18 Janar 2019

EuroParlamentari Frischenschlager shpreh mbështetjen për Kosovën

Vjenë 12 maj - Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, priti në takim ish-Ministrin e Mbrojtjes të Austrisë dhe ish- EuroParlamentarin, Dr. Friedhelm Frischenschlager.

Në takim u bisedua për zhvillimet fundit politike në Kosovë dhe për perspektivën e saj evropiane dhe euroatlantike.

“Tani kur jemi afër finalizimit të procesit të liberalizmit të vizave, pasqyrimi i rezultateve të vendit dhe mbështetja e miqve tanë ndërkombëtar është e domosdoshme”, tha Kryeministri Haradinaj duke shtuar se Kosova gjithmonë do të jetë mirënjohëse ndaj miqve të dëshmuar ndërkombëtar.

Dr. Friedhelm Frischenschlager, parlamentar evropian ka një përvojë të gjatë në politikat dhe zhvillimet në Kosovë dhe rajon si dhe është njohës i  proceseve integruese në Bashkimin Evropian.
 
Frischenschlager falënderoi Kryeministrin Haradinaj për pritjen dhe shprehi mbështetjen e tij për proceset e rëndësishme nëpër të cilat po kalon vendi.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 janar 2019 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit me kryetarët e grupeve parlamentare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla  C-301, ora 8:30)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim 120 studentë nga Vjena dhe Venediku nga programi i studimeve  “Europian  Master in Human Rights and Democratisation”. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00 - vetëm pamje)

- Kryetar i Sindikatës së Pavarur të Arsimit të Shqipërisë, Nevruz Kaptelli me bashkëpunëtoret e tij vizitojnë Sindikatën e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kosovës të cilët së bashku me Këshillin Grevistë Qendror do t'i vizitojnë grevistët e shkollës fillore “Dardania”. (Shkolla fillore Dardania, ora 10:00)

- Qendra e Lëvizjes Vetëvendosje! në Prishtinë mban konferencë për media. (Zyrat e Vetëvendosjes, ora 11:00)

- Kryetar i Sindikatës së Pavarur të Arsimit të Shqipërisë, Nevruz Kaptelli me bashkëpunëtoret e tij vizitojnë Sindikatën e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kosovës të cilët së bashku me Këshillin Grevistë Qendror do t'i vizitojnë grevistët çerdhes “Gëzimi Ynë”. (Objekti i çerdhes “Gëzimi Ynë” në Prishtinë, ora 11:00)