09 Korrik 2020

Ambasadorët vizituan Prizrenin, Gjakovën, Deçanin, Pejën dhe Istogun

Prishtinë, 19 nëntor - Në datat 16 - 17 nëntor, Ambasadori i Republikës së Shqipërisë Qemajl Minxhozi në bashkëpunim me Komunat e Prizrenit, Gjakovës, Deçanit, Pejës dhe Istogut, oganizuan një vizitë 2 ditore të ambasadorëve të akredituar në Kosovë në këto komuna.

Gjatë vizitave në qytete, ambasadorët patën rastin të njohin vlerat historike, nëpërmjet vizitave në muze duke njohur më nga afër folklorin shqiptar, kulturën, traditën si dhe kulinarinë tradicionale të cdo vendi, si dhe vizituan vendet më atraktive turistike.

Kështu, në Prizren, ambasadorët patën kënaqësinë të vizitojnë Shtëpinë e Bardhë, si dhe Shtëpinë e Lidhjes së Prizrenit.

Gjithashtu, nën kujdesin e Komunës së Prizrenit, ambasadorët morën pjesë në celjen e ekspozitës së artistes prizrenase, Yllka Berisha, e titulluar "Art imagjinativ i një të verbëri".

Në Gjakovë, Kryetari i komunës, Ardian Gjini, i mirëpriti dhe i shoqëroi ata gjatë vizitës në Muzeun Etnografik të qytetit, si dhe u përkujdes që t’i informojë ambasadorët për kulturën, traditën, objektet e trashëgimisë kulturore në Çarshinë e Madhe si dhe për disa projekte që janë në fazën e implementimit në këtë zonë.

Stacioni i rradhës i ambasadorëve ishte Komuna e Deçanit, ku kryetari i Komunës, z. Ramosaj i prezantoi ambasadorët me qytetin e Deçanit, sfidat dhe projektet për të ardhmen. Ambasadorët shprehën interest ë vecantë, sidomos për zhvillimin e turizmit malor dhe ndërtimin e infrastrukturës së domosdoshme për lejimin e skiimit.

Qyteti i Pejës ishte mikëpritësi i ardhshëm, ku fillimisht ambasadorët ndoqën prezantimin e përgatitur nga Mrika Nikci, alpinistja më e re në botë, e cila vetëm 17 vjecare, ka arritur të ngjisë 7 majat më të larta të 7 kontinenteve.

Më pas, Kryetari i Komunës, Gazmend Muhaxheri përshëndeti të ftuarit me disa performanca të shkëlqyera nga Kori “Siparantum”.

Dita e dielë nisi me një vizitë në Muzeun Etnografik e më pas ambasadorët kaluan disa momente relaksuese në Ujëvarën e Drinit të Bardhë, një atraksion turistik i zonës.

Ndalesa e fundit e ambasadorëve ishte Komuna e Istogut, ku u pritën nga Kryetari kësaj Komune, Haki Rugova, e të gjithë së bashku zhvilluan një vizitë në ambjentet e kompanisë “Agroprodukt”, ku zotëruesi i kësaj ndërmarrjeje i njohu ambasadorët me historinë dhe organizimin unikat të zinxhirit të punës në këtë kompani.

Pas vizitës mbresëlënëse, ambasadorët vizituan Burimin e Istogut, si dhe vizituan kompleksin “Trofta”, ku u njohën me aktivitetin dhe panë nga afër ambjentet ku kultivohet dhe rritet peshku, i cili ka bërë të famshëm këtë vend.

Kalendari

Ngjarjet e datës 9 Korrik 2020 - Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të behët votimi dhe shqyrtimi i disa Projektligjeve për ratifikimin e Marrëveshjeve ndërkombëtare. (Salla e Kuvendit, ora 10:00)

- Komuna e Prizrenit bën përurimin e stadiumit në Sërbicë të Poshtme, projekt i realizuar nga Drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport ku do të jetë i pranishëm kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e DKRS-së, Emilija Redzepi. (Nisja do të bëhet nga Shtëpia e Bardhë në Prizren, ora 10:30)

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të behët  votimi i Propozim rezolutës nga Raportimi i Kryeministrit të Republikës së Kosovës dhe debati parlamentar lidhur me dialogun Kosovë - Serbi. (Salla e Kuvendit, ora 10:30)

- Në nderim të ushtarit amerikan Alexander Blake Klass, 20 vjeçar nga Willamina e Oregonit, që ka humbur jetën në një incident, që nuk kishte të bënte me veprim të armatosur, Shoqata "Miqtë e Amerikës" do ta ulin në gjysëm shtizë flamurin amerikan. (Sheshi “Bill Clinton” në Prishtinë, ora 11:00)

- Mbahet Seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Salla e Kuvendit, ora 11:00)

- OVL e UÇK-së mban protestë gjithëpopullore me moton “Në mbrojtje të Luftës Çlirimtare”. (Prishtinë dhe qytetet e tjera të Kosovës, ora 12:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media në të cilën flet Albulena Haxhiu. (Zyret e LV-së në Arbëri, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e jashtëzakonshme e Kuvendit Komunal të Rahovecit, në të cilën do të behët shqyrtimi dhe aprovimi i Propozim vendimit për bartjen e mjeteve nga rezervat e buxhetit komunal, nga kategoria pozicionit të pagave në kategorinë e Investimeve Kapitale. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal në objektin e ri të komunës, ora 14:00)

Mbledhja do të mbahet në sallën e mbledhjeve të Kuvendit Komunal, në objektin e ri të komunës.

- Mbahet një takim pune i organizuar nga Ministria e Ekonomisë dhe Ambientit në të cilin do të diskutohet dokumenti - Plani Hapësinor i Parkut Kombëtar Bjeshkët e Nemuna. (Ndërtesa e re e Qeverisë ish-Rilindja, salla e konferencave, kati XVIII, ora 15:00)