07 Dhjetor 2021

Vendosja e Ambasadës kosovare në Jerusalem përforcim i shtetit të Kosovës

Shkruar nga Luan Asllan Dibrani

Më 4 shtator në Uashington, Kosova ka nënshkruar zotimin, që paraqet njohjen ndërmjet dy shteteve, Kosovës dhe Izraelit.

Aty është themelimi i marrëdhënieve diplomatike, në aspektin formal, ndërmjet dy shteteve dhe  çdo shmangie nga ky akt i marrëveshjes , nënkupton devijim të politikës bilaterale me Izraelin të pasuar edhe me SHBA-të!

Manifestimi i çfarëdo orientim të Kosovës me vendet e Lindjes së Mesme që kanë orientim islamik apo i Turqisë,që nuk ka një qëndrim edhe aq te mire në rrafshin  politik kombëtar me Kosovën, pos shfrytëzimit te resurseve ekonomik të Kosovës .

Nëse Izraeli ta ka diktuar destinacionin se ku të vendoset Ambasada  e Kosovës , atëherë ne kemi thyer marrëveshjen bilaterale të nënshkrimit të njohjes se dy anshme.

Njohja e Kosovës nga Izraeli, është në mesin e njohjeve me te rëndësishme qe kemi marrë. Ndërkohë qe është goditje e madhe për Serbinë, Rusinë dhe Turqinë, qe e duan Kosovën sa me te izoluar nga aleat të tillë. Ne rrafshin gjeopolitik kjo njohje ka një rendësi te veçante,dhe i është dërguar mesazh i qarte 5 shteteve të BE-se qe nuk na njohin.

Megjithatë Kosova duhet te shfrytëzoje ketë njohje nga Izraeli jo vetëm ne aspektin diplomatik, por edhe në shumë fusha të tjera për te cilat ky shtet është i pari në botë qe ndihmoj në çlirimin e Kosovës nga Serbia!

-Nëse  dikush mendon se Amerika ka gabuar që e ka vendosur Ambasadën e saj në Jerusalem, pse të mos 'gabojmë' edhe ne qe është fat i madh ta kemi një aleat  superfuqi te vetme, siç është SHBA-ja në krahun tonë !
 
Nuk mund t’a anashkalojmë  miqësinë Amerikano-Izdraelite për nëpërkëmbeshit tanë  siç  është Erdogani qe me 100 biznesmen  e vizitoj Beogradin ndërsa Prishtinën me 100 hoxhallarë!
 
Pas fitores së Lëvizjes Vetëvendosje në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 14 shkurtit në Kosovë, Albin Kuritit si kandidat për kryeministër të vendit, i  arritën dy letra urimi nga kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu dhe nga presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan.

Përderisa Netanyahu i ka shkruar Kurtit se e mirëpret në Izrael “për të inauguruar Ambasadën e Republikës së Kosovës në Jerusalem”, në anën tjetër, Erdogani ka porositur Kurtin që “do të ishte e dobishme që të shmangej një hap të tillë, i cili mund t’i shkaktonte dëme të mëdha Kosovës”.

Kryeministrit Albin Kurti është ne një situate trysnie nga miqtë e Serbisë  ta fusin  në këtë lojë shumë të rrezikshme me qellim të  ri-shqyrtimit për  vendin e Ambasadës së Kosovës në Izrael.

Kosova së pari duhet ta mbajë fjalën për Ambasadën në Jerusalem dhe nuk mund ta refuzojmë Izraelin.

Nuk mund t’a anashkalojmë  miqësinë Amerikano-Izdraelite për nëpërkëmbeshit tanë  siç  është Erdogani qe me 100 biznesmen  e vizitoj Beogradin ndërsa Prishtinën me 100 hoxhallarë apo Parlamenti arab, që është organi legjislativ i Ligës Arabe, Palestina  qe zgërdhihet  përmes Ambasadorit të vet në Beograd  se Kosova është pjesë e Serbisë dhe te pakënaqurit tjerë!

T'i thuash jo Erdoganit, nuk është mëkat as rrezik, as nuk është veprim arrogant sepse Erdogani disa here ka shkel interesat tona për Serbinë.
 
Albin Kurti duhet ta diej dhe  t’ja sqaroj Erdoganit,presidenti turk se kur bëhet fjalë për njohjen reciproke Izrael/Kosovë, Ai nuk ka punë me Kosovën, por me Amerikën qe  e solli deri këtu Kosovën.

Marrëveshjen dhe njohjen reciproke mes Izraelit dhe Kosovës dhe lidhjen e kontratave  në fushën ekonomike ,është ma shumë se çmenduri të tentohet qe ti prish dikush.
 
