21 Janar 2021

KDI: Dorëheqja e presidentit ka ndikuar në punën e Kuvendit

Prishtinë, 08 tetor - Instituti Demokratik i Kosovës (KDI), ka publikuar raportin mujor të monitorimit të punës ë Kuvendit të Kosovës ku ka gjetur të meta dhe parregullsi të cilat po pengojnë mbarëvajtjen e punës së këtij institucioni.

Driton Selmanaj nga KDI ka vlerësuar se gjatë kësaj periudhe raportuese është konstatuar se rrethanat politike të krijuar në vend pas dorëheqjes së presidentit, kanë ndikuar në mbarëvajtjen e punës së Kuvendit të Kosovës.

Shembuj të tillë sipas tij janë kërkesa e grupit parlamentar të LDK-së për ta hequr nga rendi i ditës; shqyrtimin e strategjisë së qeverisë për privatizimin e PTK-së, pa përcaktuar afate kohore se kur do të ndodhë shqyrtimi i tillë, dhe rast tjetër; rrëzimi nga ana e vetë pozitës të propozimit të qeverisë rreth projektligjit për prokurim publik, përkatësisht pjesa që obligon ministrat që të vejnë nënshkrimin e tyre në kontratat mbi 10 mijë euro.

“KDI shpreh shqetësim lidhur me zotimin e kryeministrit, që ta kthejë në lexim të tretë në Kuvend këtë projektligj. Një qasje e tillë e kreut të ekzekutivit, cenon drejtpërdrejt pavarësinë e pushtetit legjislativ në vend, sepse një drejtë e tillë për këtë çështje, i njihet vetëm Kuvendit të Kosovës. Me këtë rast, KDI i bënë thirrje kryeministrit Hashim Thaçi që të mos e shfrytëzoj brishtësinë institucionale për të ndikuar në punën e legjislativit”, ka thënë Selmanaj në konferencën për media.

Një e metë tjetër e evidentuar në punën e Kuvendit për muajin shtator është edhe mungesa e transparencës së Kuvendit. “Me qëllim të rritjes së transparencës së Kuvendit të Kosovës, e cila vazhdon të jetë një nga problemet kryesore karshi qytetarëve të Kosovës, KDI sugjeron krijimin e një televizioni parlamentar, qoftë në kuadër të Kuvendit, apo si kanal i dytë i televizioni publik (RTK)”, ka deklaruar ai.

Të gjeturat tjera në raportin e KDI-së, janë dështimet e mbledhjeve të tri komisioneve parlamentare, për shkak të mungesë së kuorumit. Mbledhja e Komisionit për Buxhet dhe Financa me 14 shtator, mbledhja e Komisionit për Ekonomi, Tregti... e datës 17 shtator, si dhe Komisioni për Mandate, Imunitete dhe Rregullore të punës së Kuvendit më 28 shtator, janë komisionet që u kanë dështuar mbledhjet për shkak të mungesës së kuorumit. 


“Po ashtu, shqetësim tjetër paraqet edhe mosgatishmëria e kabinetit qeveritar për t’iu përgjigjur pyetjeve parlamentare. Shembuj të tillë, janë seanca e datës 23 shtator, ku nga 8 pyetje parlamentare, vetëm dy morën përgjigje”, ka theksuar Selmanaj në konferencën për media të KDI-së.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 21 Dhjetor 2020 - Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti zhvillon homazhe te varri i ish presidentit Ibrahim Rugova. (Velani, ora 10:00)

- Kryesia e Lidhjes Demokratike te Kosovës bën homazhe te varri i Presidentit Historik të Kosovës, Dr. Ibrahim Rugova, me rastin e 15 vjetorit të vdekjes së tij. (Velani, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e parë e Komiteti për Politik dhe Financa në Komunën e Rahovecit. (Objekti i ri i administratës komunale të Rahovecit, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqësore ndaj zyrtaritt te Drejtorisë për Migrim dhe të Huaj, Maxhun Maloku për keqpërdorim te pozitës apo autoritetit zyrtar. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 9:30)
 
- Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti merr pjesë në fillimin e punimeve në zgjerimin e rrugës në hyrje të qytetit të Ferizajt. (Ura afër fshatit Bibaj, ora 11:00)

- Ambasadorja suedeze, Karin Hernmarck, dhe Ushtruesi i Detyrës së Shefit të Misionit të OSBE-së në Kosovë, Kilian Wahl, do të organizojnë një konferencë për shtyp në Prishtinë për t’i prezantuar prioritetet e Kryesimit suedez të OSBE-së për vitin 2021. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Kryetarja e KQZ-së, znj. Valdete Daka do të mbajë konferencë për media. (Selia e KQZ, ora 12:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve mban konferencën për media me temë ''14 kërkesat e AKB-se, bizneseve dhe konsumatoreve deri me 14 shkurt, kur edhe përfundojn zgjedhjet lidhur me rritjen e mirëqenies qytetare dhe pasurimin dhe implementimin e Ligjit për Rimëkëmbje Ekonomike për vitin 2021''.  (Salla e konferencave të AKB-së, ora 13:00)

 - Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti merr pjesë në akademinë për ish presidentin Ibrahim Rugova. (Teatri i Gjilanit, ora 14:00)    

- PDK dega në Prizren, bën prezantimin e kandidatëve për deputetë, për zgjedhjet e jashtëzakonshme nacionale të 14 shkurtit 2021. (Restaurant ''Rexos'' në Lubizhdë, përballë stacionit të policisë, ora 19:00)