12 Prill 2021

Ambasadorja Sherifi dorëzon letrat kredenciale Presidentit të Hungarisë

Budapest, 17 mars - Në një ceremoni formale në Pallatin Sándor, Ambasadorja e Republikës së Kosovës në Budapest, Shkëlqësia e saj Znj. Shkëndije Geci Sherifi i dorëzoi letrat kredenciale Presidentit të Republikës së Hungarisë, Shkelqësisë së tij.László Sólyom.

Ambasadorja Geci Sherifi, falënderoi Presidentin Sólyom për mbështetjen e vazhdueshme dhënë Kosovës.

Presidenti Sólyom shprehu mbështetjen e fortë të shtetit hungarez për Kosovën dhe nënvizoi se mendimi i GJND-së nuk do të ketë ndikim në qasjen përkrahëse të Hungarisë ndaj Kosovës.

Për më tepër, Presidenti Sólyom theksoi se marrëdhëniet e dy vendeve do të intensifikohen edhe më shumë tanimë që Kosova ka hapur përfaqësinë e saj diplomatike në Budapest.

Ambasadorja Geci Sherifi e informoi Presidentin Sólyom për progresin e arritur në Kosovë në sfera të ndryshme, zgjedhjet e fundit lokale dhe pjesëmarrjen e komunitetit serb në to si një indikator pozitiv drejt integrimit.

Ambasadorja Geci Sherifi nënvizoi përkushtimin e Republikës së Kosovës për t’u anëtarësuar sa më shpejt në strukturat euro-atlantike dhe vuri në pah faktin se Hungaria shihet si shembull pozitiv i procesit të integrimit evropian ku Kosova mirëpret ekspertizën e saj në këtë proces. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 12 Prill 2021

- Agjencia Shtetërore e Arkivave e Kosovës hap Ekspozitën “Vullkani” i Republikës, për nder të 40 Vjetorit të demonstratave të Viti 1981, dhe Ekspozitën “70 Vjet Arkiv”. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 10:00)

- Myftiu Naim Tërnava do të japë mesazhin me rastin e fillimit të muajit të bekuar të Ramazanit. (Selia e Kryesisë së BIRK-ut, ora 11:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban konferencë për media, në oborrin e Kuvendit të Kosovës, hyrja nga sheshi qendror. (Oborri i Kuvendit të Kosovës, hyrja nga sheshi, ora 11:30)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë së Turizmit dhe Zhvillimit Ekonomik, Sevil Limani-Kazaz, do të bëjnë lansimin e projektit “View Point”. (Afërsi të fshatit Jabllanicë, ora 12:00)