15 Prill 2021

Ashton pas Beogradit dhe Sarajevës, viziton sot Prishtinën

Prishtinë, 19 shkurt - Catherine Ashton, e ngarkuara e BE-së për politikën e jashtme  këtë të premte qëndron për herë të parë për vizitë në Kosove si pjesë e vizitës së saj në Ballkanin Perëndimor.

Ashton do të zhvillojë biseda me udhëheqësit e misionit evropian EULEX,  të Zyrës Civile Ndërkombëtare, me përfaqësues të Komisionit Evropian dhe me kryeministrin Hashim Thaçi.

Ajo qëndroi ditën e enjte në Beograd dhe në Sarajevë. Bashkimi Evropian dëshiron të ndihmojë Bosnjë-Hercegovinën dhe Serbinë në rrugën e tyre për një afrim të mëtejshëm me Unionin, tha Ashton.

E ardhmja e Bosnjës multi-etnike është në BE, tha ajo pas takimit me kryeministrin Nikola Spiric. Në Beograd ajo paralajmëroi, pas një takimi në mbrëmje me kryeministri Mirko Cvetkovic, një bashkëpunim më të mirë me Tribunalin e Kombeve të Bashkuara për krime lufte në Hagë.

Ky është kushti paraprak për një afrim të mëtejshëm në BE, theksoi Ashton. Cvetkoviç përsëriti vendosmërinë e Serbisë për t'u bërë anëtare e BE-së.

Kalendari

Ngjarjet e datës 15 Prill 2021 - Handikos dhe The Balkan Forum tashmë kanë nisur kampanjën ‘Thuaj Jo Qeseve të Plastikës’  përmes një aktiviteti simbolik zyrtarisht do të prezantojmë strajcat e ri-përdorshme të punuara tash e disa muaj nga personat me aftësi të kufizuara. (Sheshi ‘Skënderbeu’ dhe ‘Nënë Tereza’, ora 10:00)

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhes. (Platforma Zoom, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqësore kundër të pandehurit Agim Hamdija për vepren penale 'Organizimi i skemave piramidale'. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 10:00)

- Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim nis shpërndarjen e pakove ushqimore dhe higjienike për familjet në nevojë, me rastin e muajit të Ramazanit. (Qendra për Promovimin e Drejtave të Grave në Drenas, ora 10:30)

- Zëvendësministri i Mjedisit, Planifikimit Hapsinor dhe Infrastrukturës  Hysen Durmishi do të mbajë konferencë per media. (Objekti i MMPHI-së, salla B201, oa ora 10:30,

- Kryeministri Albin Kurti dhe ministrja e Ekonomisë dhe Ambientit, Artane Rizvanolli, vizitojnë ekipin e kampanjës 'Thuaj jo Qeseve të Plastikës'. (sheshi ‘Skënderbeu’ , ora 12:00)

- Pronarët e sallave të dasmave mbajnë takim lidhur me masat anti-Covid. (Golden Imperial në Veternik, ora 14:00)

- Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim nis shpërndarjen e pakove ushqimore dhe higjienike për familjet në nevojë, me rastin e muajit të Ramazanit. (Palestra Sportive “Tota” në Vushtrri, ora 14:30)