12 Dhjetor 2018

Turqia dhe Serbia me agjenda të përbashkëta anti-shqiptare

Shkruar nga Valon Jashari

Politika kombëtare shqiptare dhe ajo institucionale e Kosovës, Shqipërisë dhe shqiptarëve në Maqedoni, po ashtu edhe ajo në nivele lokale në Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë si dhe në Mal të Zi, po përballet me dy rreziqe të mëdha viteve të fundit, atë të ndikimit sllavo-rus dhe atë të Turqisë.

Këta faktor destabilizues që kanë një bashkëpunim të përkryer në mes vete Ruso-serbo-turke në Ballkan, sidomos në fushat ekonomike, ditë e më shumë po mundohen që në çdo sferë të jetës shqiptare të shtrijnë ndikimin e tyre ekspasioniste. Agjenda e përbashkët sllavo-turke e ka dëshmuar historia qindravjeçare edhe pas asaj otomane anti-shqiptare dhe tani po e dëshmon edhe kjo turke.

Njohja e shtetit të Kosovës nuk do të thotë shtet miqësor pasi që në këtë rast i’u është imponuar më shumë nga rrethant e brendshme pasi që në Turqi sot jetojnë mbi 5 milion shqiptar.

Turqia ndjek një agjendë neo-osmaniste dhe islamiste në rajonin e Ballkanit sidomos në territoret që kanë edhe besimtarë të besimit Islam, si dhe nëpër shtetet europiane duke krijuar >geto< me komunitetin e tyre islamo-turko-arabe. Këtë politikë vetëm sa e ka realizuar me këto geto si në Belgjikë, në Francë, Holandë, Gjermani, Zvicërr, etj.

Këto i arrinë përmes mënyrave të fshehta si Tika, në Xhamia, Medrese, që kanë ndikim te komunitetet e tyre në radikalizim. Pikërisht, nga këto shkolla në Kosovë dolën radikalët islamik që iu bashkuan ISIS-it. Erdogani me ato qindra xhami (rekrutësh) që ka ndërtuar në Kosovë, e ka rekrutuar edhe vetë klerin në rrjetin e tij agjenturor.

Përmes  agjentëve të tyre e lufton laicitetin e shoqërisë shqiptare si dhe atë që më së shumti po luftohet kohëve të fundit, nacionalizmin shqiptar.

Në këtë drejtim shkon deri në ato pika sa edhe aspektet kulturore i lufton që janë shqiptare e që janë të lidhura me nacionalizmin shqiptar si thyerja e përmendoreve, memorialeve të Dëshmorëve që ka ndodhur tani së fundmi në disa vende në trojet shqiptare. Po ashtu edhe shkollat “Mehmet Akif” janë çerdhet e shkombtarizmit, njëjtë  si ato të Erdoganit që financohen.

Agjensitë e Inteligjencës së Serbisë dhe Turqisë bashkëpunojnë në dëm të çështjes shqiptare në rajon, dhe kanë një rrjet agjentësh të shtrirë sidomos në territorin e Kosovës, Maqedonisë dhe Preshevës, Bujanocit e Medvegjës. Këtë rrjet agjenturor e kanë të shtrirë  mes politikanësh dhe klerikësh-hoxhallarësh dhe përmes tyre shtrijnë ndikimin për interesa të Turqisë dhe Serbisë.

Marrja në kontrollë e Aeroportit të Kosovës si dhe rrjetit të Energjisë Elektrike në Kosovë është si rrjedhojë e bashkëpunimit me politikan të korruptuar që të mbajnë nën kontroll veprimet  e tyre për interesat e saja neo-otomaniste në rajon.

 Politika shqiptare duhet të filloj një proçes të deturqizimit të Kosovës, duke filluar nga institucionet shtetrore, shkollat, klerikët, dhe shoqëria që është preh e hynizimit të një Turqie “shpëtimtare” e “mbrojtëse”, për shqiptarët.

Rasti i kidnapimit të Gylenistëve në mes të Kosovës e dëshmon këtë fakt të bashkëveprimit të agjenturës turko-sllave në Kosovë. Incidenti i fundit në Kosovë është shqetësues dhe  është një kërcënim i drejtpërdrejt i sovranitetit të Kosovës dhe  dërgon mesazh negativ para botës për shtetin më të ri në Ballkan.

Njëkohësisht është sfidim i një projekti kombëtaro-ndërkombëtar. Veprimet e fundit të shtetit turk ndaj Kosovës janë veprime të bandave kriminale dhe po mundohen që edhe në rajonin e Ballkanit të bëj trazira siç është tash më e njohur për trazira në lindjen e mesme me disa fraksione që ka përkrahur në shtetin Islamik.

Shtetit turk dhe autokratit Erdogan, duhet treguar se nuk jemi Vilajet i Turqisë, dhe se raca tataro-mongolo-selçuke nuk ka vend në trojet shqiptare, dhe se edhe në lulzimin më të madh kur ishte ajo Perandori famëkeqe, ishim ne shqiptarët që e mposhtëm për rreth dy dekada e gjysmë me Gjergj Kastriotin.