Pritet qe edhe BE apo edhe  OKB-ja të reagojnë kundër nesh  ,por këta janë pikërisht protagonistet kryesor qe na copëtuan ne 6 shtet ballkanike!
 
Është gabim te ndikohet kushdo nga përfaqësuesit tanë politik nga  Erdogani,Palestina ,Rusi,Serbia dhe shtet islamike (duke e pasur përkrahjen amerikane)qe te na ndihmoj neve si popuj shqiptaro-izraelit me një histori te përbashkët shumë të hidhur nga ish okupatorët.

Pritet qe edhe BE apo edhe  OKB-ja të reagojnë kundër nesh  ,por këta janë pikërisht protagonistet kryesor qe na copëtuan ne 6 shtet ballkanike,sipas interesave të  grabitqareve e ne mesin e tyre është pikërisht Turqia qe akoma nuk njeh gjuhë as kulturë te miliona  njerëzve shqiptar që banojnë e Turqi.

 Qejfet e Evropës mos ti ndjekim  se këta na kanë lënë të izoluar e të degraduar dhe pa viza ,pa pune dhe pa kurrfarë perspektive.

Parlamenti arab, që është organi legjislativ i Ligës Arabe,Erdogani i Turqisë,Palestina  qe zgërdhihet  përmes Ambasadorit te vet në Beograd  se Kosova është pjesë e Serbisë dhe te pakënaqurit tjerë qe e refuzojnë “njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit”, Kosova do ta njoh dhe këta le të mbeten ta ngushëllojnë vet-veten,sepse Kosova duhet përkrah miqtë  e jo armiqtë! Kujdes Albin Kurti i ke pran vetes sfidat politike qe edhe shqipfolësit duan qe te bëhesh pjesë e një gabimi.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 dhjetor 2021

- Zyra e Rregullatorit për Energji organizon konferencën për integrimin e tregut të energjisë elektrike. (Hotel “Swiss Diamond”, ora 9:00)

-  Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton në parim i Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e ligjeve që kanë të bëjnë me racionalizimin dhe vendosjen e vijave llogaridhënëse të Agjencive të Pavarura. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia inauguruese e pranim dorëzimit të detyrës së Kryetarit të Prishtinës ku edhe do të bëhet betimi dhe nënshkrimi i deklaratës solemne për marrjen e detyrës së Kryetarit të ri të Komunës së Prishtinës, Përparim Rama si dhe betimi i anëtarëve të ri të Kuvendit të Komunës së Prishtinës. (Salla e Kuvendit të Komunës së Prishtinës, ora 10:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku raporton para Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Lëvizja FOL në partneritet me Misionin e Bashkimit Evropian për Sundimin e Ligjit në Kosovë bën lansimin e Raportit “Pajisjet elektronike: fokusi në parandalimin e rasteve të dhunës në familje”. (Hotel Emerald, ora 10:00)

-  Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjit mbi Ndarjet Buxhetore për Buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2022. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Komuna e Rahovecit organizon shënimin e Ditës së Bibliotekës Komunale “Sulejman Krasniqi”. (Salla e Kuvendit të Komunës së Rahovecit, ora 11:00)

- Me rastin e Ditës së Bibliotekës Komunale “Sulejman Krasniqi” udhëheqes të Komunës së Rahovecit vizitojn shkollën e mesme të lartë  "Heronjtë e Kosovës" në Hoçë të Vogel. (Fshati Hoçë, ora 11:00)

- Qendra për Informim, Kritikë dhe Aksion së bashku me disa organizata të tjera feministe organizon aksion simbolik lidhur me aktgjykimin seksist të Gjykatës Themelore në Gjilan që shfajësoi pesë burra të akuzuar për përdhunim në grup të një vajze 19 vjeçare në vitin 2012. (Para Këshillit Gjyqësor të Kosovës, ora 12:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti mban dëgjim publik për Pakon e projektligjeve të pronësisë industriale si Projektligji për topografitë e gjysmëpërçuesve; Projektligji për dizajnin industrial, si dhe projektligji për patentat. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

- Komisioni për Bujqësi, Pylltari, zhvillim Rural, Mjedis e planifikim hapësinor dhe Infrastrukturë shqyrton Projektligjin për Odat e Arkitektëve dhe Inxhinierëve në fushën e ndërtimit dhe  planin e performancës për vitin 2022 nga Agjencia për menaxhimin e komplekseve memoriale të Kosovës (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)
 

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-së, ora 13:30)