30 Shtator 2022

Transparenca dhe llogaridhenja e munguar

Shkruar nga Zejdush Kastrati

Edhe me Hashim Thaçin, por edhe Jakup Krasniqin, Ramush Haradinaj, Kadri Veselin, Isa Mustafen kur qeverisnin me vendin ke pasur mundësinë te takohesh, të bisedosh, por edhe ti intervistosh.

Edhe pse ka pasur raste që kanë dhënë vetëm premtime e deklarata që nuk kanë perkuar me realitetin dhe te vërteten e të thonë edhe gjëra qe ndonjëherë te iritojnë si gazetar, ata nuk kanë hezituar te takohen.

Por të mbyllen e të refuzojnë me “jo,jo jo!”, kjo nuk ka ndodhur.

Ndërsa me Albini Kurtin, Glauk Konjufcen, Vjosa Osmanin prej se janë në këto pozita sepse si opizitar, kanë qenë me shumë se pozita e atëhershme në medie, kurresesi as takime, as intervista e komunikim , as bashkëbisedim formal!

Vetëm injorancë, refuzim, mbyllje e bllokade totale në raport me mediet e opinionin e gjerë!!!
       
Pse po ndodh kjo?!

Nëse këta tre liderë , ndihen të paster dhe korrekt me punën dhe angazhimin e tyre krahas pozitave qe mbajnë, nëse nuk kanë problem me  ligjin e vetveten, nëse ka rezultate siç po deklarohen në kumtesa nga kabinetet e tyre, nëse vërtetë kanë fakte se ata që kanë qeverisur deri me tani kanë dëmtuar vendin, nuk duhet të mbyllen, por duhet të hapen e të tregojnë troq për çdo gjë që është në interes të opinionit, por kuptohet edhe në interes te tyre.
 
Ata nuk kanë të drejtë të refuzojnë në radhe te parë mediumin publik dhe as mediet tjera, ose të perzgjedhin ndonjë medium që e kanë të sigurt 100% se çka  do të pyeten, e të shkojnë sa për te thënë: ja ishim në medie dhe jemi transparent!

 Kuptohet se mund edhe të mos u pelqej X gazetari, por kurresesi të refuzoni mediumin meqe jeni persona publik dhe paguheni mjaftueshem nga tatimpaguesit.
 
Transparenca dhe llogaridhënja është obligim edhe me ligjet aktuale, andaj duhet të percillet, transmetohet dhe editohet pikërisht përmes ekranit e mjeteve tjera të informimit (mos) puna e juaj, gjë të cilën nuk po e bëni të nderuar!
 
Pse u  ikni  konferencave e takimeve, pse jo edhe brifingje edhe te rregullta mujore në institucionet ku keni selitë (se paku në fundvit), ku do te shpalosnit qendrimet dhe mendimet per punen qe keni  ba apo do e beni?!
   
Dhe jo ketë ta beni permes rrjeteve sociale, ku te shumten e rasteve   plasoni me shume mesazhe me permbajtje konfliktuale e acaruese, qe jo rralle po iritojne e prodhojne kunderefekt e reagime te panevojshme tek qytetaret!
 
Nuk po them asesi se ata te lartecekurit kane qene lidere qe kane punuar shume mire per Kosoven, sic nuk eshte çdo gje zi, por ky barrikadim qe i eshte bere opinionit dhe medias nga keta tre lidere te tanishem, eshte “non sens”, dhe nuk mund te quhet ndryshe pos diktature, cenzure e mungese trasparence, qe bie ne kundershtim te plote  edhe me premtimet qe keni dhene!
 
Mos na folni per transparence dhe demokraci, edhe pse premtuat kete  si opozitar: Albin, Glauk e Vjosa, por menjanjoni logjiken qe keni instaluar ne raport me median dhe publikun, meqe shpejte  kjo mund te ju kthehet boomerang dhe do ju kushtoje shume!

Gjithashtu, kam opinionin tim, se pjesa dermuese e ketyre mediave ne Kosove nuk jane ne nivel te detyrave dhe obligimeve qe kane ne raport me informimin, disa jane edhe anti Albinit dhe kesaj qeverisje, ka te tille edhe zhvates,(meqe eshte fakt se kjo qeverisje i ka nderprere financat qe ne te kaluaren merrnin nga kompanite publike, ministrite e burimet tjera te pista), por mbyllja apo refuzimi per moskomunikim edhe me keto media nuk eshte menyra e duhur per te deshmuar se gjithe fajin e kane vetem  mediat.!
 
Mbyllja ndaj medias eshte krim ne vete, andaj ne kete drejtim jeni involvuar edhe Ju...!

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 shtator 2022

- Në Ditën Ndërkombëtare e Personave të Moshuar UNFPA prezanton të dhenat kyqe dhe opsionet e dala nga anketa për izolimin social tek personat e moshuar në Kosovë. (Hotel International Prishtina, ora 10:00)

- Mbahet takimi i 219-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Online, ora 10:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e krizës energjetike nga Qeveria e Republikës së Kosovës interviston Hekuran Murati, Minister i Financave, Punës dhe Transfereve dhe interviston Ymer Fejzullahu, Kryesues i Bordit të Zyrës së Rregullatorit për Energji. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Balkan Green Foundation me mbështjetje të Heinrich Böll Stiftung mban konferencë për media, në të cilën do të prezentohet hulumtimi: “Kriza Energjetike në Ballkanin Perëndimor: Masat e ndërmarra në kohën e rritjes së çmimeve të energjisë”. (Zyret e Balkan Green Foundation afër Librarisë Koha në Prishtinë, ora 12:00)

- Nën organizimin e organizatës gjermane GIZ, kryetarët e komunave të regjionit të Gjilanit nënshkruajnë memorandum mirëkuptimi. (Hotel Astoria në Gjilan, ora 13:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, së bashku me Zëvendëskryeministren për Çështje të Pakicave dhe të Drejtat e Njeriut, znj. Emilija Redžepi, marrin pjesë në tryezën e rrumbullakët me komunitetin boshnjak, organizuar nga Zyra për Çështje të Komuniteteve e Zyrës së Kryeministrit. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:30)

- Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino do të qëndrojë në Kosovë ku mbajë edhe një konferencë për media. (Selia e Federatës së Futbollit, ora 15:00)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ministri Hajrulla Çeku, përfaqësues të Federatës së Xhudos të Kosovës marrin pjesë në ceremoninë e lansimit të programit "Kosova, shtet i xhudos”. (Lapidariumi i Muzeut Kombëtar të Kosovës, ora 17:00)

- Qendër Telefonike për Parandalim të Vetëvrasjes Linja e Jetës organizon një koncertë për mbledhje të fondeve në mënyrë që të mos mbyllet pasi është në gjendje të rënduar financiare, ora 20:30