 Turqia nuk duhet të harroj gjenocidin që e kreu së bashku me sllavët ndër shekuj, ndaj popullatës shqiptare, dhe se 5 milionshi i shqiptarëve  brenda Turqisë së sotme është si pasojë e dhunës ndër shekuj. Turqia erdoganiste duhet të bëjë përpjekje sa më të mëdha  për ti mos fryrë zjarrit në raport me shqiptarët, pa harruar ndikimin e atij 5 milionshi shqiptar që mundë t’ia lëvizë themelet shtetit turk në çdo moment.

/Autori është historian, ish-veteran i UÇPMB-së,dhe ish-Kryetar i “Lëvizjes së Lirisë”, Lëvizje që vepron në Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë, si dhe aktivist për të drejtat e shoqërisë shqiptare/
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 12 dhjetor 2018 - Mbahet hapja zyrtare e projektit KosLift i cili mbështetet nga Ambasada Norvegjeze në Prishtinë dhe implementohet nga IPKO Foundation dhe RIT Kosovë. (Kampusi i RIT Kosovë, në Universitetin Amerikan, ora 9:30)

- Let’s Do It organizon aksion pastrimi te “Tregu i Gjelbër” në Prishtinë. (Tregu i Gjelbër, rruga që e lidh me lagjen “Kalabria”, ora 10:00)

- Ministria e Administratës Publike organizon ceremoninë e vënies së gurthemelit për ndërtimin e Shkollës së Mesme të Muzikës dhe të institucionit parashkollor-Çerdhes në Prizren. (Lagjja “ Bajram Curri”, që gjendet përballë shkollës së mesme të mjekësisë “ Luciano Motroni” në Prizren, ora 10:00)

- Ministris së Shëndetësisë, Uran Ismaili raporton para Komisionit për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale lidhur me procesin e revidimit të listës esenciale të barnave, vonesat në përmbushjen e agjendës legjislative dhe projeksionet buxhetore të Ministrisë së Shëndetësisë për vitin 2019. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Kosovës, Rexhep Hoti do të nënshkruajë marrëveshje bashkëpunimi me Kryetarin e Komunës së Gjakovës, Ardian Gjini. (Objekti i Komunës së Gjakovës, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për Kinematografinë, shqyrtimi i Projektligjit për të drejtat e autorit dhe të drejtat e përafërta,etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 10:00)

- Prezantohet kampanja informuese ”Kodi Civil qëndron për qytetarët e barabartë të Republikës së Kosovës,” organizuar nga projekti i financuar nga Bashkimi Evropian “Mbështetje Kodit Civil - faza 2”, i cili po mbështetët nga Ministrinë e Drejtësisë. (Hotel Ulpiana në Graçanicë, ora 10:30)

- Demokracia Plus dhe USAID organozijnë debat publik lidhur me prokurimin publik në Gjilan. (Hotel Kristal, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së në kompleksin Qafa, ora 11:00)

- Let’s Do It në bashkëpunim me nxënësit e shkollës ‘’Hivzi Sylejmani’’ organizon aksion pastrimi në Fushë Kosovë. (Oborri i shkollës Hivzi Sylejmani, ora 11:55)

- Punëtorët e NTP “Pallati i Rinisë” mbajnë një protestë përmes së cilës do t’i shprehin shqetësimet dhe pakënaqësitë e tyre për mos marrjen e pagave që tre muaj më radhë. (Para Newborn,ora 12:00)

- Banorët e fshatit Cikatovë mbajn protestë në mbrojtje të pronave stergjyshore te marrura në menyrë tinzare nga ana e Komunës se Drenasit dhe te cilat u janë shitur New Co Feronikeli, pa i kompenzuar asnjëherë. (Para Gjykatës Themelore të Prishtinës  dega në Drenas, ora 13:00)

- Aleanca Kosovare të Bizneseve organizon konferencën për media lidhur me ndikimin e taksës 100 % në ekonominë e Serbisë. (Selia qendrore e AKB-ës në Tophane, ora 13:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media. (Zyrët qendrore te Vetëvenosjes, ora 13:00)

- Koalicioni i OJQ-ve “Java Kundër Korrupsionit 2018” do të mbajë tryezën e diskutimit me temë “Integriteti, Llogaridhënia dhe Efikasiteti i sistemit të drejtësisë - Nevoja për Vetting”. (Hotel Sirius, ora 14:00)
 
 - Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Kosovës, Rexhep Hoti, do të nënshkruajë marrëveshje bashkëpunimi me Kryetarin e Komunës së Dragashit Shaban Shabani. (Objekti i Komunës së Dragashit, ora 14:00)

- Zëvendësshefja e misionit të ambasadës së SHBA-ve në Kosovë, Colleen Hyland, dhe Drejtoresha e Korpusit të Paqës, Dr. Darlene Grant, do të mbajnë fjalime në një takim me kryetarët e komunave të Kosovës. (International Hotel Prishtina, ora 16:00)