit për buxhetin e vitit 2023 dhe Kornizës Afatmesme Buxhetore për vitet 2024-2025. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 11:00)