26 Janar 2021

Data e saktë e zgjedhjeve dihet sot

Prishtinë, 15 tetor - Ushtruesi i Detyrës së presidentit të Kosovës, Jakup Krasniqi tha se sot do të dihet data përfundimtare e mbajtjes së zgjedhjeve nacionale dhe në komunën e Rahovecit.

“Sot e kemi edhe një takim me partitë politike dhe është gati afati i fundit që ne duhet t’i caktojmë dy data, datën për zgjedhje në komunën e Rahovecit dhe datën për zgjedhjet e përgjithshme që duhet të mbahen në muajin shkurt. Data e saktë do të dihet sot”.

Mësohet se data e mbajtjes së zgjedhjeve nacionale është 12 ose 13 shkurti i vitit 2011.

Ndërsa, i pyetur rreth kërkesës për interpretim nëse kryerja e detyrës së ushtruesit të detyrës së Presidentit dhe mbajtja e postit të sekretarit të përgjithshëm të PDK-së paraqet shkelje ligjore, U.D i Presidentit, Jakup Krasniqi u përgjigj:

“Unë kërkesën e kam bërë dhe pres përgjigje, edhe pse Kushtetuta thotë qartë se pasi të zgjidhet Presidenti ka obligim të japë dorëheqje nga pozitat e tjera. Unë nuk jam President i zgjedhur, megjithatë unë do ta respektoj mendimin e Gjykatës Kushtetuese të Kosovës”.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Dhjetor 2020 - Punëtorët teknik  te cilët punojnë në Universitetin e Prishtinës “Hasan Prishtina” do të  protestojnë për pagën e tyre të muajit dhjetor 2020 të cilën ende nuk e kanë marr dhe për  mos  pajisje me kontratës së punës. (Para Rektoratit të UP-së”, ora 9:00)

- Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti pret në takim përfaqësuesit e shoqatës “Down Syndrome Kosova”, SOS Fshatrave të Kosovës, OJQ “Handikos” dhe përfaqësuesit e strehimoreve të Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00 - vetëm pamje)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, znj.Meliza Haradinaj-Stublla dhe Ambasadorja e Francës në Kosovë, znj.Marie-Christine Butel do të nënshkruajnë një memorandum bashkëpunimi. (Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, ora 9:00)

- Instituti GAP dhe Kosovo 2.0 organizojnë diskutim virtual me temë "Rekrutimet jo meritore në sektorin publik: a do ta ndryshojnë institucionet e reja rrethin vicioz në rreth të virtytshëm?”. (https://zoom.us/j/93876352348, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komitetit për Politikë dhe Financa në Komunën e Prizrenit. (Shtëpia e Bardhë, ora 10:00)

- Këshillit Gjyqësor të Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Mbledhja mbahet përmes aplikacionit ZOOM, ora 10:00)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizon tryezën e diskutimit me temë “Reforma zgjedhore në Kosovë: Sa është prioritet në programet e partive politike?”. (https://zoom.us/j/92385065303, ora 10:30)

- Promovohet libri i autorit Faton Mehmetaj ''Deçani Nëpër Shekuj'' - Promovimi i Trashëgimisë  Kulturore. (Salla e Asamblesë Komunale në Deçan, ora 11:00)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj një aktivitet afër teatrit kombëtar. (Sheshi Skënderbeu, ora 12:00)
 
- Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti merr pjesë në Inaugurimin e Qendrës Kulturore në Vushtrri. (Shtëpia e Kulturës në Vushtrri, ora 13:00)

- Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti takon menaxhmentin e Trepçës dhe viziton flotacionin e mineraleve. (Miniera e Trepçës- Stantërg, ora 15:00)