20 Shkurt 2020

UDB-ja do të humb edhe një betejë kundër popullit shqiptar

Shkruar nga Mr.sc. Metush Zenuni

Këto ditë jemi dëshmitar të një rikthimi të fushatës antishqiptare të UDB-së Serbo- Maqedono – Jugosllave, e cila e ndihmuar edhe nga shqipfolës, gjithëherë u mundua që të pengoj proceset e shqiptarëve për çlirim dhe bashkim kombëtar.

Kështu ndodhi në vitet ’80, kur UDB-ja vrau tre udhëheqësit e Lëvizjes ilegale në Kosovë, Jusuf Gërvallën, Kadri Zekën dhe Bardhosh Grëvallën, UDB-ja Jugosllave dhe LKJ e Lidhja Komuniste e Kosovës LKK, u munduan që këto vrasje ti paraqesin si qërim hesapesh të grupeve kriminale të shqiptarëve në Evropën perëndimore.

Poashtu edhe rrethimi dhe rënia heroike e militantëve të Lëvizjes ilegale në Kosovë Rexhep Mala e Nuhi Berisha, UDB-ja dhe zëdhënësja e saj në Prishtinë, gazeta Rilindja, të nesërmen pati shkruar se në një rrugë të Prishtinës, në përleshje me policinë dy të rinjë bënë vetëvrasje.

Kështu e këtij lloji ishte propaganda e UDB-së edhe kundër udheheqësve të LPRK-së Afrim Zhitia e Fahri Fazliu, të cilët me qëndresën titanike dhe rënien heroike në Breg të Dilellit në Prishtinë më 2 nëntorë 1989, ua dridhi themelet edhe ashtu të kalbura Jugosllavisë Titiste.

Kjo propagandë e fëlliqur e UDB-së dhe e bashkëpunëtorëve të saj, një pjesë e tyre fatkeqësisht shqiptare dhe e cila fatkeqësisht ende me ndikim ne Kosovë dhe Maqedoni, këto ditë filloi edhe një fushatë, kësaj radhe duke i etiketuar z. Ali Ahmeti,  Fazli Veliu dhe z. Musa Xhaferi, që të tre ish – anëtarë dhe veprimtarë të Lëvizjes Popullore të Kosovës LPK,  të cilët ishin themelues të Ushtrisë Clirimtare të Kosovës,  të cilët kontribuan shumë që Kosova sot të jetë shtet i pavarur, ndërsa në Maqedoni ata ishin udhëheqës dhe themelues të Ushtrisë Clirimtare Kombëtar.

Kjo propagandë e fëlliqur, e cila është përgatitur nga shqipfolës e të ndihmuar nga Maqedonët dhe Serbët, fatkeqësisht për ta  është përgatitur aq jo profesionalisht, saqë edhe lexuesi më i pa informuar në fushën e zbulimit dhe të deshifrimit të dokumentacioneve origjinale, e vëren qartë se kjo është një lojë e fëlliqur e rivalëve politik të partisë aktuale në pushtet BDI, por që duke dashur të përbaltin figurën e Ali Ahmetit, Fazli Veliut dhe Musa Xhaferit.

Këta UDB-ash shqipfolës, kanë lënduar rëndë ndjenjat, sakrificën dhe luftën e të gjithë luftëtarëve të lirisë në Kosovë, Maqedoni dhe Preshevë, kanë lënduar rëndë të gjithë veprimtarët e LPK-së, të kësaj Lëvizje, e cila me punën, mundin dhe gjakun e anëtarëve të saj, arriti që për 2 dekada të zgjoj një popull të tërë në luftë kundër Ushtrisë dhe policisë Jugosllave, të demaskoj politikën shoviniste jugosllave, serbe dhe maqedone, por edhe t\'ua shqyej maskat politikës paqësore të pacifistëve si Ibrahim Rugova, Arbër Xhaferi dhe Riza Halimi, të cilët popullin e mbanin nën thundrën serbe, ndërsa për vete kishin siguruar një jetë luksoze pa u penguar nga pushtuesi.

Tanimë në realitetin e ri, këta ish-bahskëpuntorë të atëhershëm të UDB-së dhe tani vazhdues të politikës antishqiptare, mundohen që edhe një herë tu hedhin hi syve popullit shqipëtar, duke shpresuar se rrenat dhe tradhëtitë e tyre do të pijnë ende ujë. Ata që shkruajnë dhe përgatisin dosje kundër luftëtarëve dhe udhëheqësve të lirisë, duhet ta kuptojnë shumë mirë, se përfundimishtkoha e tyre ka mbaruar.

