09 Korrik 2020

AAK krijon drejtori për diasporë

Prishtinë, 22 qershor AAK, duke marrë parasysh pozicionin e saj aktual politik, pra parti opozitare, por drejtuese e pushtetit në pesë komuna, që nga ky vit do të krijojë drejtori enkas për diasporën, në të gjitha këto komunat;

Detyrë parësore e Drejtorisë së Diasporës do të jetë mbështetja, orientimi, sigurimi i ambientit të rehatshëm, inkurajimi dhe krijimi i kushteve të përshtatshme për interesat e mërgatës, si në kthimin dhe  investimet e tyre në vend;

Drejtoritë për diasporë do të jenë në dispozicion të plotë të qytetarëve tanë gjatë gjithë kohës, me qëllim që mërgimtarët t’i realizojnë të gjitha kërkesat dhe interesat e tyre gjatë kohës kur janë apo edhe kur nuk janë në Kosovë;

Në mënyrë të vazhdueshme do të krijohen kontakte me komunat, ku qytetarët tanë gravitojnë në numra më të mëdhenj, në mënyrë që, për aq sa ka mundësi, të realizohet një afërsi institucionale me qytetarët tanë;

Në mënyrë permanente do të ngrihet komunikimi me qëllim që diaspora jonë të jetë e informuar:
Për çdo mundësi dhe privilegj që komuna do të mund të ofronte në  investime nga ana e diasporës;

Për çdo çështje që është e ndërlidhur me zhvillimet në arsim dhe nevojat e mërgatës për arsimim në gjuhën amtare;
Vendosjen e evidencës për të gjithë mërgimtarët dhe mundësitë që kuadrot e profesionalizuar dhe të arsimuar në fusha strategjike, të jenë në dispozicion edhe të qeverisjes komunale, por edhe të mekanizmave të tjerë brenda komunës, natyrisht në varshmëri me interesat reciproke;

Drejtoria për Diasporë do të jetë një adresë e fuqishme mbështetëse për çdo mërgimtar, në çdo çështje që ndërlidhet me kërkesat për mbështetje institucionale qytetarëve tanë. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 9 Korrik 2020 - Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të behët votimi dhe shqyrtimi i disa Projektligjeve për ratifikimin e Marrëveshjeve ndërkombëtare. (Salla e Kuvendit, ora 10:00)

- Komuna e Prizrenit bën përurimin e stadiumit në Sërbicë të Poshtme, projekt i realizuar nga Drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport ku do të jetë i pranishëm kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e DKRS-së, Emilija Redzepi. (Nisja do të bëhet nga Shtëpia e Bardhë në Prizren, ora 10:30)

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të behët  votimi i Propozim rezolutës nga Raportimi i Kryeministrit të Republikës së Kosovës dhe debati parlamentar lidhur me dialogun Kosovë - Serbi. (Salla e Kuvendit, ora 10:30)

- Në nderim të ushtarit amerikan Alexander Blake Klass, 20 vjeçar nga Willamina e Oregonit, që ka humbur jetën në një incident, që nuk kishte të bënte me veprim të armatosur, Shoqata "Miqtë e Amerikës" do ta ulin në gjysëm shtizë flamurin amerikan. (Sheshi “Bill Clinton” në Prishtinë, ora 11:00)

- Mbahet Seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Salla e Kuvendit, ora 11:00)

- OVL e UÇK-së mban protestë gjithëpopullore me moton “Në mbrojtje të Luftës Çlirimtare”. (Prishtinë dhe qytetet e tjera të Kosovës, ora 12:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media në të cilën flet Albulena Haxhiu. (Zyret e LV-së në Arbëri, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e jashtëzakonshme e Kuvendit Komunal të Rahovecit, në të cilën do të behët shqyrtimi dhe aprovimi i Propozim vendimit për bartjen e mjeteve nga rezervat e buxhetit komunal, nga kategoria pozicionit të pagave në kategorinë e Investimeve Kapitale. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal në objektin e ri të komunës, ora 14:00)

Mbledhja do të mbahet në sallën e mbledhjeve të Kuvendit Komunal, në objektin e ri të komunës.

- Mbahet një takim pune i organizuar nga Ministria e Ekonomisë dhe Ambientit në të cilin do të diskutohet dokumenti - Plani Hapësinor i Parkut Kombëtar Bjeshkët e Nemuna. (Ndërtesa e re e Qeverisë ish-Rilindja, salla e konferencave, kati XVIII, ora 15:00)