09 Shkurt 2023

Fillon mbledhja e përbashkët e Kuvendit të Kosovës dhe Kuvendit të Shqipërisë

Prishtinë, 27 nëntor - Nën intonimin e himnit kombëtar shqiptar dhe himnit të Kosovës, ka filluar në Tiranë punimet mbledhja e përbashkët e Kuvendit të Republikës së Kosovës dhe Kuvendit të Republikës së Shqipërisë, organizuar për nder të 110-vjetorit të Pavarësisë Shqipërisë.

Kjo njëherësh është mbledhja e parë që të dy parlamentet mbajnë së bashku, duke shënuar kështu nivelin më të lartë të bashkëpunimit në historinë e parlamentarizmit në të dyja shtetet.

Me një fjalë mirëseardhjeje deputetëve të të dyja parlamenteve dhe të ftuarve të tjerë po u drejtohet kryetarja e Kuvendit të Republikës së Shqipërisë, Lindita Nikolla, për të vazhduar me fjalimin e kryetarit të Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca.

Mbledhja do të vijojë me fjalimin e kryeministrit të Republikës së Shqipërisë, Edi Rama dhe fjalimin e kryeministrit të Republikës së Kosovës, Albin Kurti.   

Nga një fjalë përshëndetëse do të mbajnë edhe kryetarët e grupeve parlamentare të Kuvendit të Shqipërisë dhe Kuvendit të Kosovës: Mimoza Kusari Lila nga Grupi Parlamentar i Lëvizjes Vetëvendosje, Taulant Balla nga Grupi Parlamentar i Partisë Socialiste, Abelard Tahiri nga Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike të Kosovës, Arben Gashi, kryetar i Grupit Parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Enkelejd Alibeaj, kryetar i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Shqipërisë, Mesila Dodka, kryetare e Grupit Parlamentar për Demokraci dhe Ndryshim, Besnik Tahiri, kryetar i Grupit Parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës dhe Fatmir Mediu, kryetar i Grupit Parlamentar Aleanca për Ndryshim.

Në shënim të këtij përvjetori, do të mbahen edhe aktivitete të tjera kulturore. â€‹
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 9 shkurt 2023

- Kuvendi i Republikës së Kosovës mban seancë plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Objekti i KGJK-së, ora 10:00)

- Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, viziton Komunën e Podujevës, ku do të pritet nga kryetari Shpejtim Bulliqi. (Podujevë, ora 10:00)

- Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, dhe kryetari i Podujevës, Shpejtim Bulliqi, do të përurojnë Qendrën e Mjekësisë Familjare në Gllamnik. (Fshati Gllamnik, Podujevë, ora 11:00)  

- Komuna e Prizrenit nënshkruan Agjendën e Kontratës Sociale për Prizrenin, që është zotim i përbashkët i Komunës dhe qytetarëve për përmirësimin e komunikimit, bashkëpunimit dhe veprimeve kolektive. (Këndi Amerikan në Prizren, ora 11:00)

- Federata e Boksit organizon ceremoninë e ndarjes së çmimeve “Laureatët e viti 2022”. (Hotel Sirius, ora 17:00)