10 Gusht 2020

Hyseni takoi Ambasadorin e Japonisë, Akio Tanaka

Prishtinë, 3 shtator - Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Skender Hyseni, ka takuar sot në një takim lamtumirës Ambasadorin jo-rezident të Japonisë në Republikën e Kosovës, Akio Tanaka.

Ministri Hyseni dhe Ambasadori Tanaka kanë folur për marrëdhëniet dhe bashkëpunimin ndërmjet dy vendeve, për thellimin e mëtejmë të këtij bashkëpunimi në planin dypalësh dhe shumëpalësh, për investimet në Kosovë nga komuniteti i biznesit të Japonisë, si dhe për marrëdhëniet dhe bashkëpunimin në rajonin e Ballkanit.

Ministri ka falënderuar Ambasadorin e Japonisë për ndihmën dhe mbështetjen e gjithanshme dhe të vazhdueshme të shtetit japonez për Kosovën. Po ashtu, Ministri i ka bërë thirrje komunitetit të biznesit të Japonisë që të eksplorojë mundësitë e investimeve në Kosovë, përfshirë mundësinë që kompani të mëdha japoneze të hapin njësi prodhuese ose përfaqësi në Kosovë.  

Në këtë takim, është folur edhe për zhvillimet më të fundit në relacionet ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Republikës së Serbisë. Në këtë temë, Ministri ka theksuar vullnetin dhe gatishmërinë e Republikës së Kosovës për marrëdhënie të mira ndërfqinjësore dhe bashkëpunim me të gjithë fqinjët, dhe në këtë kontekst, ka shprehur gatishmërinë e shtetit të Kosovës për bashkëpunim edhe me Republikën fqinje të Serbisë.

Në lidhje me projektrezolutën serbe, Ministri është shprehur se kjo qartazi bie ndesh me Mendimin e Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë dhe si e tillë paraqet mosrespekt dhe kritikë të papranueshme për Gjykatën Botërore, organin kryesor gjyqësor të Kombeve të Bashkuara, dhe se nuk u kontribuon aspak proceseve të normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet dy vendeve, perspektivës së tyre evro-atlantike, dhe as krijimit të paqes dhe stabilitetit të qëndrueshëm në rajonin e Ballkanit.    
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 9 Gusht 2020

- Qendra në Shtetet e Bashkuara të Amerikës organizon Tubimin e parë interaktiv virtual me Kryeministrin e katërt të Republikës së Kosovës, Albin Kurti, për të diskutuar situatën aktuale politike në Republikën e Kosovës dhe rolin që mund të luajnë shqiptaro-amerikanët dhe shqiptaro-kanadezët në zgjedhjet e ardhshme. (Virtualisht në Zoom:  https://bit.ly/LVVShBAAug9, 13:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale, mban dëgjim publik për Projektligjin për parandalimin dhe luftimin e Pandemisë COVID-19 në territorin e Republikës së Kosovës. (Kuvendi salla C 301, ora 13:00)

- Partia Demokratike mban konferencë për media. (Selia qendrore e PDK-së, ora 16:00)