25 Janar 2021

AKR mbledh nënshkrimet për mocionin ndaj qeverisë

Prishtinë, 25 tetor - Qeveria e Kosovës mund të përballet me një mocion votëbesimi në seancën e ardhshme të Parlamentit të enjten, nëse grupi parlamentar i Aleancës Kosova e Re arrin të mbledhë edhe 10 nënshkrime nga deputetët.

Nënkryetari i AKR-së, Ibrahim Makolli ka bërë të ditur se tashmë ka siguruar mbështetje nga 30 deputetë.

Ai tha se deputet janë nga gjitha grupet parlamentare, me përjashtim të ish-partnerëve të koalicionit qeverisës, Partisë Demokratike dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës.

Sipas Kushtetutës së Kosovës, mocioni i votëbesimit ndaj qeverisë mund të ngrihet në Parlament me nismën e një të tretës së deputetëve. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 Dhjetor 2020

- Shtabi i Lidhjes Demokrarike te Kosovës mban konferencë për media. (Selia e LDK-së, ora 12:00)