31 Mars 2020

Dalai Lama uron Kryeministrin Thaçi

Prishtinë, 12 prill - Kryeministri i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka pranuar një telegram urimi dhe falënderimi nga Shenjtëria e Tij, Dalai Lama i Katërmbëdhjetë.

Me rastin e dy-vjetorit të Pavarësisë së Republikës së Kosovës, ishte organizuar një garë kombëtare e vizatimeve në të gjitha shkollat e Kosovës, me ç’rast, vizatimet më të mira janë përzgjedhur dhe u janë dërguar liderëvë dhe personaliteteve më të rëndësishme në mbarë botën, bashkë me letrën përshëndetësë nga Kryeministri Thaçi. Dalai Lama është njëri nga të adresuarit.

Në letrën e tij drejtuar Kryeministrit Thaçi, ndër të tjera thuhet:

“I kam përcjellur zhvillimet e kohëve të fundit në Ballkan me interesim, por edhe me shpresë. Jam i gëzuar që situata atje tani është përmirësuar shumë edhe me arritjen e pavarësisë së Kosovës pas përkujdesjes së OKB-së. Tani duket se rajoni është vërtetë më i qetë dhe më paqësor.”

“Deri sa po shënoni përvjetorin e dytë të pavarësisë së Republikës së Kosovës, dëshiroj të ofroj urimet e mia për Shkelqësinë Tuaj dhe popullin e Kosovës. Në të njejtën kohë, lutem që shteti juaj demokratik, me komunitetet e veta të ndryshme që jetojnë së bashku në paqe, në frymën e mirëkuptimit dhe respektit të ndërsjellë, do të jetë një model që të tjerët do ta ndjekin.”

Duke kujtuar se sapo ka kaluar shënimi i 51-vjetorit të kryengritjes paqësore të popullit të Tibetit, Dalai Lama i ka përcjellur Kryeministrit Thaçi edhe kopjen e deklaratës së publikuar me këtë rast.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 mars 2020

- Oda Ekonomike e Kosovës do të mbajë konferencë për media lidhur me propozimin për mbështetjen e sektorit privat pas përhapjes së pandemisë COVID-19. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 10:00)

- Komuna e Rahovecit mban mbledhjen e rregullt të Kuvendit Komunal. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal, Rahovecit, ora 10:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve mban konferencën për media me temë "AKB reagon ndaj Propozimit të Pakos së Qeverisë për mbështetjen e bizneseve". (Zyret e AKB-ës, ora 12:00)

 

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, drejtori i Drejtorisë së Shëndetësisë dhe njëkohësisht koordinator i shtabit emergjent, Visar Shehu, dhe drejtori i Drejtorisë së Administratës, Osman Hajdari mbajn konferencë për media lidhur me masat e ndërmarra nga Komuna e Prizrenit kundër pandemisë COVID-19. (Shtëpinë e Bardhë ora 14:00)

 

- Nataliya Apostolova, Shefja e Zyrës së BE-së në Kosovë në prani të Kryeministrit në detyrë, Albin Kurti dhe Ministrit në detyrë të Shëndetësisë, Arben Vitia do të nënshkruajë sot një kontratë me vlerë 5 milionë euro për nevoja të menjëhershme të Kosovës për luftimin e pandemisë COVID-19. (Ceremonia e sotshme e nënshkrimit do të transmetohet drejtpërdrejt në Facebook përmes faqes së BE-së në Kosovë @EuropeanUnionInKosovo, ora 17:00)