16 Korrik 2018

Ambasadori Delawie do të vizitojë komunat e Gjakovës dhe Junikut

Gjakovë, 16 prill - Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Greek Delawie sot do të vizitojë komunat e Gjakovës dhe Junikut. 

Ai gjatë qendrimit në Gjakovë do te takoeht me krytarin e komunës, Ardian Gjinin si dhe do të marrë pjesë në përurimin e Makerspace-it të ri në gjimnazin “Hajdar Dushi”.

Ndërkaq gjatë vizitës në Junik Delawi do të vizitojë pemishtet e vishnjeve dhe shikimin e rritjes së mundshme të kultivimit të pemëve në rajonin e Dukagjinit.

Vizitat janë një mundësi për të takuar përfituesit e USAID-it dhe për të parë nga afër ndikimin e investimeve të SHBA-ve në zonë.

Në mënyrë specifike, aktiviteti i USAID-it “Përkrahja Pas Mësimit për Tinejxherët” dhe programi i USAID-it “Mundësitë Rurale dhe Bujqësia për Rritje” janë shumë aktive në rajon.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 16 Korrik 2018

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim Zëvendës-Ndihmës Sekretarin Amerikan të Shtetit për çështjen e Parandalimit të Konflikteve, Pete Marocco. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00 - vetem pamje) 

- Ministria e Inovacionit dhe Ndërmarrësisë organizon lansimin e programit për financimin e NVM-ve dhe bizneseve fillestare Start-up. (Innovation Center Kosovo, Rr. “Rexhep Mala” 28 A, ora 11:00)