Ata që shkruajnë dosje dhe ata që kanë punuar dhe e kanë ndihmuar UDB-në, populli i njeh shumë mirë, me emër dhe mbiemër, ndërsa bijt e tij më të mirë që iu gjindën pranë në momente më të vështira populli i do, i nderon dhe i beson.

Tanimë populli shqiptar nuk u beson atyre që në luftë ishin krah për krah me armikun dhe i gëzoheshin disfatave të luftëtarëve të lirisë, por populli shqiptar po punon drejt integrimeve në të gjitha trojet e tyre etnike, duke punuar dhe shpresuar se së shpejti dita e bashkimit kombëtar do të vie, e bashkë si shqiptar në një shtet të integrohemi në strukturat Euro – Atlantike, në NATO dhe në gjirin e popujve të zhvilluar të botës moderne.

 (Autori është kryetar i Klubit Politik ,, Afrim Zhitia” )
  
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 shkurt 2020 - Behën homazhe në nderim te jetës dhe veprës së heroit, Selman Vojvoda. (Varri i heroit, në Llaushë të Skenderajt, ora 9:00)

- Mbahet takimi me Misionin e Komisionit Evropian për Vlerësimin e Programit për Reforma në Ekonomi dhe diskutimin mbi rekomandimet e politikave. (ndërtesa e Qeverisë salla P38,  ora 9:30)

- Administrata Tatimore e Kosovë do të mbaj seminar me tatimpaguesit e regjionit të  Prishtinës ku prezent do të jetë edhe Drejtori i Përgjithshëm i ATK-së Ilir Murtezaj. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Bëhet konstituimi i Komisionit për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 204, ora 11:00)

- Kryetari i komunës së Istogut, Haki Rugova do ta pres në takim ambasadorin bullgar në Kosovë. (Zyra e Kretarit Haziri, ora 11:00)

- Komuna e Rahovecit mban diskutimi publik lidhur me Draft Planin Komunal të Veprimit për Efiçiencë të Energjisë dhe Planin Lokal për Veprim në Mjedis. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal të Rahovecit, ora 11:00)

- Kryeministri Albin Kurti dhe Kryetarja e Kuvendit, dr. Vjosa Osmani marrin pjesë në manifestimin “ 31-vjetori i Grevës së Minatorëve të Trepçës”. (Miniera e Trepçës në Stantërg, ora 11:00)

- Bëhet konstituimi i Komisionit për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri dhe Investime Strategjike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)

- Mbahet ceremonia e dorëzimit te donacionit për qerdhën “Gëzimi Ynë” në Istog nga Ambasada e Bullgarisë. (Qerdhja “Gëzimi Ynë” në Istog, ora 11:30)

- Mbahet ceremonia e promvimit të librit" Obstetrika",  të Prof. dr. Shefqet Lulaj. (Bibloteka Kombëtare "Pjetër Bogdani", ora 12:00)

- Mbahet akademi përkujtimore për dëshmorin e Kosovës, Selman Vojvoda, në 30 vjetorin e rënies së tij. (Teatri Kombëtar, ora 12:00)

- Ministri i Punëve të Brendshme dhe Administratës Publike, z. Agim Veliu do të pres në takim ambasadorin amerikan në Kosovë, z Philip Kosnett. (objekti kryesor i MPBAP-së, ora 13:00)

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu do të mbajë konferencë për media. (Objekti I Ministrisë, ora 13:00)

- Promovohet revista “Intro”, që është produkt i punës së studentëve të vitit të tretë të Departamentit të Gazetarisë, në kuadër të lëndës "Menaxhim i medias". (Amfiteatri i Fakultetit të Filologjisë në Universitetin e Prishtinës, ora 14:00)

- Komuna e Mitrovicës mban debat publik lidhur me rregulloren për realizimin e të drejtave të fëmijëve përmes sistemit qeverisës komunal miqësor për fëmijët. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit të Komunës të Mitrovicës, ora 14:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës me rend dite rekomandim për certifikimin e kandidatëve për zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetar të komunës së Podujevës. . (Objekti i KQZ-së, ora 15:30)

- Zhvillohet ndeshja basketbolliste mes Kosovës dhe Islandës. (Pallati i Rinisë dhe Sportit në Prishtinë, ora 19:00)