24 Shtator 2020

Istog: LDK fiton 49.7 për qind, PDK 21.6, AAK 21.5

Prishtinë, 12 prill - Komisioni Qendror Zgjedhor ka shpallur rezultatet preliminare të zgjedhjeve për kryetar të komunës së Istogut, me ç’rast kryeson kandidati i LDK-së me 49.7 për qind të votave. 

 

Sipas rezultateve preliminare të KQZ-së, kandidati i LDK-së, Haki Rugova ka fituar 49.7 për qind të votave, ai PDK-së, Shasivar Haxhijaj 21.6 për qind, kandidati i AAK-së Muhamet Shatri 21.5 për qind, ai i LDD-së Rifat Osmani 3.9 për qind, ndërsa kandidati i AKR-së Ismet Mulaj ka fituar 3.3 për qind të votave. 


Komisioni Qendror Zgjedhor ka bërë të ditur se deri në ora 15.30 në komunën e Istogut të drejtën për të votuar e kanë shfrytëzuar 27.63 për qind e qytetarëve.

Kryesuesi i përkohshëm i Komisionit Qendror Zgjedhor, Florian Dushi ka vlerësuar rrjedhën e procesit duke theksuar se është shënuar një incident i vogël në fshatin Banjë, ku disa qytetarë të panjohur kanë sulmuar një qytetar tjetër jashtë objektit në të cilin votohet. "Policia ka ndërhyrë dhe e ka kryer punën e vet, ndërsa ne kemi vlerësuar se ky incident nuk ka ndikuar në procesin zgjedhor", ka thënë Dushi.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 Shtator 2020

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi viziton Komunën e Ferizajt. (Objekti i Komunës Ferizaj, ora 9:30)

- Në kuadër të Javës së sporti, Federata e Pingpongut në bashkëpunim me Departamentin e sportit të MKRS do të organizoj një aktivitet promovues për pingpongun në Pejë. (Sheshi Dukagjini në Pejë, ora 10:00)

 - Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi viziton Mural Fest. (Muralet e qytetit në Ferizaj, ora 10:00)

- Komuna e Prizrenit fillon projektin e Drejtorisë së Shëndetësisë për Kujdesin Geriatrik me ç'rast kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, nënkryetari i Komunës së Prizrenit, Visar Shehu dhe drejtoresha e Drejtorisë së Shëndetësisë, Narqize Arënliu Hoxhaj do të prononcohen për media. (Nisja do të bëhet nga objekti i Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare, ora 10:00)

- Mbledhja e komisionit për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale në të cilën do të shqyrtohet plani i punës së Komisionit për sesionin vjeshtor 2020. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:30)

 - Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi merr pjesë në ndarjen e certifikatave për të rinj të trajnuar për ndërmarrësi. (Qendra e Inovacionit në Ferizaj, ora 11:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti do të mbajë konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora  11:00)

- Zëvendësguvernatori për Mbikëqyrje Financiare, Sokol Havolli dhe Kryetari i Autoritetit Kosovar të Konkurrencës, Valon Prestreshi mbajnë konferencën për media. (Auditoriumi i BQK-së, ora 11:30)

-  Mbahet mbledhja e komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione në të cilën do të shqyrtohet Projektligji për mbrojtje nga dhuna në familje. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)
 
 - Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi merr pjesë në aktivitet me misionin e OSBE-së. (Muzeu i Kosovës, ora 14:00)