04 Korrik 2022

Vetëm Qeveria Kurti ka arritur ta defaktorizoj skajshmërisht Listen Serbe

Shkruar nga Zejdush Kastrati

Është shumë e pandershme, jokorekte dhe irituese te thuhet se Qeveria aktuale, përkatesisht mazhoranca ne Kuvend ka koketuar e po koketon me listen “srbska” për miratimin e “projektligjit për pagen minimale …!

Unë që kam kam përcjellur punën e Kuvendit të Kosovës afër 20 vite nuk kam pasur rastin te identifikoj subjekt politik me korekt ne raport me shumicen e deklaratave te tyre që thonin se cili është mendimi dhe qendrimi i listes “srbska” për Kosovën!

 Ky subjekt politik i themeluar me 2014, me skenar e direktive ekskluzive te Beogradit e me bekimin e liderëve të Kosovës, gjithnjë është deklaruar se: ”shteti i tyre është Serbia dhe president e kanë Aleksander Vuqiqin”, andaj te akuzosh partinë në pushtet se po koketon me “srbsken” në dem të Kosovës është absurditet e  hipokrizi, meqë pikërisht vetëm kjo qeveri ka arritur ta defaktorizoj skajshmerisht ketë “filiale” të qeverisë se Beogradit.

Besoj se edhe shumë te tjerë prezent e kanë në memorie, por edhe unë e mbajë  mend mirë , kur pikërisht këto subjekte qe tani po kritikojne  LV-në për koketim me ketë listë në shtator të vitit 2017 pritnin me ditë shkuarjen ne konsultime e kthimin nga Beogradi  të listes serbe për të mbajtur  seancë të Kuvendit të Kosovës, përkatesisht votimin e Qeverisë Haradinaj, kryeministri i 7!

Ishte krijuar një atmosferë sa qesharake edhe për keqardhje në Kuvend dhe ironia me e madhe ishte kur  disa liderë po atë ditë llogaritnin edhe kohën se kur mund të kthehen deputetët serbë duke shtuar se për momentin i janë afruar Nishit, Merdares… e në kaq ora do filloj seanca që pritej me padurim!
 
Pra, “srbska” pritej si hero, shpetimtare ….,sikur te vinte nga fronti i luftes për clirimin e Kosovës , e jo si penguesit e demtuesit me te medhenje te Kosovës, pikerisht nga disa qe tani po na shesin “ dyshk për gogla”!

Ka për shumë gjera tjera për çka duhet kritikuar por edhe protestuar ndaj Qeverise Kurti 2, por për koketim me listen “ srbska” kurresesi sepse edhe kur është themeluar hisetare kanë qenë liderët tanë!!!!!

Kalendari

Ngjarjet e datës 4 korrik 2022

- Zëvendëskryeministri i Parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog, Besnik Bislimi pret në takim delegacione nga shtetet e Finlandës dhe Irlandës, të kryesuara nga ministrja e Finlandës për Çështje Evropiane dhe Drejtimin e Pronësisë, znj.Tytti Tuppurainen dhe ministri i Shtetit për Çështjet Evropiane të Irlandës, Thomas Byrne. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 8:45)

 - Për nderë të 4 korrik 246 vjetori i Pavarsisë së SHBA zjarrfikësat e Prishtinës e pastrojnë platonë tek shtatorja e Presidentit Bill Clinton. (Sheshi Bill Clinton në Prishtinë, ora 9:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, pret në takim delegacione nga shtetet e Finlandës dhe Irlandës, të kryesuara nga ministrja e Finlandës për Çështje Evropiane dhe Drejtimin e Pronësisë, znj.Tytti Tuppurainen dhe ministri i Shtetit për Çështjet Evropiane të Irlandës, Thomas Byrne. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:55

- Kryetarja e Dhomave të Specializuara Ekaterina Trendafilova do të mbajë takim me përfaqësues të shoqërisë civile në Gjilan, ku do të ndajë informacion rreth mandatit, punës dhe zhvillimeve aktuale në Dhomat e Specializuara të Kosovës si dhe do t’u përgjigjet pyetjeve të tyre. (Hotel  Astoria në Gjilan, ora 10:00)

- Shoqata 'Miqtë e Amerikës' e mbështetur nga FSK, Zjarrfikësat dhe Policia e Kosovës organzon aktivitetin e radhës tashmë tradicional për nderë të 4 korrik 246 vjetori i Pavarsisë së SHBA. (Të shtatorja e Presidentit Bill Clinton, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:00‪)
   
- UBT oganizon festivalin ndërkombëtar të dijes “Global UBT Fest 2022”, përmes së cilit në Kosovë po sjell profesionistë dhe ekspertë vendorë dhe ndërkombëtarë, duke organizuar samite, forume, gara, ligjërata tematike, vizita studimore, e ngjarje të ndryshme interesante për studentët dhe palët e tjera. (Parku Shkencor Inovativ të UBT-së në Lipjan, ora 18:00)